آموزش گیتار: کوک کردن گیتار

در این ویدیو، آیدین حسن‌زاده به‌طور روشن و قدم‌به‌قدم، نحوه کوک کردن گیتار با استفاده از تیونر را آموزش می‌دهد.

بسیاری از هنرجویان مبتدی، به کوک ساز خود توجه زیادی نمی‌کنند و گیتار خود را از روی استند برداشته و بدون اطمینان از صحت کوک آن، شروع به نواختن می‌کنند. برخی از نوازندگان نیز در کوک کردن گیتار، با مشکل مواجه می‌شوند و از روش صحیح آن اطلاعی ندارند. اما واقعیت این است که کوک کردن گیتار پیش از شروع تمرین و نوازندگی، یک امر ضروری است و هر گیتاریستی باید به آن توجه کند.

جو ستریانی (Joe Satriani)، گیتاریست و آهنگساز افسانه‌ای، در مورد اهمیت این امر می‌گوید: «زمانی که تمرین می‌کنید، دائماً در حال ارسال پیام‌های موسیقایی به گوش‌ها و مغز خود هستید. حتی اگر شما تشخیص ندهید که گیتار کوک نیست، مغز شما به‌صورت خودکار این امر را تشخیص می‌دهد و چنین پیامی صادر می‌کند: چه صدای بدی! تمرین را متوقف کن! بنابراین توصیه می‌کنم همیشه پیش از شروع تمرین، گیتار را کوک کنید. بدین نحو برای مدت زمان طولانی‌تری تمرین را ادامه خواهید داد.»

برای کوک کردن گیتار، می‌توان هم از تیونرهای فیزیکی استفاده کرد و هم از تیونرهای مجازی که در قالب اپلیکیشن بر روی دستگاه‌هایی چون گوشی تلفن همراه و تبلت قابل نصب هستند.

به‌طور کلی، تیونرها، تغییرات کوک را تشخیص داده و از طریق یک نشانگر دیجیتال، سوزن آنالوگ و یا صفحه نمایشگر، به شما نشان می‌دهند که کوک یک سیم، بالاتر یا پایین‌تر از نت مورد نظر است. نمونه‌های فیزیکی این دستگاه، در سایزها، شکل‌ها و قیمت‌های مختلف در بازار موجود هستند. محبوب‌ترین و اقتصادی‌ترین آنها، مدل‌های گیره‌ای هستند که از طریق یک گیره، به سردسته (هداستاک) گیتار متصل می‌شوند. اما شما می‌توانید به کمک اپلیکیشن‌های رایگان نیز گیتار خود را کوک کنید و نیاز چندانی به خرید تیونر ندارید. این اپ‌ها با تکیه بر میکروفون گوشی تلفن همراه عمل می‌کنند و روش کار بسیار ساده‌ای دارند. البته دقت اپلیکیشن‌ها به‌خوبی تیونرهای فیزیکی نیست و در مکان‌های شلوغ نمی‌توانند عملکرد درستی ارائه کنند؛ اما در مکان‌های آرام، وظیفه خود را به‌نحو مناسبی انجام می‌دهند.

شایان ذکر است که شما می‌توانید از طریق بخش «آموزش» در وب‌سایت گیتار ایران یا کانال آپارات گیتار ایران، به مجموعه بسیار بزرگی از ویدئوهای آموزش گیتار، یوکللی، درامز و تولید موسیقی دسترسی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *