مزایده گیتار جیمی هندریکس به قیمت ۱.۲۵ میلیون دلار

جیمی هندریکس

در بازار امروز، گیتار الکتریک Epiphone Wilshire جزو گزینه‌های مقرون‌به‌صرفه‌ به شمار می‌آید و از ارزش خرید بالایی برخوردار است؛ اما آیا این مسئله در مورد Wilshire متعلق به جیمی هندریکس (Jimi Hendrix) نیز صدق می‌کند؟ اگر نظر ما را بپرسید، قطعاً نه!

در واقع، این گیتار تاریخی قرار است با قیمت ۱.۲۵ میلیون دلار به فروش گذاشته شود. شکی نیست که دلیل این قیمت‌گذاری، چیزی نیست جز حضور این ساز در دستان بزرگترین گیتاریست راک تاریخ.

شاید بسیاری از افراد از این امر اطلاع نداشته باشد که هندریکس جوان، پیش از تبدیل شدن به یک ستاره درخشان در جهان موسیقی و روی آوردن به فندر استرتوکستر، با یک گیتار اپیفون Wilshire ساخت سال ۱۹۶۱ نوازندگی می‌کرده است. در آن روزها (سال ۱۹۶۲)، او به همراه هم‌خدمتی و دوست خود، بیلی کاکس (Billy Cox)، گروهی به نام The King Kasuals را بنیانگذاری کرد. این گروه و موسیقی آن که عمدتاً در سبک سول (soul) بود، به هندریکس امکان داد تا مهارت‌ و بینش خود در زمینه موسیقی را یک گام فراتر ببرد.

حراج گیتار جیمی هندریکس
هندریکس (نفر سمت چپ) به همراه گیتار اپیفون Wilshire

اما نکته‌ای در مورد این سال‌ها وجود دارد که برای مورخان کمی دردسرساز است و آن هم اینکه سیر تغییر و تحولات گیتارهای هندریکس و این مسئله که چگونه این گیتارها به دست او رسیده‌اند، چندان روشن نیست.

مثلاً در مورد Epiphone Wilshire چندین روایت وجود دارد.

طبق یکی از این روایات، هندریکس ۶۵ دلار پول نقد به علاوه گیتار Danelectro Shorthorn 3012 ساخت سال ۱۹۵۸ خود را به فروشگاه Collins Music Store در تنسی داده است و در ازای آن، یک Ibanez Rhythm Maker دریافت کرده است؛ اما به دلیل عدم توانایی در پرداخت مابقی مبلغ گیتار آیبانز، مجبور شده است که آن را به فروشگاه پس بدهد. پس از این اتفاق، او Wilshire را خریداری کرده است.

طبق یک روایت دیگر، جیمی از ابتدا ۶۵ دلار پول نقد و گیتار Danelectro خود را در ازای خرید Epiphone Wilshire به فروشگاه داده است و خرید این ساز، ارتباطی با داستان مذکور ندارد.

حراج گیتار جیمی هندریکس
تصویر منتشرشده از گیتار هندریکس توسط مؤسسه Moments In Time

حقیقت هر چه باشد، مهم این است که در نهایت، Wilshire به یک ساز مهم در زندگی هندریکس بدل شد. اکنون، یک مجموعه‌دار خصوصی با همکاری مؤسسه Moments In Time، این گیتار ارزشمند را به قیمت ۱.۲۵ میلیون دلار به مزایده گذاشته است.

اما آیا با این قیمت هنگفت، خریداری برای Wilshire پیدا می‌شود؟ در سال ۲۰۱۰، گیتار Fender Duo-Sonic ساخت سال ۱۹۵۹/۶۰ که هندریکس از آن در تور با Isley Brothers استفاده کرده بود، به قیمت ۱۸۰ هزار دلار فروخته شد؛ یعنی بیش از یک میلیون دلار کمتر از قیمت Wilshire. اما از سال ۲۰۱۰ تا به امروز، بازار گیتارهای وینتج به شکل باورنکردنی دگرگون شده است و دیگر پرداخت هیچ رقمی در آن دور از ذهن نیست.

منبع: MusicRadar
نویسنده: Rob Laing

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *