همکاری گیبسون و کرک همت برای بازآفرینی یک گیتار افسانه‌ای

تنها کمی پس از رونمایی گیبسون (Gibson) از نسخه بازآفرینی‌شده گیتار الکتریک لس پال کرک همت (Kirk Hammett)، این شرکت آمریکایی خبر از همکاری دوباره با نوازنده افسانه‌ای گروه متالیکا برای بازآفرینی یکی دیگر از گیتارهای مشهور او داده است. این بار و طی رویداد NAMM 2023، همت و گیبسون در کنار یکدیگر، از یک نسخه بازآفرینی‌شده از گیتار الکتریک Flying V ساخت سال ۱۹۷۹ پرده برداشتند.

این ساز، اولین گیتار کرک همت از شرکت گیبسون بوده است که وی آن را در سال ۱۹۷۹ خریداری کرده است و از آن روز تا کنون، از آن به‌طور دائم در کنار چند گیتار دیگر خود استفاده می‌کند. این Flying V جذاب در اواسط دهه هفتاد میلادی تولید شده است و همت حتی پیش از ورود به متالیکا و از زمان نوازندگی در گروه موسیقی Exodus از آن استفاده می‌کند.

پیش از این نیز شرکت گیبسون نمونه‌هایی با تولید محدود از Flying V سفید و مشکی مشهور کرک همت به بازار عرضه کرده بود. مهمترین نمونه بازآفرینی‌شده از این گیتار الکتریک را می‌توان نمونه کاستم شاپ ساخت سال ۲۰۱۲ دانست که به یک جفت پیکاپ اکتیو EMG مجهز بود و بیشتر شبیه به فلایینگ وی‌های دهه هشتاد میلادی همت بود. اما این ساز جدید با جزئیات بسیار نزدیک به اولین نسخه از Flying V همت و یک جفت پیکاپ T-Type بدون کاور با بوبین‌های مشکی، تلاشی برای بازآفرینی بسیار دقیق گیتار مورد بحث است.

گیتار الکتریک گیبسون Kirk Hammett 1979 Flying V

این گیتار جدید که Kirk Hammett 1979 Flying V نام دارد، بدنه‌ای از جنس چوب ماهون (mahogany) با فینیشی رلیک موسوم به Aged Ebony دارد که در کارگاه ویژه گیبسون، یعنی Murphy Labs کهنه‌سازی شده است. نشانه‌هایی از ضربات و سالها استفاده پیاپی بر روی دسته و برخی دیگر از نقاط بدنه این ساز قابل مشاهده است که آن را به گیتاری با عمر چندین دهه شبیه کرده‌اند. در واقع، تمامی آثار کهنگی موجود بر روی Kirk Hammett 1979 Flying V، با دقت از روی نمونه اصلی Flying V همت الگوبرداری شده است و می‌توان گفت که شباهتی تقریباً صد درصدی به آن ساز دارد.

هداستاک نیز در این گیتار آثاری از ضربه بر روی خود دارد و دقیقاً شبیه به هداستاک نسخه اصلی Flying V مشکی و سفید مشهور همت است. چند تکه نوار چسب نیز در پشت و کناره‌های بدنه دیده می‌شود که طبق بسیاری از تصاویر موجود، بر روی بدنه نسخه اصلی این ساز نیز وجود دارد. این توجه خارق‌العاده به جزئیات در ساخت Kirk Hammett 1979 Flying V، آن را به سازی بسیار جذاب خصوصاً برای طرفداران متالیکا تبدیل کرده است.

از دیگر جزئیات نسخه بازآفرینی‌شده Flying V کرک همت که کاملاً شبیه به نمونه اصلی آن است، می‌توان به بریج ویژه، تیونرهای Schaller M6 و حفره‌هایی بر روی هداستاک اشاره کرد که در نمونه اصلی، پس از تعویض تیونرهای اصلی با نمونه افترمارکت، باقی مانده است. پروفایل دسته این گیتار الکتریک نیز طبق گفته گیبسون دقیقاً مشابه Flying V ساخت دهه هفتاد میلادی کرک همت است.

گیتار Flying V

Kirk Hammett 1979 Flying V از یک نات ساخته‌شده از ماده مصنوعی Corian، بدنه و دسته‌‌ای از جنس چوب ماهون و فرت‌بوردی از جنس چوب رزوود برخوردار است که ۲۲ فرت مدیوم همراه با اینلی‌های نقطه‌ای از جنس Pearloid بر روی آن قرار دارد. همچنین این گیتار الکتریک به یک پیک‌گارد سفیدرنگ چهارلایه تجهیز شده است که ناب‌های مشکی از نوع Speed جهت کنترل ولوم و تن پیکاپ‌ها و یک جک خروجی ۶.۳ میلی‌متری Switchcraft بر روی آن قرار دارد.

طبق گفته گیبسون، تنها ۲۰۰ نمونه از نسخه بازآفرینی‌شده Flying V کرک همت به فروش خواهد رسید و تمامی آنها نیز همراه با یک گواهی اصالت مزین به امضا و عکس همت و یک هارد کیس SKB به خریداران تحویل داده می‌شوند. تمامی مراحل ساخت و کهنه‌سازی این دویست گیتار نیز در کارخانه مرکزی گیبسون، واقع در شهر نشویل ایالت تنسی آمریکا انجام خواهد شد.

گیتار الکتریک گیبسون Kirk Hammett 1979 Flying V، هم‌اکنون و با قیمت ۱۴۹۹۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است؛ قیمتی که هرچند بسیار بالاست، اما برای یک ساز رپلیکای کاستم شاپ با جزئیات خارق‌العاده و ارزش کلکسیونی بالا، چندان غیرمنطقی به نظر نمی‌رسد.

منبع: MusicRadar
نویسنده: Jonathan Horsley
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *