رونمایی Kramer و Epiphone از گیتارهای سیگنچر جدید Dave Mustaine

گیتار الکتریک اپیفون

روز گذشته، شرکت گیبسون (Gibson) از سه گیتار الکتریک سیگنچر جدید رونمایی کرد که با همکاری دیو ماستین (Dave Mustaine) طراحی شده‌اند.

این سه گیتار از برندهای Kramer و Epiphone، قیمتی مناسب نسبت به مدل‌های سیگنچر ماستین از برند گیبسون دارند و افراد بیشتری امکان خریداری آنها را دارند.

این سازها اولین بار در ماه فوریه سال ۲۰۲۱ و همزمان با شروع همکاری ماستین با گیبسون توسط این شرکت به نمایش درآمدند و از آن موقع تا به امروز، افراد زیادی بی‌صبرانه منتظر عرضه رسمی آنها به بازار بوده‌اند. مدل‌های سیگنچر جدید ماستین قرار است که نقش نسخه‌هایی مقرون‌به‌صرفه از گیتارهای سیگنچر سری Flying V EXP ماستین را ایفا کنند.

با عرضه این سه گیتار الکتریک جدید به بازار، تعداد گیتارهای سیگنچر دیو ماستین که توسط گیبسون و برندهای زیرمجموعه آن تولید می‌شوند، به شش عدد می‌رسد.

اپیفون Prophecy Flying V و Flying V Custom

دو گیتار این رونمایی، تحت برند اپیفون تولید می‌شوند که یکی از آنها، یک Flying V Prophecy و دیگری از سری Flying V Custom است. مدل Prophecy به یک تیل‌پیس از نوع stop bar مجهز است و مدل Custom از طراحی string-through (سیم‌های ردشده در بدنه) برخوردار است. در سایر بخش‌های مربوط به بدنه و سخت‌افزار، این دو ساز از مشخصاتی نسبتاً یکسان برخوردارند.

Dave Mustaine Prophecy Flying V و Dave Mustaine Flying V Custom، هر دو بدنه‌ای از جنس چوب ماهون (mahogany) دارند که یک دسته از همین جنس و با پروفایل انحصاری (Artist Profile) به آنها متصل شده است. فرت‌بوردی از جنس چوب آبنوس همراه با ۲۴ فرت مدیوم جامبو نیز بر روی این دسته نصب شده است.

گیتار الکتریک اپیفون
Epiphone Dave Mustaine Prophecy Flying V

این دو گیتار الکتریک اپیفون که از طول اسکیلی معادل با ۲۴.۷۵ اینچ برخوردارند، در بدنه و هداستاک خود به حاشیه‌کاری جذابی مزین شده‌اند و نام دیو ماستین نیز بر روی روکش تراس راد آنها حک شده است.

هر دو ساز از رابط کنترلی مشابهی برخوردارند که شامل دو ناب ولوم، یک ناب مستر تن و یک سوییچ سه‌حالته انتخاب پیکاپ می‌شود. البته پیکاپ‌های این دو مدل، کمی با یکدیگر متفاوت هستند.

Prophecy که بیشتر شبیه به Gibson EXP استاندارد ماستین است، به جای پیکاپ Thrash Factor سیگنچر او که توسط Seymour Duncan ساخته می‌شود، به یک جفت پیکاپ هامباکر اکتیو از نوع Fishman Fluence تجهیز شده است و به دنبال همین امر نیز، ناب تن آن قابلیت push/pull دارد تا بتوان به گستره وسیع‌تری از اصوات دست یافت.

در مقابل، مدل Custom این سری که بیشتر به گران‌ترین گیتار سیگنچر ماستین از گیبسون، یعنی مدل هفت هزار دلاری Limited Edition EXP نزدیک است، به پیکاپ‌های Thrash Factor سیگنچر ماستین تجهیز شده است و از یک ناب تن عادی برخوردار است.

گیتار الکتریک اپیفون
Epiphone Dave Mustaine Flying V Custom

به جز این تفاوت‌های سخت‌افزاری و الکترونیکی، دو مدل Prophecy و Custom تفاوت‌هایی جزئی در بخش ظاهری خود نیز با یکدیگر دارند. یکی از مشهودترین این تفاوت‌ها، رنگ آنها است. Prophecy با رنگی قرمز موسوم به Aged Dark Red تولید می‌شود که شباهت بسیاری به رنگ مشهور Red Amber Burst سری EXP دارد؛ اما مدل Custom، ظاهری ساده‌تر دارد و به یک رنگ مشکی و شیک موسوم به Black Metallic مزین است.

در ظاهر، تفاوت‌های این دو گیتار اپیفون با نمونه‌های مشابه ساخت گیبسون آنها، بسیار جزئی است. مدل‌های ساخت گیبسون، طبیعتاً ظاهری کمی نفیس‌تر دارند و از ناب‌هایی مشکی‌رنگ از نوع Witch Hat و اینلی‌هایی صدفی با طرح اختصاصی برخوردار هستند. در مقابل اما نمونه‌های ساخت اپیفون، به ناب‌های فلزی عادی تجهیز شده‌اند و اینلی‌های نقطه‌ای ساده‌ای بر روی فرت‌بورد خود دارند.

کریمر Dave Mustaine Vanguard

و اما به مدل‌ ساخت Kramer از سری جدید سازهای سیگنچر Dave Mustaine می‌رسیم که حتی از دو مدل ساخت اپیفون نیز مهم‌تر است و طرفداران ماستین مدتهاست که منتظر عرضه آن به بازار هستند؛ زیرا نه‌تنها اولین ساز سیگنچر دیو ماستین از برند کریمر به شمار می‌آید، بلکه قیمت نسبتاً پایین‌تری از گیتارهای اپیفون نیز دارند.

Kramer Dave Mustaine Vanguard در رنگ‌های آبنوسی (Ebony)، نقره‌ای متالیک (Silver Metallic) و یک رنگ سبز جیغ موسوم به Rust in Peace Alien Tech Green تولید می‌شود. این گیتار الکتریک از طول اسکیلی کمی بلندتر از مدل‌های ساخت اپیفون، معادل ۲۵.۵ اینچ برخوردار است.

این ساز بدنه‌ای متقارن و V-شکل به سبک Vanguard دارد که ظاهری حتی خشن‌تر از نمونه‌های اپیفون به آنها بخشیده است. همچنین این ساز جذاب به پیکاپ‌های سیگنچر ماستین موسوم به Thrash Factor ساخت شرکت Seymour Duncan تجهیز شده است.

گیتار الکتریک Kramer Dave Mustaine Vanguard
Kramer Dave Mustaine Vanguard Rust in Peace Alien Tech Green

اگر به مشخصات فنی Mustaine Vanguard نگاه کنید، نکته چندان عجیبی چشم شما را نخواهد گرفت و این ساز نیز همانند برادران خود، بدنه‌ای از جنس چوب ماهون دارد که یک دسته از همین جنس با پروفایلی ویژه به آن متصل شده است. دسته این ساز نیز به فرت‌بوردی از جنس چوب آبنوس مجهز است که ۲۴ فرت و اینلی‌های نقطه‌ای بر روی آن نصب شده است. این گیتار الکتریک از یک رابط کنترلی متشکل از دو ناب ولوم، یک ناب مستر تن و یک سوییچ سه‌حالته انتخاب پیکاپ برخوردار است و طراحی بریج آن نیز از نوع string through است.

نکته‌ای که توجه ما را به خود جلب کرد، این است که در سال ۲۰۲۱، این محصول با یک فینیش نچرال نیز به نمایش درآمد که در این رونمایی از آن خبری نیست. اینکه کریمر کلاً از تولید Mustaine Vanguard با فینیش نچرال منصرف شده است و یا قرار است آن را به‌زودی به بازار عرضه کند، هنوز مشخص نیست.

این گیتار که پیش از این توسط ماستین بر روی استیج نیز استفاده شده بود را می‌توان اولین ساز سیگنچر این نوازنده مشهور از برند Kramer دانست. ماستین اواخر سال میلادی گذشته، اطلاعاتی از همکاری با کریمر برای ساخت یک سوپر استرت نیز داده بود و انتظار داریم که این ساز نیز به‌زودی در انظار عمومی توسط وی ظاهر شود.

در همان پست مذکور، ماستین خبر از ساخت یک گیتار الکتریک از نوع Explorer نیز داده بود؛ پس انتظار داریم که به‌زودی باز هم با چندین گیتار سیگنچر جدید از گیبسون و برندهای زیرمجموعه آن، شگفت‌زده شویم.

قیمت و زمان عرضه

قیمت اعلام‌شده برای Epiphone Dave Mustaine Prophecy Flying V و Epiphone Dave Mustaine Flying V Custom حدود ۱۴۰۰ دلار و برای Kramer Dave Mustaine Vanguard حدود ۱۳۰۰ دلار است و تمامی آنها هم‌اکنون در بازار جهانی قابل خریداری هستند.

نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

1 thoughts on “رونمایی Kramer و Epiphone از گیتارهای سیگنچر جدید Dave Mustaine

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *