Live at the Regal ES-335: بازآفرینی گیتار مشهور B.B. King توسط گیبسون

گیتار الکتریک گیبسون بی بی کینگ

چندی پیش، شرکت آمریکایی گیبسون (Gibson) از یک عضو جدید از سری گیتارهای سیگنچر B.B. King رونمایی کرد.

این گیتار الکتریک جدید، یک ساز کاستم شاپ از نوع ES-335 است که هم‌نام با یکی از آلبوم‌های مشهور بی.بی. کینگ، یعنی Live at the Regal و مزین به رنگی بسیار زیبا، موسوم به Argentine Grey است.

این ساز خوش‌ساخت با بدنه سمی‌-هالو (نیمه-توخالی)، در واقع نسخه‌ای بازآفرینی‌شده از همان گیتار ES-335 تولیدشده در سال ۱۹۵۹ است که کینگ از آن در سال ۱۹۶۴ و برای ضبط یکی از تأثیرگذارترین آلبوم‌های زنده سبک بلوز در دنیا، یعنی Live at the Regal استفاده کرده است.

این نوازنده برجسته، هنگام ضبط آلبوم جاودانه خود، از یک نسخه سفارشی از ES-335 استفاده کرد که به یک رنگ سان‌برست خاص موسوم به Argentine Grey مزین شده بود و از ویبراتوی بیگزبی و یکی از امکانات محبوب کینگ، یعنی سوییچ Varitone نیز برخوردار بود.

گفته می‌شود که تولید گیتار الکتریک Gibson B.B. King Live at the Regal ES-335 به صد عدد محدود خواهد بود و چوب بدنه تمامی آنها نیز با استفاده از فناوری انحصاری گیبسون، یعنی Murphy Lab کهنه‌سازی خواهد شد. این فرایند، ظاهر و تن این ساز را به نسخه اصلی آن نزدیک‌تر خواهد ساخت.

گیتار الکتریک Gibson B.B. King Live at the Regal ES-335

بدنه Live at the Regal ES-335، از یک تخته سه‌لایه متشکل از دو لایه چوب میپل و یک لایه چوب پاپلار ساخته شده است. در بخش مرکزی این بدنه، یک بلوک از جنس چوب میپل قرار گرفته است که دو پیکاپ هامباکر Custombucker، بریج ABR-1 و ویبراتوی ۱۹۵۰s Reissue Bigsby B7 بر روی آن نصب شده‌اند.

به این بدنه نفیس، دسته‌ای با پروفایل Authentic ’59 Medium C-shape متصل شده است که بر روی آن، فرت‌بوردی از جنس رزوود با شعاع ۱۲ اینچ، ۲۲ فرت و اینلی‌های نقطه‌ای از جنس نیتروسلولز قرار گرفته است.

از دیگر ویژگی‌های این گیتار استثنایی می‌توان به تراس راد Authentic 1950s No-Tube، ناب‌های طلایی True Historic، نات ساخته‌شده از نایلون، پتانسیومترهای CTS و تیونینگ ماشین‌های Grover Milk Bottle Rotomatic اشاره کرد.

گیتار الکتریک گیبسون Live at the Regal ES-335، به همراه یک هارد کیس و با قیمت ۹۹۹۹ دلار، به‌صورت محدود قابل خریداری است.

نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *