آموزش گیتار الکتریک: آشنایی با کوک‌های مختلف گیتار

در این ویدیوی آموزش گیتار، آیدین حسن‌زاده در مورد کوک‌های مختلف گیتار الکتریک و مباحث مهم داون تیونینگ (down tuning) و دراپ تیونینگ (drop tuning) صحبت می‌کند. همچنین، او گِیج (ضخامت) سیم مناسب برای هر کوک را نیز برمی‌شمارد. در نهایت نیز آیدین یک قطعه کوتاه را با هر یک از کوک‌های اشاره‌شده اجرا می‌کند تا شما با تأثیر کوک بر صدای گیتار الکتریک آشنا شوید.

اگر مدتی گیتار الکتریک نواخته باشید، حتماً می‌دانید که این ساز به‌صورت معمول، بر اساس نت می (E) کوک می‌شود و نت شش سیم آن به‌ترتیب عبارت است از می، لا (A)، ر (D)، سل (G)، سی (B) و می (E). به این کوک، می استاندارد (E Standard) یا استاندارد گفته می‌شود.

اما به غیر از می استاندارد، شما می‌توانید سیم‌های گیتار را در الگوهای بسیار متنوع دیگری کوک کرده و صدایی کاملاً متفاوت از ساز دریافت کنید. کوک‌های متفاوت، دریچه‌ای به دنیایی از اصوات جدید می‌گشایند و شما را به کسب تجربیات تازه‌ و شگفت‌انگیز دعوت می‌کنند. علاوه بر آن، نوازندگان گیتار الکتریک در سبک‌هایی چون متال و راک، مدت‌هاست که از کوک‌های پایین‌تر از استاندارد استفاده می‌کنند و قطعات بسیار شناخته‌شده و آشنایی در تاریخ موسیقی وجود دارند که با استفاده از این قبیل کوک‌ها نواخته شده‌اند. بنابراین، شاید بتوان گفت که آشنایی با مباحثی چون داون تیونینگ و دراپ تیونینگ، برای هر نوازنده‌ای ضروری است.

اگر با کوک استاندارد آشنایی کامل ندارید، بهتر است ابتدا ویدیوی «آموزش گیتار: کوک کردن گیتار» را تماشا کنید. همچنین برای آشنایی بیشتر و دقیق‌تر با گیج سیم مناسب برای هر کوک نیز پیشنهاد می‌کنیم ویدیوی «راهنمای انتخاب سیم گیتار الکتریک» را مشاهده کنید.

شایان ذکر است که شما می‌توانید از طریق بخش «آموزش» در وب‌سایت گیتارایران یا کانال آپارات گیتارایران، به مجموعه بسیار بزرگی از ویدئوهای آموزش گیتار، یوکللی، درامز و تولید موسیقی دسترسی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *