۵ آهنگ ساده و جذاب برای نوازندگان مبتدی یوکللی

۵ آهنگ ساده و جذاب برای نوازندگان مبتدی یوکللی

فراگیری یک ساز جدید تجربه‌ای هیجان‌انگیز است؛ اما اگر به‌درستی ندانیم که باید از کجا شروع کنیم، ممکن است سردرگم شویم. یوکللی نیز از این قاعده مستثنی نیست و به عقیده ما، بهترین راه آموختن آن، نواختن آهنگ‌هایی است که به آنها علاقه دارید. خوشبختانه منابع بسیاری در اینترنت وجود دارند که می‌توان به آنها مراجعه کرد و به کمک آنها، به یادگیری آهنگ‌های مناسب برای مبتدیان پرداخت. در همین راستا، ما نیز تصمیم گرفته‌ایم چند آهنگ مشهور، جذاب و ساده را به شما معرفی کنیم که نواختن آنها چندان دشوار نیست، اما مهارت شما را به‌خوبی ارتقاء می‌دهند و موجب پیشرفت سریع‌تر شما می‌شوند.

Zombie از گروه The Cranberries

فهرست خود را با این آهنگ به‌یادماندنی از گروه راک کرنبریز شروع می‌کنیم. اما چه چیزی Zombie را به انتخابی مناسب برای نوازندگان مبتدی یوکللی بدل می‌کند؟ نخست اینکه برای نواختن این آهنگ، فقط به چهار آکورد می مینور (Em)، دو (C)، سل (G) و ر (D) نیاز دارید. این چهار آکورد جزو آکوردهای بسیار مهم و بنیادین ساز یوکللی هستند و فراگیری صحیح و اصولی آنها، پیشرفتی مهم برای یک فرد تازه‌کار محسوب می‌شود.

به علاوه، نواختن این آهنگ نیازمند توجه به داینامیک و میزان قدرت دست راست (دست چپ برای نوازندگان چپ‌دست) است؛ زیرا برخی از قسمت‌ها را باید با قدرت بیشتری بنوازید و برخی دیگر را با قدرت کمتر.

Zombie از گروه The Cranberries

Brown Eyed Girl از Van Morrison

Brown Eyed Girl از آن آهنگ‌هایی است که همخوانی با آن بسیار لذت‌بخش است. برای گیتاریست‌ها، نواختن قسمت ابتدایی یا اینتروی این آهنگ کار آسانی نیست؛ اما خوشبختانه برای ما نوازندگان یوکللی، نواختن Brown Eyed Girl چندان دشوار نیست و می‌تواند مهارت ما در تعویض آکوردها و زمان‌بندی را ارتقاء دهد.

همچون Zombie، این بار نیز تنها چند آکورد ساده برای نواختن آهنگ Brown Eyed Girl کفایت می‌کند. البته در این آهنگ، ترتیب آکوردها در قسمت وِرس و کورِس متفاوت است و باید آنها را خوب به خاطر بسپارید.

Brown Eyed Girl از Van Morrison

Hey There Delilah از گروه Plain White T’s

جایگاه سوم این فهرست به یک آهنگ پاپ راک بسیار مشهور تعلق می‌گیرد که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد. برای نواختن Hey There Delilah باید چند آکورد جدید را یاد بگیرید و به دست راست (دست چپ برای نوازندگان چپ‌دست) خود نیز توجه بیشتری کنید؛ نکته‌ای که بسیاری از نوازندگان تازه‌کار یوکللی از آن غفلت می‌کنند.

در زمان اجرای Hey There Delilah باید پیش از نواختن هر آکورد، ابتدا نت بیس آن را بنوازید. به‌طور مثال، زمانی که نوبت به نواختن آکورد سل بمل مینور (Gbm) می‌رسد، باید ابتدا فرت دوم سیم G را بنوازید و سپس اقدام به نواختن آکورد سل بمل مینور کنید.

Hey There Delilah از گروه Plain White T’s

Sweet Child O’ Mine از گروه Guns N’ Roses

شاید از خود بپرسید که واقعاً می‌توان این قطعه به‌یادماندنی را به‌سادگی یاد گرفت؟ در پاسخ باید بگوییم که بله! اجرای این آهنگ برای نوازندگان یوکللی پیچیده نیست. نواختن وِرس و کورِس Sweet Child O’ Mine با چند آکورد ساده امکان‌پذیر است:

ورس: D / C / G / D

کورس: A / C / D / D

البته، اغلب ما دوست داریم ریف آغازین مشهور این آهنگ را بنوازیم و خوشبختانه می‌توانید بعداً به کمک منابع موجود در اینترنت، آن را نیز یاد بگیرید.

Riptide از Vance Joy

و در نهایت می‌رسیم به آخرین آهنگ این فهرست: Riptide از ونس جوی، موزیسین استرالیایی.

نوازندگان یوکللی سالهاست که عاشق نواختن این آهنگ هستند و ما نیز از این قاعده مستثنی نیستیم. خوشبختانه برای اجرای Riptide فقط باید چهار آکورد ساده را یاد بگیرید.

الگوی استرامینگ مورد نیاز برای اجرای Riptide عبارت است از پایین پایین، بالا پایین بالا. این الگو تا پایان آهنگ ادامه پیدا می‌کند. البته شاید در ابتدا، اجرای الگوی مذکور کمی چالش‌برانگیز به نظر برسد؛ اما با کمی تمرین می‌توانید آن را به‌آسانی اجرا کنید.

Riptide از Vance Joy

منبع: GearNews
نویسنده: George Loveridge

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *