MXR Joshua Ambient Echo: یک پدال دیلی تمام‌عیار برای طرفداران U2

پدال دیلی MXR Joshua Ambient Echo

شرکت آمریکایی ام ایکس آر (MXR) از یک پدال دیلی جدید و متفاوت به نام Joshua Ambient Echo رونمایی کرده است که گفته می‌شود می‌تواند فضای اتمسفریک بی‌مانندی را به تن ساز بیفزاید.

Joshua Ambient Echo بدنه‌ای بسیار شبیه به سایر پدال‌های دیلی ام ایکس آر دارد و از نظر اندازه نیز کاملاً مشابه با آنهاست؛ اما طبق گفته شرکت سازنده، این پدال می‌تواند بازه‌ای شگفت‌انگیز و بی‌سابقه از افکت‌های اکو و دیلی را از دیلی‌های عادی گیتار گرفته تا فضاهای عجیب سایکدلیک تولید کند.

طراح مدار Joshua می‌گوید که این پدال می‌تواند بسیار بیش از یک دیلی عادی عمل کند و چیزی فرای یک افکت متداول را به تن ساز شما بیفزاید. او در این باره چنین گفته است: «مدار Joshua ترکیبی استادانه و بی‌نظیر است که با هدف فراهم‌آوری فضایی بی‌نظیر و بدیع طراحی شده است.»

این که نام پدال Joshua Ambient Echo با الهام از آلبوم مشهور گروه موسیقی U2 موسوم به Joshua Tree و تن گیتار اتمسفریک و جذاب گیتاریست این گروه، یعنی The Edge انتخاب شده است یا خیر، مشخص نیست؛ اما ام ایکس آر ادعا می‌کند که این محصول جدید، با هدف شبیه‌سازی عملکرد یونیت‌های دیلی رک‌مانت وینتج طراحی شده است و طراح مدار آن نیز تقریباً چنین ادعایی را دارد.

اما با توجه به ماهیت صوتی و هدف طراحی Joshua، می‌توان تقریباً مطمئن بود که یونیت‌هایی که منبع الهام ام ایکس آر در ساخت این پدال بوده‌اند، احتمالاً همان یونیت‌های رک‌مانتی بوده‌اند که در ستاپ The Edge، پیش از استفاده او از محصولات شرکت Universal Audio وجود داشته‌اند. این گمانه‌زنی خصوصاً با وجود بازه صوتی وسیع قابل تولید توسط این پدال تقویت می‌شود؛ زیرا ستاپ The Edge نیز با اجزای بسیار خود، امکان تولید تن‌هایی بی‌شمار را به او می‌داد.

به هر شکل، MXR Joshua Ambient Echo می‌تواند منبعی عالی برای تولید تن‌ها و بافت‌های صوتی بدیع و جذاب باشد. صدای این پدال دیلی را می‌توان به وسیله رابط کنترلی آن که از ناب‌هایی موسوم به Delay ،Mod ،Voice ،Regen ،Division و Mix و دو دکمه با نام‌های Echo 2 و Trail تشکیل شده است، کنترل و تنظیم کرد.

پدال دیلی MXR

در عمل، مجموعه کامل کنترل‌ها در رابط کاربری این دستگاه، تمامی امکانات صوتی آن از جمله تمپو و انواع دیلی قابل تولید توسط آن را در اختیار نوازنده قرار می‌دهند. همچنین پارامتر‌های Mod و Regen نیز به‌ترتیب با افزودن ماژولیشن به سیگنال و تنظیم مدت زمان هر اکوی صدا، می‌توانند به شما در تولید تنی بسیار باز و جذاب، یادآور افکت‌های دیلی مورد استفاده در موسیقی‌های آوانگارد دهه هشتاد میلادی کمک کنند.

کنترل موسوم به Division در این پدال دیلی، به شما امکان تنظیم فواصل تکرار‌های افکت دیلی را در پنج حالت نت سیاه، نت چنگ نقطه‌دار، نت چنگ، چنگ تریپلت و ترکیب چنگ و چنگ نقطه‌دار می‌دهد. با استفاده از کنترل Delay نیز می‌توان میزان تأخیر افکت پس از ورود سیگنال را از ۵۰ میلی‌ثانیه تا ۱۰۰۰ میلی‌ثانیه تنظیم کرد.

علاوه بر کنترل Mix که وظیفه‌ای مشخص دارد، Joshua به یک ناب دیگر موسوم به Voice نیز مجهز است که می‌توان با استفاده از آن، یک سیگنال موازی در یک اکتاو بالاتر یا پایین‌تر از نت در حال نواختن را به تن گیتار افزود و صدایی پلی‌فونیک یا چندآوایی تولید کرد.

همانطور که اشاره شد، دو دکمه نیز روی بدنه دستگاه به چشم می‌خورد که Echo 2 و Trails نام دارند. با استفاده از دکمه اول، می‌توان یک پژواک ثانویه به سیگنال خروجی افزود و با فعال‌سازی پدال دوم، زمانی که پدال را غیرفعال یا خاموش می‌کنید، سیگنال خروجی آن به‌سرعت قطع نمی‌شود و پخش آن تا زمان اتمام پژواک‌هایش ادامه می‌یابد.

از دیگر ویژگی‌های Joshua Ambient Echo می‌توان به اتصالات استریو، امکان اتصال اکسپرشن پدال و امکان کنترل پارامترها و دریافت تپ تمپو از دستگاه‌های ثانویه اشاره کرد. تمامی این امکانات، گواه بر ادعای ام ایکس آر بر تولید یک پدال دیلی بی‌مانند و انقلابی دارند.

قیمت پدال دیلی MXR Joshua Ambient Echo حدود ۲۴۰ دلار اعلام شده است و از امروز می‌توان آن را در بازار جهانی خریداری کرد.

منبع: Guitar World
نویسنده: Matt Owen
مترجم:
امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *