مقایسه دو روش آموزش گیتار:‌ آنلاین و حضوری

آموزش گیتار آنلاین یا حضوری؛ کدام‌یک بهتر است؟

اگر قصد یادگیری نوازندگی گیتار را دارید، یکی از اولین سوال‌هایی که ممکن است از خود بپرسید، این است که کدام‌یک از روش‌های مرسوم آموزش گیتار بهتر است؟ آموزش حضوری یا آنلاین؟ در پاسخ باید بگوییم که هیچ‌یک از این دو روش به‌طور قطع برتر از دیگری نیست و بسته به سلایق شخصی، شرایط و اهداف شما، یکی از آنها می‌تواند برای شما مناسب‌تر باشد. به همین دلیل، ممکن است که یک روش یادگیری برای یکی از نزدیکانتان بسیار مناسب بوده باشد، اما برای شما چندان مناسب نباشد؛ زیرا هر یک از راه‌ها برای یادگیری نوازندگی گیتار، مزایا، معایب و ویژگی‌هایی دارند که آنها را برای هدفی خاص مناسب‌تر می‌سازد.

در این مقاله، قصد داریم دو روش آموزش حضوری و استفاده از منابع آنلاین را به شکلی دقیق مورد بررسی قرار دهیم و به مزایا و معایب هر یک از آنها نیز بپردازیم. این دو روش، از وجوه زیر مورد مقایسه قرار خواهند گرفت:

 • راحتی و انعطاف برنامه
 • هزینه
 • تأثیر و بازدهی یادگیری
 • سبک‌های آموزش
 • مؤلفه‌های اجتماعی

پیش از اینکه وارد مبحث اصلی شویم، بهتر است که به چند نکته اشاره کنیم:

 • بهترین روش برای یادگیری گیتار برای اکثر افراد، معمولاً ترکیبی از دو روش آنلاین و حضوری است.
 • در این مطلب، منظور ما از روش آنلاین آموزش گیتار، سری‌های ویدیویی آموزشی است که می‌توانید آنها را از طریق پلتفرم‌های ویدیویی همچون یوتیوب دنبال کرده یا آنها را در قالب بسته‌های آموزشی از منابع معتبر خریداری کنید.
 • کلاس‌های آنلاین گیتار که معمولاً از طریق برنامه‌های تماس ویدیویی همچون اسکایپ (Skype) و زوم (Zoom) برگزار می‌شوند نیز جزو کلاس‌های حضوری به شمار می‌روند.

مزایای روش آنلاین آموزش گیتار

آموزش گیتار

بهره‌گیری از منابع آنلاین را می‌توان آسان‌ترین روش برای یادگیری نوازندگی گیتار دانست. شما می‌توانید در این روش، خود با برنامه دلخواه خود به یادگیری بپردازید و در صورت لزوم، یک درس را چندین و چند بار تکرار کنید تا آن را به‌خوبی بیاموزید. اما دیگر مزیت این روش، این است که می‌توانید آن را بدون ترک خانه دنبال کنید.

این روش از مزایای زیر نیز برخوردار است:

 • امکان یادگیری دروس در هر زمانی از روز
 • عدم نیاز به هماهنگی برای غیبت
 • عدم نیاز به رفت‌وآمد و پرداخت هزینه‌های مربوط به آن

علاوه بر اینها، در دروس آنلاین آموزش گیتار، شما می‌توانید با آزادی تمام بر روی تکنیک‌های مورد نظر خود تمرکز کنید و تنها آنها را بیاموزید تا سبک مورد نظر خود را دنبال کنید. این مزیت در مورد منابع آموزشی آنلاین غیر قابل چشم‌پوشی است؛ زیرا یافتن یک مدرس گیتار که بتواند نوازندگی این ساز را دقیقاً با سبک و تکنیک‌های مورد نظرتان به شما بیاموزد، دشوار است.

دسترسی به منابع و محتوای آموزشی بی‌شمار

اگر بخواهید یادگیری گیتار را به‌صورت آنلاین شروع کنید، احتمالاً در وهله اول کمی سردرگم خواهید شد؛ زیرا امروزه تنوع محتوا و منابع در این زمینه در اینترنت سرسام‌آور است و شما می‌توانید با هر سلیقه و هدفی، منبعی کاملاً مناسب برای خود بیابید. علاوه بر این، شما می‌توانید با این روش، دروس خود را از گیتاریستی دریافت کنید که الگوی شماست و او را تحسین می‌کنید. همچنین اگر اساتید گیتار فعال در شهر شما دیگر مبحثی مهم برای تدریس به شما نداشته باشند، در هر سطحی از مهارت نوازندگی که باشید، تضمین می‌کنیم که محتوایی آموزشی در اینترنت خواهید یافت که شما را به چالش می‌کشد! این نکته را می‌توان مزیتی اساسی در مورد روش آموزش آنلاین گیتار دانست؛ زیرا هر چقدر هم که در نوازندگی متبحر باشید، همواره می‌توانید با دریافت دروسی پیشرفته‌تر، مهارت خود را ارتقاء دهید.

چه قصد نوازندگی در سبک جز را داشته باشید و چه علاقه‌مند به نوازندگی گیتار در سبک‌های متال، بلوز، پاپ یا کانتری باشید، همواره محتوایی مفید در اینترنت خواهید یافت که می‌تواند به شما در بهبود مهارت نوازندگی‌تان کمکی شایان کند.

اما یادگیری نوازندگی گیتار به شیوه آنلاین، معایبی دارد که در پایین به آنها اشاره می‌کنیم:

 • تنوع بیش‌ازحد محتوای آموزش گیتار در اینترنت می‌تواند شما را در انتخاب یک سری آموزشی مناسب سردرگم کند. انتخاب از میان خیل عظیم محتوای آموزشی موجود در اینترنت، همانند انتخاب یک فیلم از مجموعه عظیم سرویس‌های پخش اینترنتی است و می‌تواند گیج‌کننده باشد.
 • خرید یک بسته آموزش گیتار به شکل آنلاین، تنها نیازمند فشردن چند دکمه است؛ به همین دلیل نیز ممکن است بیش از نیاز خود بسته‌های آموزشی خریداری کنید و پول خود را هدر دهید. پس هنگام انتخاب مجموعه آموزشی آنلاین، دقتی مضاعف را به عمل آورید!

در بحث قیمتی، مجموعه‌های آموزش گیتار آنلاین قیمتی بسیار پایین‌تر از کلاس‌های حضوری گیتار دارند و در صورتی که بودجه‌ای کم را برای یادگیری نوازندگی در نظر گرفته‌اید، می‌توانند گزینه‌ای بسیار مناسب‌تر برای شما باشند. حضور در کلاس خصوصی گیتار، می‌تواند هزینه‌ای بالا برای شما به دنبال داشته باشد که بسیاری از افراد، حاضر یا حتی قادر به پرداخت آن نیستند. به همین دلیل، منابع آنلاین می‌توانند راه‌حلی بسیار مناسب‌تر برای افرادی با بودجه پایین‌تر باشند.

همانطور که گفته شد، امروزه تنوعی بسیار وسیع از محتوای آموزش گیتار الکتریک و سایر انواع گیتار در اینترنت وجود دارد که بسیاری از آنها، قیمتی بسیار مناسب دارند و برخی از آنها حتی رایگان هستند.

بسته به هدف و نوع کلاسی که به دنبال آن هستید، دروس آنلاین گیتار می‌توانند هزینه‌ای چند دلاری در ماه برای شما به دنبال داشته باشند و در سال، حدود چند صد دلار از حساب بانکی شما بکاهند. اما برخی از وب‌سایت همچون گیتار ایران، مجموعه‌های آموزش گیتار جامعی تولید کرده‌اند که می‌توانید بدون نیاز به صرف هیچ‌گونه هزینه‌ای و به شکل کاملاً رایگان، از آنها برای یادگیری نوازندگی گیتار استفاده کنید. این مجموعه‌های آموزشی، توسط چندی از خبره‌ترین نوازندگان کشور تألیف و تولید شده‌اند و با زبان فارسی و چهارچوب قابل درک خود، می‌توانند راهی بسیار مفید برای یادگیری نوازندگی باشند. پس پیشنهاد می‌کنیم پیش از خریداری یک مجموعه آنلاین یا استفاده از منابع انگلیسی‌زبان، سری به وب‌سایت گیتار ایران بزنید تا به شکلی بسیار مفید و بدون صرف هیچ‌گونه هزینه (البته به‌استثنای هزینه بسته اینترنت!) یادگیری گیتار را آغاز کنید.

امکان تماشای مجدد دروس در هر زمان

یکی از بزرگترین مزایای یادگیری گیتار به‌صورت آنلاین، این است که مجتوای آموزشی آن همواره و به شکلی دائمی در دسترس شما قرار دارد و می‌توانید در صورت لزوم، در هر زمانی و به دفعات بسیار، آنها را مجدداً تماشا کنید. این ویژگی به شما امکان می‌دهد تا بر روی نقاط ضعف نوازندگی خود با دقتی بسیار کار کنید، تکنیک‌های مورد نظرتان را به شکلی بسیار عمیق درک کنید، نکاتی که فراموش کرده‌اید را مجدداً به یاد بیاورید و هنگام تمرین نیز چندین و چند بار یک بخش از تکنیک را تکرار کرده تا آن را به شکل کامل بیاموزید.

مدرسان گیتار نمی‌توانند همواره در دسترس شما باشند و در هر ساعتی از شبانه‌روز پاسخگوی سوالات شما باشند تا ابهامات شما در مورد نوازندگی را برطرف سازند. اما اگر با استفاده از منابع آنلاین مشغول به یادگیری نوازندگی باشید، می‌توانید هر چند بار که لازم است، ویدیوهای مورد نظر خود را تماشا کنید تا درکی بسیار عمیق نسبت به یک مبحث پیدا کنید.

مزایای کلاس‌های حضوری آموزش گیتار

آموزش گیتار

نکته اصلی که باعث می‌شود کلاس‌های حضوری گیتار هنوز هم ارزشی بسیار داشته باشند، تعامل و ارتباط میان شما و مدرس است. منابع آموزشی آنلاین، به‌نوعی یک مسیر یک‌طرفه را به هنرجو ارائه می‌کنند و او نمی‌تواند سوالات خود را در آنها طرح کند یا از کیفیت نوازندگی خود بازخورد دریافت کند.

عناوینی همچون “دروس مبتدی” یا “دروس پیشرفته”، توصیفاتی کاملاً نسبی از محتوای دوره آموزشی هستند و میزان مهارت مورد نیاز برای شرکت در دوره را با دقتی پایین بیان می‌کنند. در واقع، عنوان “پیشرفته” می‌تواند برای هر نوازنده‌ای با هر میزانی از مهارت، معنایی مختلف داشته باشد. برای مثال، حتی آکورد نواختن نیز می‌تواند برای یک نوازنده مبتدی، مبحثی پیشرفته به شمار رود؛ اما در مقابل، یکی از ساده‌ترین مباحث برای یک گیتاریست ماهر است.

در یک مجموعه آنلاین آموزش گیتار، مدرس شما را نمی‌شناسد و از سطح نوازندگی شما نیز اطلاعی ندارد؛ به همین دلیل نیز نمی‌تواند دروسی دقیقاً متناسب با سطح مهارتتان به شما دهد.

یک مدرس خصوصی گیتار می‌تواند یک برنامه آموزشی کاملاً مختص شما و توانایی‌هایتان در مهارت نوازندگی تدوین کند و بسته به آن، مهارت نوازندگی را به شما بیاموزد. همچنین به دلیل اینکه او نوازندگی شما را با دقت پایش می‌کند، می‌تواند اشتباهاتی را در تکنیک نوازندگی شما متوجه شود که در روش آموزش آنلاین، هیچ‌گاه آنها را درک نمی‌کردید و باعث شکل‌گیری عادات بد نوازندگی در شما می‌شدند. علاوه بر اینها، در یک کلاس خصوصی گیتار، مدرس می‌تواند بلافاصله پس از نوازندگی، بازخوردی فنی به شما دهد تا شما مسیر یادگیری خود را بسته به آن تنظیم کنید.

بازخورد و ارتباط مستقیم

این نکته نیز یکی از مزایای اصلی کلاس‌های حضوری آموزش گیتار است؛ زیرا در شروع یادگیری نوازندگی، ایجاد عادت‌های خوب اهمیتی بسیار دارد و می‌تواند تأثیری دائمی بر روی شکل نوازندگی بگذارد.

اگر مهارت‌های بنیادی نوازندگی گیتار به شکل حضوری و دقیق آموخته نشود، ممکن است هنرجو هیچ‌گاه نتواند پیک را به شکلی صحیح در دست بگیرد، به سیم‌ها به شکلی صحیح ضربه بزند و یا فرت‌گیری اصولی انجام دهد.
ارتباط مستقیمی که شما با استاد خود دارید و بازخوردی که از او دریافت می‌کنید، می‌تواند در مسیر پیشرفت شما نقشی اساسی ایفا کند.

مثلاً پیک‌زنی ضعیف احتمالاً برای یک نوازنده مبتدی مشکلی جدی به شمار نمی‌رود؛ اما در آینده و با افزایش مهارت، این امر می‌تواند عملکرد نوازنده را به شکلی جدی تحت‌الشعاع قرار دهد. به همین دلیل، بسیار خوب است که یک مدرس ماهر و باتجربه، تکنیک‌های پایه نوازندگی گیتار را از شروع یادگیری به شما یاد دهد؛ زیرا ترک عادت‌های بد نوازندگی در زمانی که مهارت شما افزایش یافته است، بسیار دشوار خواهند شد.

تجربه حضوری ساز برای اولین بار

اگر به کلاس‌های حضوری گیتار بروید، مدرس در جلسه اول تمامی اجزای ساز را به شکلی دقیق به شما نمایش داده و توضیح می‌دهد. حتی در برخی از کلاس‌ها، شما می‌توانید چند نوع مختلف از گیتارها را امتحان کنید و با دقتی بالا از میان انواع این ساز، گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

همچنین اساتید مجرب معمولاً نکاتی بسیار مفید در مورد رسیدگی به گیتار و نگهداری از آن همچون کوک کردن، تمیز کردن و تعویض سیم‌های آن را نیز به هنرجوی خود می‌آموزند.

در نهایت، یک مدرس باسواد، می‌تواند هنرجوی خود را در طول کل مسیر یادگیری، از خرید اولین گیتار تا حضور در اولین اجرای زنده، همراهی کرده و راهنمایی کند.

موقعیتی برای ارتباط با دیگر موزیسین‌ها

شما می‌توانید در فضای مجازی نیز موزیسین‌های هم‌فکر خود را بیابید و با آنها به تبادل نظر بپردازید؛ اما هیچ نوعی از ارتباط نمی‌تواند جای ارتباط حضوری را بگیرد و کلاس‌های گیتار نیز باعث ارتباط شما نه‌تنها با سایر گیتاریست‌ها، بلکه با بسیاری از موزیسین‌های دیگر نیز می‌شوند.

ارتباط و تبادل نظر با سایر موزیسین‌ها می‌تواند برای کسب اطلاعات در مورد موسیقی بسیار مفید باشد. استاد شما احتمالاً چندین هنرجوی هم‌فکر با شما دارد و خرسند خواهد شد که شما را با آنها آشنا کند. حتی او می‌تواند به شما کمک کند که همراه با موزیسین‌های دیگر، یک گروه موسیقی نیز تشکیل دهید!

این امر خصوصاً برای نوازندگان متوسط و پیشرفته‌ای مناسب است که قصد دارند همراه با دیگر نوازندگان ماهر، کمی به تمرین بپردازند. در این روش، شما زندگی به‌عنوان یک موزیسین را نیز تجربه می‌کنید و دیگر تنها یک ساز را نمی‌نوازید. مهم نیست که در چه سطحی از مهارت نوازندگی قرار دارید؛ زیرا در هر سطحی که باشید، می‌توانید تجربیات و نقطه نظرات خود را با دیگر موزیسین‌ها، چه در زمینه موسیقی و چه در زندگی به اشتراک بگذارید و تجربیات آنها را نیز دریافت کنید. تمامی عوامل محیطی می‌توانند به رشد شما به‌عنوان یک موزیسین کمکی شایان کنند.

مقایسه کلاس‌های حضوری و منابع آنلاین آموزش گیتار

آموزش گیتار آنلاین یا حضوری؛ کدام‌یک بهتر است؟

مؤثر بودن آموزش و ارزش قیمتی آن

بسته به میزان مهارت شما در نوازندگی، یکی از روش‌های آموزش گیتار می‌تواند برای شما مفیدتر و ارزنده‌تر از دیگری باشد.

اگر نوازنده‌ای مبتدی هستید، یک کلاس خصوصی و حضوری می‌تواند بنیانی محکم‌تر برای مهارت‌های شما نسبت به یک دوره آموزشی آنلاین بنا کند و برخی از نکات جزئی را به شکلی دقیق به شما بیاموزد.

اما اگر نوازنده‌ای با مهارت متوسط هستید، می‌توانید روش از منابع آنلاین کمک بگیرید تا بخش‌های مورد نظر خود از نوازندگی خود را ارتقاء دهید.

سبک‌های آموزش متفاوت

بسیاری از مربی‌های گیتاری که در اطراف محل زندگی شما وجود دارند، موزیسین‌هایی مجرب هستند که می‌توانند کمی از نکات مورد نیاز برای نوازندگی در هر سبکی را به شما بیاموزند.

اگر می‌دانید که قصد دارید چه بخشی از مهارت نوازندگی و چه سبکی را بیاموزید، احتمالاً با جستجو در اینترنت به‌آسانی می‌توانید حداقل یک سری آموزشی از آن را بیابید. اما انتخاب میان دو روش اصلی آموزش گیتار، بستگی بسیاری به سلیقه شخصی و روش یادگیری مورد نظر شما خواهد داشت.

اگر شما با تماشا و شنیدن نوازندگی یک موزیسین، به شکلی بهتر آن را می‌آموزید، احتمالاً کلاس‌های آنلاین برای شما مفیدتر خواهند بود.

در نقطه مقابل، اگر بازخورد فوری و راهنمایی مستقیم ارائه‌شده در کلاس‌های حضوری و خصوصی را ترجیح می‌دهید، بهتر است که به سراغ یک استاد مجرب بروید.

دریافت بازخورد

در بحث پاسخ‌دهی و راهنمایی در کلاس، در برخی از منابع آنلاین آموزش گیتار نیز شما می‌توانید سوالات خود را از بپرسید و پاسخ دریافت کنید؛ اما این سوال و جواب، به شکل زنده و فوری اتفاق نمی‌افتد و به همین دلیل، می‌تواند کلافه‌کننده باشد.

شما با ثبت‌نام در یک دوره آنلاین گیتار، به بخشی وسیع از مخاطبین و موزیسین‌ها می‌پیوندید؛ این امر این امکان را به شما می‌دهد تا تجربیات خود را با آنها تبادل کنید، در مورد نوازندگی‌تان بازخورد دریافت کنید، ایده‌های موسیقی خود را تبادل کنید و پیشرفت دیگر هنرجویان را نیز مشاهده کنید.

همانطور که گفته شد، این امکان در کلاس‌های حضوری نیز وجود دارد؛ اما در تالارهای گفتگوی آنلاین نیز می‌توان به آن به شکلی متفاوت دسترسی داشت.

جمع‌بندی

آموزش گیتار آنلاین یا حضوری؛ کدام‌یک بهتر است؟

همانطور که گفته شد، هر دو روش یادگیری گیتار می‌توانند روش‌هایی بسیار مفید باشند و در نهایت، انتخاب از میان آنها به سلایق و روش یادگیری شما بستگی خواهد داشت.

ترکیبی از این دو روش می‌تواند برای یادگیری بسیار مفید باشد و اگر در حال حاضر، در حال فراگیری نوازندگی با یکی از این روش‌ها هستید، مانعی برای شما وجود ندارد که همزمان، روش دیگر را نیز امتحان کنید.

شما با شرکت در دوره‌های آنلاین، به ارتباطات حضوری حاصل از حضور در کلاس‌های حقیقی دست نمی‌یابید؛ اما آزادی شما در انتخاب زمان یادگیری بسیار بالاتر است و می‌توانید کنترلی کامل بر روی زمان‌بندی تمرین خود نیز داشته باشید.

با این همه، بهتر است که یک روش ترکیبی از یادگیری را انتخاب کنید که در آن، هر از چند گاهی در کلاسی حضور می‌یابید که یک مدرس مجرب در آن به شما کمک می‌کند تا با استفاده از آموخته‌هایتان از منابع آنلاین، نوازنده‌ای بهتر باشید.

در نهایت، مزایا و معایب هر یک از روش‌های آموزش گیتار را به شکل خلاصه مورد بررسی قرار می‌دهیم:

مزایای یادگیری گیتار از طریق منابع آنلاین

 • امکان دریافت دروس در هر مکان و شرایط
 • امکان یادگیری در زمان‌بندی دلخواه
 • دسترسی به بازه‌ای بسیار وسیع از محتوا
 • هزینه پایین‌تر

معایب یادگیری گیتار از طریق منابع آنلاین

 • دروس به شکل اختصاصی برای شما تدوین نشده‌اند و ممکن است با مهارت‌ها و ویژگی‌های شما همخوان نباشند
 • مسئولیت‌پذیری پایین‌تر به دلیل آزاد بودن زمان‌بندی
 • یک روتین ضعیف در این روش می‌تواند باعث کند شدن مسیر پیشرفت شما شود

مزایای یادگیری گیتار به‌صورت حضوری

 • دروس تدوین‌شده به شکل اختصاصی برای شما
 • دریافت بازخورد فوری و حضوری از نوازندگی
 • تجربه ارتباط زنده با مدرس و انواع ساز
 • امکان ملاقات با موزیسین‌های دیگر به شکل حضوری
 • مسئولیت‌پذیری بالاتر به دلیل لزوم حضور در کلاس و ارائه تمرینات

معایب یادگیری گیتار به‌صورت حضوری

 • قیمت بالاتر
 • تنوع کمتر اساتید
 • لزوم حضور در مکانی مشخص در زمانی معین

امیدواریم با مطالعه این مطلب، توانسته باشید روش مناسب برای یادگیری نوازندگی گیتار را بیابید.

منبع: Pickup Music

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *