Reaper Elite: سری جدید گیتارهای شکتر

گیتار الکتریک شکتر

روز گذشته، شرکت آمریکایی شکتر (Schecter) از سه گیتار الکتریک جدید رونمایی کرد که نمونه‌هایی با مشخصات فنی ارتقاءیافته و ظاهری مدرن‌تر از اعضای سری Reaper به شمار می‌آیند. این سه ساز، در یک سری متفاوت از محصولات عادی Reaper، به نام Reaper Elite جای گرفته‌اند.

سری جدید Reaper Elite شامل دو گیتار الکتریک شش‌سیم با دو نوع بریج Floyd Rose و Hipshot و یک گیتار هفت‌سیم multi-scale می‌شود. هر سه مدل، به پیکاپ‌هایی جدید تجهیز شده‌اند و مشخصات فنی آنها نیز شاهد ارتقایی چشمگیر نسبت به محصولات سری Reaper بوده است.

بخش رویی (تاپ) بدنه اعضای سری Reaper، از جنس چوب poplar burl بود؛ اما در سری Reaper Elite، شکتر برای ساخت این بخش از بدنه، از چوب افرای رگه‌دار (quilted maple) بهره گرفته است که ظاهری متمایز و بسیار چشمگیر دارد. همچنین، تمام گیتارهای Reaper، بدنه‌ای از جنس چوب swamp ash داشتند؛ اما در این سری جدید، بدنه هر سه گیتار، از چوب ماهون آفریقایی (African mahogany) ساخته شده است. هر سه ساز‌ Reaper Elite نیز در دو رنگ قرمز (Blood Burst) و آبی (Deep Ocean Blue) تولید می‌شوند.

بخش دیگری که در ظاهر گیتارهای سری Reaper Elite نسبت به محصولات سری Reaper متفاوت است، اینلِی‌های فرت‌بورد آنهاست. فرت‌بورد اعضای سری Reaper، به اینلی‌هایی نقطه‌ای و ساده مزین بود؛ اما سازهای Reaper Elite از اینلی‌هایی خطی و نامتقارن بر روی فرت‌بورد خود برخوردار هستند که ظاهری مدرن‌تر و متمایز از سایر گیتارهای هم‌رده به آنها می‌بخشند.

اعضای خانواده Reaper Elite، همگی از دسته‌ای از جنس چوب ونگه با پروفایل C بسیار باریک (Ultra-Thin C) برخوردارند که میله‌های تقویت‌کننده‌ای از جنس فیبر کربن در آن تعبیه شده است. یک فرت‌بورد از چوب آبنوس با ۲۴ فرت اکسترا جامبو از جنس استیل ضدزنگ نیز بر روی دسته نصب شده است.

از دیگر ویژگی‌های مشترک در میان هر سه گیتار جدید شکتر می‌توان به دسته یکپارچه با بدنه (neck-thru)، حاشیه‌کاری یک‌لایه مشکی‌رنگ، نشانگرهای Luminlay در لبه‌های فینگربورد و نات‌ Graph Tech XL Black Tusq اشاره کرد.

در ادامه خبر، نگاهی می‌اندازیم به ویژگی‌های هر یک از سه عضو سری Reaper Elite.

Reaper-6 Elite

اولین مدلی که در این خبر به آن می‌پردازیم، Reaper-6 Elite است که ساده‌ترین مدل سری Reaper Elite کمپانی شکتر محسوب می‌شود.

این گیتار الکتریک، از طول اسکیل ۲۵.۵ اینچ و شعاع فرت‌بورد ترکیبی ۱۲ تا ۱۶ اینچ برخوردار است. بریج و تیونرها نیز در این ساز به‌ترتیب از نوع Hipshot Ibby HM و Hipshot Grip-Lock هستند.

گیتار الکتریک Reaper-6 Elite

تُن Reaper-6 Elite به‌وسیله دو پیکاپ هامباکر Schecter USA San Andreas تولید می‌شود. این پیکاپ، در واقع جایگزینی برای پیکاپ‌های Diamond Decimator است که در محصولات قدیمی‌تری چون Reaper-6 وجود داشت. کنترل این دو پیکاپ، از طریق سوییچ انتخاب پیکاپ سه‌حالته، یک ناب مستر ولوم و یک ناب تن با قابلیت push-pull صورت می‌گیرد.

Reaper-6 Elite، از امروز، با قیمت ۱۳۹۹ دلار، در بازار جهانی قابل خریداری است.

Reaper-6 FR S Elite

دومین گیتار شش‌سیم سری جدید شکتر، Reaper-6 FR S Elite نام دارد که به یک بریج ترمولوی Floyd Rose 1500 Series و تیونر‌های Grover مجهز است.

پیکاپ بریج در این ساز، همانند مدل Reaper-6 Elite، از نوع Schecter USA San Andreas است؛ اما در موقعیت پیکاپ نک، یک یونیت اکتیو Sustainiac تعبیه شده است که امکانات تُنال متفاوت و جذابی را در اختیار نوازنده می‌گذارد.

گیتار الکتریک Reaper-6 FR S Elite

رابط کنترلی در Reaper-6 FR S Elite، از یک سوییچ خاموش/روشن پیکاپ Sustainiac و یک سوییچ سه‌حالته برای تنظیم عملکرد آن و اجزای عادی رابط کنترلی سری Reaper یعنی سوییچ سه‌حالته انتخاب پیکاپ و ناب‌های تن و ولوم تشکیل شده است.

مشخصاتی مانند طول اسکیل، شکل دسته و شعاع فرت‌بورد در Reaper-6 FR S Elite، دقیقاً مشابه با Reaper-6 Elite است.

Reaper-6 FR S Elite از امروز و با قیمتی کمی بالاتر از Reaper-6 Elite، یعنی ۱۴۹۹ دلار به بازار جهانی عرضه شده است.

Reaper-7 Elite Multiscale

آخرین محصول رونمایی‌شده از سری Reaper Elite، یک گیتار الکتریک هفت‌سیم جذاب به نام Reaper-7 Elite Multiscale است که از طول اسکیل ترکیبی ۲۵.۵ تا ۲۷ اینچ و شعاع فرت‌بوردی معادل با ۱۶ اینچ برخوردار است.

این ساز به یک بریج ثابت Hipshot تجهیز شده و پیکاپ‌های آن نیز همانطور که گمان می‌رفت، از نوع USA San Andreas 7 Multiscale است. رابط کنترلی این دو پیکاپ، یک مجموعه ساده و عادی، متشکل از سوییچ انتخاب پیکاپ سه‌حالته و دو ناب تن و ولوم است.

گیتار الکتریک Reaper-7 Elite Multiscale

همچنین، این ساز نیز مانند Reaper-6 Elite، به تیونر‌هایی از نوع Hipshot Grip-Lock مجهز است.

گیتار الکتریک Schecter Reaper-7 Elite Multiscale، از امروز، با قیمت ۱۴۹۹ دلار در بازار جهانی به فروش خواهد رسید.

منبع: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *