راهنمای انتخاب سیم گیتار الکتریک

یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌هایی که باید در زمان خرید سیم گیتار االکتریک به آن توجه کنیم، گِیج (gauge) یا همان ضخامت سیم است. شکی نیست که انتخاب گیج سیم تا حد زیادی به سلیقه و خواسته‌های نوازنده بستگی دارد و نمی‌توان قاعده مشخصی برای آن تعیین کرد؛ با این حال، برخی از گیج‌ها برای برخی از کوک‌ها مناسب‌تر هستند و می‌توانند نوازندگی راحت‌تر و جذاب‌تری را برای گیتاریست رقم بزنند.

در این ویدیو، آیدین حسن‌زاده، گِیج سیم مناسب برای کوک‌های مختلف گیتار را برمی‌شمارد تا کار شما برای انتخاب و خرید سیم گیتار الکتریک کمی آسان‌تر شود.

گیج سیم با واحد یک‌هزارم اینچ اندازه‌گیری می‌شود. معمولاً روی بسته‌بندی یک ست سیم، دو عدد (مثلاً ۹-۴۲ یا ۱۰-۴۶ و غیره) درج می‌شود که بیانگر ضخامت نازک‌ترین و ضخیم‌ترین سیم‌های ست (E بالا و پایین برای گیتار الکتریک شش‌سیم) است.

سیم‌هایی با گیج پایین‌تر، برای رسیدن به کوک استاندارد گیتار، نیاز به کشش یا تِنشِنی کمتر دارند و به همین دلیل نیز نرم‌تر از سیم‌های ضخیم‌تر هستند. همین ساختار نرم و منعطف باعث می‌شود که نوازندگی با آنها آسان‌تر باشد و بهتر بتوان تکنیک‌هایی همچون بِند را به وسیله آنها اجرا کرد. از سوی دیگر، سیم‌های دارای گیج بالا، به دلیل ساختار مستحکم‌تر، از دوامی بهتر برخوردارند و همچنین، بیسی قوی‌تر نسبت به نمونه‌های دارای گیج پایین تولید می‌کنند. البته، اجرای تکنیک‌هایی چون بِند با این دسته از سیم‌ها دشوار‌تر است و به همین دلیل، شاید برای نوازندگان مبتدی چندان مناسب نباشند. اما اگر قصد پایین آوردن کوک گیتار خود را دارید و در سبک‌هایی چون متال و هارد راک نوازندگی می‌کنید، بهتر است که از سیم‌های دارای گیج بالا استفاده کنید.

اگر با کوک استاندارد گیتار آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم ویدیوی «آموزش گیتار: کوک کردن گیتار» را تماشا کنید. همچنین برای شناخت کوک‌های مختلف گیتار الکتریک، می‌توانید ویدیوی «آموزش گیتار الکتریک: آشنایی با کوک‌های مختلف گیتار» را تماشا کنید.

شایان ذکر است که شما می‌توانید از طریق بخش «آموزش» در وب‌سایت گیتارایران یا کانال آپارات گیتارایران، به مجموعه بسیار بزرگی از ویدئوهای آموزش گیتار، یوکللی، درامز و تولید موسیقی دسترسی داشته باشید.

۴۹۰,۰۰۰ تومان
۴۹۰,۰۰۰ تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *