آموزش گیتار: نگاهی به مدهای کلیسایی

در این ویدیوی آموزشی، آیدین حسن‌زاده به‌طور خلاصه ماهیت مُدهای کلیسایی را شرح می‌دهد و سپس با بهره‌گیری از هر یک از این هفت مد، قطعه‌ای کوتاه را بر روی گیتار الکتریک اجرا می‌کند تا شما با صدا و حس آن آشنا شوید.

مدهای موسیقی عبارتند از آیونین (Ionian)، دورین (Dorian)، فریجین (Phrygian)، لیدین (Lydian)، میکسولیدین (Mixolydian)، ایولین (Aeolian) و لوکرین (Locrian) که نام همگی آنها، از مناطق جغرافیایی یونان باستان برگرفته شده است.

با وجود اینکه در محافل تئوری موسیقی به‌کرات درباره مدها صحبت می‌شود، اما اینکه آنها دقیقاً چه هستند و چگونه در موسیقی مورد استفاده قرار می‌گیرند، کماکان برای بسیاری از گیتاریست‌ها، خصوصاً نوازندگان مبتدی، روشن نیست. با این وجود، به عقیده ما، شناخت و به‌کارگیری صحیح مد‌ها می‌تواند تأثیری چشمگیر بر آهنگسازی و نوازندگی شما بگذارد و افق‌های جدیدی را به روی شما بگشاید. پس اگر قصد دارید دانش خود از تئوری موسیقی، آهنگسازی، بداهه نوازی و ساز گیتار را ارتقاء دهید، این ویدیو می‌تواند برای شما بسیار مفید واقع شود.

همچنین در چندین ویدیوی آموزشی دیگر، آیدین حسن‌زاده به‌طور مفصل و دقیق در مورد هر یک از مدها صحبت کرده است و نحوه نواختن آنها روی گیتار را نیز شرح داده است. در نتیجه، پس از تماشای این ویدیوی مقدماتی، پیشنهاد می‌کنیم برای شناخت دقیق‌تر این مبحث مهم، به‌ترتیب ویدیوهای «آشنایی با مد دورین»، «آشنایی با مد فریجین»، «آشنایی با مد لیدین»، «آشنایی با مد میکسولیدین» و «آشنایی با مد لوکرین» را نیز تماشا کنید. دو مد آیونین و ایولین نیز معادل گام‌های ماژور و مینور طبیعی هستند و اگر با این دو گام به‌خوبی آشنایی دارید، آیونین و ایولین را نیز می‌شناسید.

شایان ذکر است که شما می‌توانید از طریق بخش «آموزش» در وب‌سایت گیتار ایران یا کانال آپارات گیتار ایران، به مجموعه بسیار بزرگی از ویدیوهایی آموزش گیتار، یوکللی، درامز و تولید موسیقی دسترسی داشته باشید.

1 thoughts on “آموزش گیتار: نگاهی به مدهای کلیسایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *