چگونه سرعت خود در نوازندگی یوکللی را افزایش دهیم

چگونه سرعت خود در نوازندگی یوکللی را افزایش دهیم

اگر به دنبال راهی برای افزایش مهارت و سرعت خود در نوازندگی یوکللی هستید، پیشنهاد نخست ما استفاده از مترونوم است. در واقع، با اینکه ممکن است این حرف کمی عجیب به نظر برسد، اما پایین آوردن سرعت در تمرین، بهترین راه برای افزایش سرعت پیشرفت است.

افزایش سرعت در نوازندگی یوکللی می‌تواند موارد مختلفی را شامل شود. مثلاً شاید شما بخواهید در تعویض آکوردها سریع‌تر عمل کنید یا شاید دوست داشته باشید سرعت و مهارت خود در فینگرپیکینگ (نوازندگی با انگشت) را افزایش دهید. خبر خوب این است که با استفاده از مترونوم می‌توانید در تمام این موارد پیشرفت کنید.

یک مترونوم تهیه کنید

پیش از هر چیز، باید یک مترونوم در اختیار داشته باشید. در این زمینه چند گزینه پیش روی شماست. نخستین راه این است که از یک فروشگاه تجهیزات موسیقی، یک مترونوم فیزیکی خریداری کنید. معمولاً قیمت مترونوم چندان زیاد نیست و می‌تواند با پرداخت مبلغی در حدود ۱۰-۲۰ دلار، یک نمونه باکیفیت از این وسیله را تهیه کنید. اما بزرگترین مشکل مترونوم‌های فیزیکی این است که ممکن است آنها را گم کنید یا جا بگذارید.

خبر خوب این است که امروزه دیگر نیازی به خریداری مترونوم‌های فیزیکی نیست و اپلیکیشن‌های بسیار زیادی در این زمینه طراحی و عرضه شده‌اند. حتی خود گوگل هم به یک مترونوم مجهز است و اگر کلمه metronome را جستجو کنید، آن را در دسترس شما می‌گذارد. اما اگر یک گوشی هوشمند در اختیار دارید، پیشنهاد من این است که یک اپلیکیشن مترونوم روی آن نصب کنید. این دسته از اپلیکیشن‌ها معمولاً یا رایگان هستند یا قیمت پایینی دارند. به‌شخصه، از اپلیکیشن Simple Metronome بر روی اندروید و Metronome Pro بر روی iOS استفاده کرده‌ام و هر دو، گزینه‌های بسیار خوبی هستند. اما شما می‌توانید از میان خیل اپلیکیشن‌های موجود، گزینه‌ای را انتخاب کنید که بیشتر با سلیقه و خواسته‌های شما سازگار است.

با سرعت کم شروع کنید

من همیشه در ابتدای کار، مترونوم را روی سرعتی بسیار پایین‌تر از سرعتی که در نواختن یک تمرین با آن راحت هستم، تنظیم می‌کنم. مثلاً فرض کنید قصد دارم یک الگوی استرامینگ را با سرعتی مشخص روی یوکللی بنوازم و در اجرای صحیح آن با مشکل مواجه شده‌ام. برای حل این مشکل، ابتدا سرعتی که می‌توانم الگوی مورد نظر را با آن اجرا کنم، مشخص می‌کنم و سپس، سرعت مترونوم را روی رقمی بسیار پایین‌تر قرار می‌دهم. در برخی از موارد، ممکن است حتی سرعت مترونوم حدود ۵۰ ضرب در دقیقه (bpm) پایین‌تر از سطحی باشد که می‌توانم تمرین را اجرا کنم. اما هدف ما دقیقاً همین است و این روش، قطعاً در نهایت به سود شما تمام خواهد شد.

زمانی که سرعت مترونوم را تعیین کردید، تلاش کنید کاملاً سر ضرب و به بهترین وجه، تمرین را بنوازید. اگر باز هم نتوانستید آن را به‌درستی اجرا کنید، سرعت را کمی پایین‌تر بیاورید. به‌شخصه، زمانی که با این مشکل روبرو شوم، سرعت مترونوم را ۵ ضرب در دقیقه کم می‌کنم.

زمانی که مطمئن شدید می‌توانید تمرین مورد نظر را به شکلی باثبات و تمیز روی یک سرعت مشخص اجرا کنید، می‌توانید کمی سرعت مترونوم را افزایش دهید. البته ذکر یک نکته ضروری است و آن هم اینکه اجرای تمرین‌ها روی سرعت بسیار کم، اصلاً کار آسانی نیست؛ اما در عوض، تمرین بسیار سودمند و راه‌گشایی است. برای افزایش سرعت نیز من معمولاً حداکثر ۵ ضرب در دقیقه سرعت مترونوم را افزایش می‌دهم و نه بیشتر. در واقع، اگر در هر جلسه تمرین بتوانم سرعت اجرای تمرین را ۵ ضرب در دقیقه افزایش دهم، از عملکرد خود کاملاً راضی خواهم بود. به‌شخصه، معمولاً اگر در روز حداقل ده دقیقه با تمرکز کامل تمرین کنم، می‌توانم به این هدف دست پیدا کنم.

البته بعضی اوقات مجبور می‌شوید رو به عقب حرکت کنید. اجازه دهید منظورم را با یک مثال روشن کنم. مدتی پیش، یادگیری آهنگ The Kesh Jig (از کتاب Celtic Tunes For Campanella Ukulele) را شروع کردم. هدف نهایی من این بود که این آهنگ را به شکلی مطلوب روی سرعت ۱۰۰ ضرب در دقیقه اجرا کنم. در آغاز راه، نمی‌توانستم از سرعت ۶۰ ضرب در دقیقه فراتر بروم. پس تلاش کردم هر روز حداکثر ۵ تا ۱۰ ضرب در دقیقه سرعت خود را افزایش دهم. این روند به‌خوبی ادامه داشت تا اینکه به سرعت ۹۵ ضرب در دقیقه رسیدم. با وجود اینکه طبیعتاً باید می‌توانستم فردای آن روز آهنگ را با سرعت ۱۰۰ ضرب در دقیقه اجرا کنم، اما در عمل این کار برایم امکان‌پذیر نبود. بنابراین تصمیم گرفتم مجدداً از سرعت ۸۵ ضرب در دقیقه شروع کنم و با آرامش بیشتر و سرعت کمتر، تمرین کنم. پس از چندی، این روش جواب داد و من سرانجام موفق شدم پس از مجموعاً یک هفته تمرین، The Kesh Jig را به شکلی صحیح و روان و با سرعت ۱۰۰ ضرب در دقیقه بنوازم؛ یعنی در عرض یک هفته، سرعت خود را ۴۰ ضرب در ثانیه افزایش دادم که برای من، بسیار مطلوب و رضایت‌بخش است.

البته تمرین با مترونوم بعضی اوقات به کاری خشک و خسته‌کننده بدل می‌شود و بد نیست گاهی آن را کنار بگذارید. بالاخره هر فردی نیاز دارد که بعضی اوقات بدون توجه به چارچوب‌های مشخص، از نوازندگی یوکللی لذت ببرد.

اما در کل، هرگز فراموش نکنید که هیچ چیزی جای تمرین با مترونوم را نمی‌گیرد و این روش، کلید افزایش سرعت و مهارت نوازندگی یوکللی است.

منبع: Ukulele Go

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *