رونمایی Epiphone از دو گیتار بیس جذاب و مقرون‌به‌صرفه

بیس‌های دارای دسته کوتاه، سازهایی جذاب برای بسیاری از گیتاریست‌ها به شمار می‌روند. روز گذشته، شرکت اپیفون (Epiphone) از نسخه‌ای بازآفرینی‌شده از یکی از بیس‌های مشهور خود به نام Newport و یک بیس‌ چهارسیم آکوستیک پرده برداشت که هر دو، قیمتی بسیار مناسب دارند.

در ادامه خبر، نگاهی اجمالی به این دو ساز خواهیم داشت.

Newport Bass

Newport Bass، اولین بار در سال ۱۹۶۱ توسط اپیفون به بازار عرضه شد؛ اما طراحی زیبای بدنه این مدل که کمی یادآور گیتارهای Coronet شرکت اپیفون نیز هست، هنوز هم جذابیت بسیاری دارد. طول اسکیل ۳۰.۵ اینچی و پروفایل دسته Medium C این ساز، آن را به گزینه‌ای بسیار مناسب برای نوازندگان گیتار الکتریکی تبدیل می‌کند که می‌خواهند گیتار بیس بنوازند.

گیتار بیس Epiphone

نسخه جدید Newport Bass، در موقعیت بریج به پیکاپ TB PRO و در موقعیت نک به پیکاپ Bass Sidewinder تجهیز شده است که کنترل آنها با استفاده از یک ناب تن، یک ناب ولوم و یک ناب blend صورت می‌گیرد. وجود ناب blend می‌تواند امکانی جذاب در هر گیتاری باشد؛ زیرا به نوازنده امکان ترکیب پیکاپ‌ها در چندین حالت مختلف و تولید تن‌هایی منحصربه‌فرد را می‌دهد.

بدنه Newport Bass از چوب ماهون (mahogany) ساخته شده است و یک دسته از همین جنس به آن متصل شده است. بر روی دسته این گیتار بیس، فرت‌بوردی از چوب Indian laurel نصب شده است. دلیل انتخاب این چوب به جای رُزوود، بالا رفتن قیمت چوب رزوود در دنیا و تبدیل شدن آن به یک گزینه گران‌قیمت است. زین پس انتظار داریم این چوب تنها در گیتارهای نسبتاً گران‌قیمت استفاده شود. قسمت پشتی بدنه این ساز دارای یک قوس همانند قوس موجود در بدنه استرتوکستر است که نوازندگی را تسهیل می‌کند.

گیتار بیس Epiphone Newport Bass، از امروز در چهار رنگ Classic Cherry ،California Coral ،Sunset Yellow و Pacific Blue، با قیمت بسیار مناسب ۳۷۹ دلار قابل خریداری است.

El Capitan J-200 Studio Bass

همانطور که گفته شد، طی این رونمایی، اپیفون از یک گیتار بیس آکوستیک چهارسیم نیز رونمایی کرده است که در واقع، نسخه بیس گیتار آکوستیک مشهور J-200 است.

گیتار بیس Epiphone

این ساز جدید که El Capitan نام دارد، همانند Newport دارای طول اسکیلی کوتاه و معادل با ۳۰.۵ اینچ است و فرت‌بورد آن نیز از چوب Indian Laurel ساخته شده است.

بخش رویی بدنه El Capitan از چوب سیتکا اسپروس و بخش‌های پشتی و جانبی آن از لمینت ماهون ساخته شده است.

این ساز به یک سیستم پیکاپ Sonicore از شرکت Fishman نیز مجهز است که امروزه در بسیاری از گیتارهای موجود در بازار دیده می‌شود و کیفیت صدای بسیار خوبی را ارائه می‌کند. این سیستم را می‌توان با استفاده از دو ناب تن و ولوم که در ساندهول ساز مخفی شده‌اند، کنترل و تنظیم کرد.

گیتار بیس آکوستیک Epiphone El Capitan J-200 Studio با قیمت ۶۹۹ دلار به بازار جهانی عرضه شده است.

منبع: MusicRadar
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *