گیتارله‌له یا گیتاله‌له چیست؟

گیتارله‌له کالا

شاید تابه‌حال در وب‌سایت‌ها و منابع مختلف با سازی به نام گیتارله‌له (guitarlele) یا گیتاله‌له (guitalele) مواجه شده باشید و از خود پرسیده باشید این ساز چه تفاوتی با یوکللی و گیتار دارد؟ پاسخ ساده این است که گیتارله‌له نه گیتار است و نه یوکللی؛ بلکه در میان آنها قرار می‌گیرد. اندازه آن بیشتر به یوکللی تِنور (tenor) نزدیک است؛ اما فرت‌بورد پهن و تعداد سیم‌های آن به گیتار شبیه است. در این مطلب کوتاه، نگاهی می‌اندازیم به شاخصه‌های این ساز منحصربه‌فرد.

کوک رایج شش سیم گیتارله‌له عبارت است از ADGCEA. اگر نوازنده یوکللی باشید، این کوک برای شما نسبتاً آشناست؛ زیرا یوک نیز به‌صورت GCEA کوک می‌شود. به همین دلیل می‌توانید آکوردهای معمول یوکللی را بر روی چهار سیم از شش سیم گیتارله‌له اجرا کنید و وجهی جدید به نوازندگی خود بیفزایید.

از سوی دیگر، اگر نوازنده گیتار هستید، احتمالاً متوجه شده‌اید که کوک ADGCEA، مشابه کوک گیتاری است که یک کاپو بر روی فرت پنجم آن قرار گرفته باشد؛ در نتیجه می‌توانید آکوردهایی که با آنها آشنایی دارید را به‌راحتی روی گیتارله‌له اجرا کنید.

گیتارله‌له کالا
Kala Guitarlele

حتی برخی از گیتارله‌له‌ها مثل گیتار کوک می‌شوند (یعنی EADGBE) و به همین دلیل، گیتاریست‌ها می‌توانند به‌سرعت نوازندگی با آنها را شروع کنند و هیچ نیازی به تغییر جای نت‌های آکوردها و … نیز نیست. البته روشن است که این کوک برای نوازندگان یوکللی کمی ناآشنا است و آنها احتمالاً همان کوک ADGCEA را ترجیح می‌دهند.

به دلیل نزدیکی اندازه و صدای گیتارله‌له به یوکللی، یادگیری این ساز برای نوازندگان یوک، امری نسبتاً ساده است. این کار دو مزیت مهم دارد: نخست اینکه بلد بودن دو ساز بهتر از یک ساز است! و دوم اینکه یادگیری نوازندگی گیتارله‌له می‌تواند دروازه‌ای باشد برای یادگیری گیتار.

اندازه گیتارله‌له موجب می‌شود که بتوان آن را همچون یوکللی، به‌راحتی با خود به سفرهای دور و نزدیک برد و صدای آن نیز بسیار گوش‌نواز و جذاب است و یادآور صدای یوک است. افزون بر آن، این ساز دامنه تُنال وسیع‌تری از یوکللی را در اختیار نوازنده می‌گذارد تا او بتواند به آکوردها و ملودی‌های خود رنگی تازه ببخشد.

اگر تابه‌حال یک گیتارله‌له ننواخته‌اید، پیشنهاد می‌کنیم آن را امتحان کنید. شاید این ساز آکوستیک منحصربه‌فرد، دریچه‌ای جدید به جهان موسیقی را پیش روی شما بگشاید.

منبع: وب‌سایت Kala

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *