B2 Four: یک مولتی افکت گیتار بیس از Zoom

حدود یک ماه پیش، شرکت زوم (Zoom) از دو مولتی افکت پیشرفته مخصوص گیتار به نام‌های G2 Four و G2X Four پرده برداشت. حال، این شرکت ژاپنی از یک مولتی افکت مشابه رونمایی کرده است که به‌طور ویژه برای گیتار بیس طراحی شده است و علاوه بر برخورداری از بسیاری از امکانات مولتی افکت گیتار بیس پرچمدار شرکت زوم، یعنی B6، توانایی شبیه‌سازی صدای امپلیفایر بر پایه فناوری IR را نیز دارد.

شبیه‌سازی امپ

درون B2 Four، یازده مدل شبیه‌ساز امپ تعبیه شده است که هر یک، بر اساس امپ‌های کلاسیک و بسیار مشهور گیتار بیس طراحی شده‌اند. طبق گفته زوم، ساخت این پروفایل‌های شبیه‌ساز، با استفاده از فناوری جدید شرکت زوم انجام شده است که در آن، صدای امپ مورد نظر در سه حجم صدای مختلف ضبط شده و در قالب پروفایل‌های IR ذخیره می‌شود. پس از ضبط، این سه پروفایل بر روی یکدیگر لایه‌بندی می‌شوند و بسته به شدت نوازندگی کاربر، یکی از لایه‌ها با شدت بیشتری از دو لایه دیگر پخش می‌شود تا پاسخ‌دهی یک امپ حقیقی را شبیه‌سازی کند.

مولتی افکت گیتار بیس B2 Four

علاوه بر اینها، B2 Four از امپدانس ورودی قابل تغییر نیز برخوردار است که امکان میزبانی از سازهای آکوستیک مانند گیتار بیس آکوستیک و دابل بیس را نیز به آن می‌دهد.

یک شبیه‌ساز DI نیز در این مولتی افکت تعبیه شده است که می‌توان با استفاده از آن، ماهیت صوتی شش DI Box لامپی و ترانزیستوری را شبیه‌سازی کرده و به سیگنال ساز افزود.

افکت‌ها و پریست‌ها

در Zoom B2 Four، چندین افکت کلین و اوردرایو وجود دارد که امکان دستیابی به بازه‌ای وسیع از تن‌های جذاب را به کاربر می‌دهند. این دستگاه از ۲۵۰ پریسِت صوتی نیز برخوردار است که در کنار یکدیگر، می‌توانند تقریباً تمامی تن‌های قابل دستیابی بر روی یک گیتار بیس را شبیه‌سازی کنند و بازه‌ای بسیار وسیع از صداهایی کلاسیک همانند تن بیس‌های دهه پنجاه میلادی تا اصواتی بسیار مدرن را در اختیار نوازنده قرار می‌دهند.

در کنار این پریست‌ها، ۱۰۴ افکت داخلی نیز در این مولتی افکت تعبیه شده است که می‌توان حداکثر ۵ عدد از آنها را به‌صورت همزمان بر روی سیگنال اعمال کرد.

B2 Four از یک لوپر داخلی با امکان ضبط ۶۰ ثانیه صدا و یک ریتم ماشین با ۶۸ بیت مختلف نیز بهره‌مند است که با استفاده از آنها، نوازنده می‌تواند بدون نیاز به هیچ دستگاه ثانویه‌ای، به نوازندگی همراه با یک موسیقی کامل یا بکینگ ترک بپردازد.

اتصالات

ورودی اینسترومنت زوم B2 Four، در قالب یک جک TS، در پنل پشتی آن تعبیه شده است. دو جک TS دیگر نیز در کنار این ورودی به چشم می‌خورد که نقش خروجی استریو را ایفا می‌کنند. این دستگاه از یک خروجی بالانس نیز برخوردار است که در قالب یک جک XLR سه‌پین در همین بخش از آن تعبیه شده است. به‌علاوه، یک ورودی AUX سه‌ونیم میلی‌متری نیز در پشت B2 Four قرار گرفته است.

در بخش کناری B2 Four، یک جک ۳.۵ میلی‌متری و یک پورت USB-C وجود دارد که اولی نقش خروجی هدفون را ایفا می‌کند و دومی، جهت اتصال دستگاه به کامپیوتر و استفاده از آن به‌عنوان یک کارت صدا با دو ورودی و خروجی به کار گرفته می‌شود.

مولتی افکت گیتار بیس B2 Four

شایان ذکر است که Zoom B2 Four نیروی مورد نیاز خود برای کار را از طریق یک پاور خارجی DC تأمین می‌کند.

این پدال مولتی افکت، ابعادی معادل با ۱۴۶ در ۲۴۹ در ۷۲ میلی‌متر دارد و وزن آن نیز حدود ۹۰۶ گرم است. این ابعاد، B2 Four را به دستگاهی نسبتاً جمع‌وجور تبدیل می‌کنند که قراردهی آن در بسیاری از فضاهای کوچک آسان است.

پدال مولتی افکت گیتار بیس زوم B2 Four، در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۳ و با قیمتی در حدود ۲۵۰ دلار، به بازار عرضه خواهد شد.

منبع: Sound On Sound
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *