همکاری شکتر و نوازنده گروه The Cure در خلق سه گیتار بیس جذاب

اگر این تابستان در یکی از اجراهای زنده گروه The Cure حضور پیدا کرده باشید یا ویدیوی این اجراها را تماشا کرده باشید، احتمالاً سایمون گلوپ (Simon Gallup) را در حال نوازندگی با دو گیتار بیس جدید دیده‌اید. اکنون، کمپانی شکتر به‌صورت رسمی از این دو بیس جذاب رونمایی کرده است که با همکاری نزدیک و تنگاتنگ شخص گلوپ طراحی شده‌اند. یکی از این دو ساز که Corsair نام دارد، دارای بدنه‌ای نیمه-توخالی (سمی-هالو) است و دیگری که Ultra Spitfire نام دارد، از بدنه‌ای توپُر (سالید) برخوردار است و در دو نسخه تولید می‌شود.

این بیس‌ها به رنگ قرمز و طرح گرافیکی یک شیر سیاه مزین هستند. آیا این طرح از آلبوم بعدی Cure برگرفته شده است؟ هنوز نمی‌توانیم به این پرسش پاسخی قطعی بدهیم؛ اما آنچه روشن است، این است که این طراحی ظاهری در ترکیب با مشخصات فنی Ultra Spitfire و Corsair، بی‌شک به مذاق اغلب طرفداران گروه Cure خوش خواهد آمد.

بیایید نگاهی نزدیک‌تر بیندازیم به هر یک از این سازها.

گیتار بیس شکتر

Schecter Simon Gallup Corsair

این گیتار بیس سمی-هالو یادآور یکی از سازهای محبوب گلوپ، یعنی Gibson EB-2 است و از طراحی کلاسیکی برخوردار است.

بدنه آرچ‌تاپ (دارای صفحه رویی قوس‌دار) مدل Corsair، از چوب افرا (maple) ساخته شده و دسته‌ای سه‌تکه از همین جنس به آن متصل شده است. بر روی این دسته، فینگربوردی از چوب آبنوس با شعاع ۱۶ اینچ قرار گرفته است که میزبان ۲۰ فرت از نوع Narrow Jumbo و اینلِی‌های مستطیلی شبه‌-مرواریدی است.

از دیگر ویژگی‌های ساختاری Simon Gallup Corsair می‌توان به طول اسکیل ۳۴ اینچ، بریج Tune-O-Matic، پروفایل دسته Thin C، نات Graph Tech با عرض ۳۸ میلی‌متر، قطعات فلزی کرومی و تیونرهای Schecter Light-Weight اشاره کرد.

سایمون گلوپ برای بیس سیگنچر خود، دو پیکاپ اکتیو EMG TBHZ را انتخاب کرده است که یکی از آنها در موقعیت بریج و دیگری در موقعیت وسط قرار گرفته است. این پیکاپ‌ها به وسیله یک ناب ولوم، یک ناب Blend و دو ناب برای تنظیم فرکانس‌ها، کنترل می‌شوند. پری‌امپ EMG TBHZ از طریق یک باتری ۹ ولت تغذیه می‌شود که محفظه آن در پشت ساز تعبیه شده است.

گیتار بیس شکتر Simon Gallup Corsair به قیمت ۱۴۹۹ دلار به فروش خواهد رسید.

همکاری شکتر و Simon Gallup در خلق سه گیتار بیس جذاب

Schecter Simon Gallup Ultra Spitfire

Ultra Spitfire شباهت بسیار زیادی به مدل سیگنچر قبلی سایمون گلوپ از کمپانی شکتر دارد که چند سال پیش روانه بازار شد. حال، شکتر تصمیم گرفته است که دو نسخه جدید از Ultra Spitfire را روانه بازار کند. یکی از این دو نسخه به طرح شیر و گل سرخ مزین است و ۹۹۹ دلار قیمت دارد و دیگری به طرحی مشابه مدل Corsair مزین است و به قیمت ۱۲۴۹ دلار به فروش می‌رسد. به‌علاوه، برخی از وجوه دیگر دو نسخه مختلف Ultra Spitfire نیز متفاوت است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

هر دو ساز از بدنه‌ای از چوب ماهون (mahogany)، دسته‌ای با پروفایل C باریک، فینگربوردی از چوب رزوود، ۲۲ فرت مدیوم، نات Graph Tech، هداستاکی شبیه به Gibson Thunderbird و ساختار neck-through برخوردار هستند. همچنین، محل اتصال دسته به بدنه در این بیس‌ها به‌نحوی تراش خورده است که دسترسی نوازنده به فرت‌های انتهایی آسان باشد.

پیکاپ‌ها و بریج Simon Gallup Ultra Spitfire تفاوتی با Corsair ندارد؛ اما این مدل به دو ناب ولوم و یک ناب تن مجهز است و فاقد ناب‌های EQ است.

اما تفاوت‌ دو نسخه‌ متفاوت Ultra Spitfire در چیست؟ نخستین تفاوت آنها، جنس چوب دسته است. مدل ۹۹۹ دلاری از دسته‌ای از چوب ماهون/گردو برخوردار است و دسته مدل ۱۲۴۹ دلاری از چوب ماهون/افرا ساخته شده است. از سوی دیگر، نسخه گران‌قیمت‌تر به تیونرهای باکیفیت‌تر Grover مجهز است. به‌جز این موارد، به نظر می‌رسد که تفاوت مهم دیگری میان این دو مدل وجود ندارد.

گیتار بیس Schecter Simon Gallup Ultra Spitfire نیز همچون مدل Corsair از امروز در بازار جهانی قابل خریداری است.

منبع: MusicRadar
نویسنده: Jonathan Horsley

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *