عرضه پنج پدال جدید از سری Original Collection شرکت Maestro

پدال گیتار مایسترو

Maestro، برند سازنده پدال زیرمجموعه شرکت گیبسون، چندی پیش از پنج پدال افکت جدید از سری Original Collection خود رونمایی کرد.

این پنج محصول که Agena Envelope Filter ،Arcas Compressor Sustainer ،Mariner Tremolo ،Orbit Phaser و Titan Boost نام دارند، ظاهری جذاب و شبیه به یکدیگر دارند؛ اما کارکرد آنها به‌کلی از یکدیگر متفاوت است.

در ادامه این خبر، به‌صورت اجمالی به هر یک از پدال‌های جدید Maestro خواهیم پرداخت.

Agena Envelope Filter

Maestro Agena Envelope Filter

Maestro Agena Envelope Filter یک پدال کاملاً آنالوگ است که امکانات تُنال بسیاری را در اختیار نوازنده قرار می‌دهد.

Agena از دو حالت کارکرد موسوم به LO و HI برخوردار است که به کاربر امکان می‌دهند تا فیلتر داخلی دستگاه را بر روی فرکانس‌های پایین یا بالا تنظیم کند.

یک ناب به نام Sense بر روی Agena Envelope Filter وجود دارد که با چرخاندن آن، می‌توان حساسیت انولوپ و پاسخ‌دهی آن به ضربات نوازنده بر روی سیم‌های گیتار الکتریک را تنظیم کرد. دو ناب دیگر به نام‌های Attack و Decay نیز بر روی بدنه دستگاه به چشم می‌خورد که برای تنظیم زمان شروع و پایان فیلتر به کار می‌روند.

این پدال از قابلیت بای‌پس حقیقی (true bypass) سیگنال برخوردار است که می‌توان آن را از طریق فوت‌سوییچ مخصوص تعبیه‌شده بر روی بدنه فعال کرد. در کنار این فوت‌سوییچ و در هر یک از سه شیپور لوگوی Maestro، یک چراغ LED تعبیه شده است که وضعیت کارکرد پدال را به کاربر اطلاع می‌دهد.

Arcas Compressor Sustainer

پدال مایسترو Arcas Compressor Sustainer

طبق گفته شرکت مایسترو، Arcas Compressor Sustainer می‌تواند هم کمپرشنی ملایم و شفاف و هم یک کمپرشن بسیار سنگین و محسوس به سیگنال بیفزاید و با ساستین و حجم صدایی که ارائه می‌کند، به یک جزء دائمی از پدال‌بورد نوازندگان تبدیل شود.

در این دستگاه نیز دو حالت LO و HI وجود دارد که هر یک از آنها، پاسخ‌دهی و حساسیت پدال به ضربات نوازنده بر سیم گیتار را تغییر می‌دهند.

Arcas Compressor Sustainer دارای ناب sustain برای تنظیم میزان کاهش گین در زمان اعمال کمپرشن، ناب attack برای تنظیم تأخیر اعمال کمپرشن و ناب level برای تنظیم گین جبرانی دستگاه و حجم صدای کلی است.

Mariner Tremolo

Maestro Mariner Tremolo

سومین پدالی که در این خبر به آن می‌پردازیم، Mariner Tremolo نام دارد و دو حالت ترمولو شبیه به امپ گیتار را ارائه می‌کند.

Mariner Tremolo دو حالت کارکرد مختلف به نام‌های Classic و Harmonic دارد که می‌توان با استفاده از سوییچ تعبیه‌شده در پنل، یکی از آنها را انتخاب کرد.

در حالت Classic، این پدال بازه وسیعی از ماژولیشن، از حالتی ملایم و نرم گرفته تا حالتی تیز، محسوس و خشن را تولید می‌کند و به صدای گیتار شما جذابیتی استثنایی می‌بخشد.

در حالت Harmonic نیز Mariner می‌تواند ترمولویی هارمونیک تولید کند که در برخی از امپلیفایرهای گیتار وینتج وجود داشت. این افکت بسیار جذاب، امروزه در کمتر دستگاهی دیده می‌شود.

Maestro Mariner Tremolo نیز مانند سایر هم‌خانواده‌های خود، از سه ناب برخوردار است. یکی از این ناب‌ها، Depth نام دارد که وظیفه تغییر شدت و عمق ترمولو را بر عهده دارد. ناب دوم، Shape نام دارد که با چرخاندن آن، می‌توان شکل موج ترمولو را از triangle خالص تا square و ترکیبی از این دو تغییر داد. ناب سوم، یعنی Speed نیز سرعت افکت را کنترل می‌کند.

Orbit Phaser

پدال افکت Orbit Phaser

Orbit Phaser را می‌توان نواده اولین پدال فیزر دنیا، یعنی Maestro PS-1 دانست. این پدال، همان ویژگی‌های استثنایی PS-1 و در کل، فیزرهای آنالوگ را همراه با مهندسی مدرن و امکانات مورد نیاز برای نوازندگان امروزی ارائه می‌کند.

طبق گفته شرکت سازنده، Orbit Phaser یک ابزار بسیار منعطف است که می‌توان با استفاده از آن، دو حالت فیزینگ چهار مرحله‌ای و شش مرحله‌ای را به سیگنال افزود.

شدت افکت به کمک ناب Width کنترل می‌شود. ناب Feedback نیز برای تنظیم میزان تأثیرگذاری افکت بر روی سیگنال در نظر گرفته شده است. در نهایت، با استفاده از ناب Rate نیز می‌توان سرعت افکت را تنظیم کرد.

Titan Boost

Maestro Titan Boost

طبق گفته شرکت مایسترو، Titan Boost می‌تواند با تولید بیش از ۲۵ دسی‌بل بوست بدون دیستورشن، باعث ایجاد اوردرایو طبیعی در امپ‌های لامپی شود. اما علاوه بر این، با استفاده از Titan Boost می‌توان تغییرات بسیاری بر روی تن گیتار نیز اعمال کرد.

این پدال از دو ناب به نام‌های Tone و HPF برخوردار است که به‌ترتیب، نقش دو فیلتر متغیر های-پس و لو-پس را ایفا می‌کنند. این ناب‌ها به کنترل فرکانس‌های تربل و بیس کمکی شایان می‌کنند.

رابط کاربری متشکل از سه ناب در Titan Boost، به کاربر امکان می‌دهد تا با تنظیم پدال، سریعاً به تن مورد نظر خود دست یابد.

همچنین، طبق گفته Maestro، این محصول می‌تواند با استفاده از هر گیتار، امپ و پیکاپی، سیگنال را به‌نحوی بی‌نقص تقویت کند.

قیمت و زمان عرضه

قیمت اعلام‌شده برای Agena Envelope Filter ،Titan Boost و Mariner Tremolo، صد و پنجاه و نه دلار آمریکا و برای دو پدال Orbit Phaser و Arcas Compressor Sustainer، صد و چهل و نه دلار آمریکا است. هر پنج محصول، هم‌اکنون در بازار جهانی قابل خریداری هستند.

منبع: Sound on Sound
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *