۸ ترفند ساده برای دریافت صداهای متنوع‌تر از گیتار الکتریک

۸ ترفند ساده برای دریافت صداهای متنوع‌تر از گیتار الکتریک

ممکن است از دانستن اینکه انتخاب گیتار الکتریک، نحوه استفاده از آن و همچنین استفاده از کنترل‌های موجود بر روی ساز چقدر در صدادهی شما تأثیرگذار هستند، شگفت‌زده شوید. در واقع با داشتن یک گیتار الکتریک، دریایی از استعداد بالقوه در دست شما قرار دارد و ما به شما کمک می‌کنیم تا بهتر آن را کاوش کنید.

۱. از پیچ ولوم برای ایجاد Swell استفاده کنید

برای ایجاد تکنیک سوئل، پیچ ولوم را تا انتها ببندید و سپس در هنگام نواختن نت‌ها آن را به‌ آرامی باز کنید تا صدایی شبیه به کرشندو بر روی ویولن ایجاد شود. اجرای این تکنیک بر روی نت‌های کشیده راحت‌تر است؛ زیرا زمان کافی برای هماهنگی تمام حرکت‌های لازم وجود دارد. گیتاریست‌ها معمولاً از انگشت چهارم دست راست برای کنترل پیچ ولوم استفاده می‌کنند.

۲. از پیچ ولوم به‌عنوان بوستر استفاده کنید

این راحت‌ترین و در دسترس‌ترین نوع بوستر است. ولوم گیتار را تا انتها بالا برده و امپلیفایر را طوری تنظیم کنید که با گین متوسط یا بالا، صدای مورد نظر شما را تولید کند. حال با کم کردن ولوم گیتار، صدای ساز شما کلین‌تر و البته آرام‌تر می‌شود و بدین ترتیب می‌توانید با برگرداندن ولوم به سطح بالا در هر قسمتی از آهنگ، از این کار به‌عنوان بوستر استفاده کنید.

۳. از هر دو پیکاپ استفاده کنید تا به دو تنظیم گین جداگانه دسترسی داشته باشید

اگر گیتار شما یک کنترل ولوم برای هر پیکاپ دارد (مثل گیتارهای لس پال)، می‌توانید ولوم یک پیکاپ را کاسته و در حد درایو متوسط قرار داده و ولوم پیکاپ دیگر را تا انتها باز کنید. سپس با تغییر وضعیت سوئیچ پیکاپ، به دو تنظیم گین مجزا دسترسی خواهید داشت.

۴. صدای مورد علاقه اریک کلپتون را امتحان کنید

برای رسیدن به صدای نرمی که اریک کلپتون در گروه Cream از آن استفاده می‌کرد و اصطلاحاً Woman Tone نامیده می‌شود، بر روی یک گیتار الکتریک دابل هامباکر، سوئیچ پیکاپ را در وضعیت وسط قرار دهید، پیچ تُن پیکاپ بریج را کاملاً ببندید، ولوم این پیکاپ را کاملاً باز کنید، کمی اوردرایو به صدا اضافه کنید و پیچ تربل امپلیفایر را بالا ببرید.

۵. از پیکاپ نِک استفاده کنید تا کوکی دقیق‌تر داشته باشید

آیا در رسیدن به کوک بی‌نقص دچار مشکل هستید؟ برای حل این مشکل پیشنهاد می‌کنیم سوئیچ پیکاپ را در وضعیت نک قرار داده و پیچ تُن را کاملاً ببندید. این کار باعث می‌شود اورتُن‌ها و هارمونیک‌هایی که باعث سردرگمی تیونرهای الکترونیکی می‌شوند کاهش یابند و سیگنالی تمیزتر ایجاد شود که کوک کردن با آن ساده‌تر است.

۶. از مضراب‌های مختلف استفاده کنید

جمله معروفی هست که می‌گوید تُن در سرانگشتان نوازنده نهفته است؛ اما صدای شما به پیک گیتار مورد استفاده نیز بستگی دارد و تغییر مضراب باعث ایجاد تغییراتی شگرف می‌شود. مضراب‌های سبک‌تر برای استرامینگ (آکوردنوازی با مضراب) بسیار مناسب هستند و همچنین باعث می‌شوند که با نت‌ها و ویبراتوها با دقت و تأمل بیشتری برخورد کنید. از سوی دیگر، اگر صدای ریتم‌نوازی شما در قالب میکس گم می‌شود، ممکن است مضراب سنگین‌تر مشکل شما را برطرف کند. قطرها و جنس‌های مختلف مضراب را امتحان کنید تا منظور ما را بهتر متوجه شوید.

۷. هارمونیک‌های بالاتر از فرت آخر را پیدا کنید

برای اجرای تکنیک pinched harmonics به سبک ادی ون هیلن و دایمبگ درل، باید پیک خود را بر روی نقطه مشخصی از سیم قرار دهید. اما می‌توانید این کار را برای خود راحت‌تر کنید. اگر در جایی پایین‌تر از فرت دوازدهم به نوازندگی مشغول هستید، سعی کنید پیک را حدوداً به اندازه ۲۴ فرت بالاتر از نت پرده‌گیری‌شده هدف‌گیری کنید. اگر بالاتر از فرت دوازدهم ساز می‌زنید، مضراب خود را ۱۲ فرت بالاتر از نقطه پرده‌گیری‌شده هدف‌گیری کنید. فاصله دقیق را به نسبت آناتومی گیتار خود پیدا کنید. ممکن است محل ایجاد نت‌های هارمونیک در امتداد یک پیکاپ، هم‌عرض با یک پیچ پیک‌گارد، نقطه‌ای از انحنای بدنه یا هر نقطه دیگری باشد.

۸. با تغییر محل مضراب‌نوازی، دینامیک ایجاد کنید

عادت کردن به یک شیوه ثابت نوازندگی بسیار رایج است؛ به‌خصوص محل مضراب‌زنی بر روی سیم‌ها. اما محل مضراب‌زنی و فاصله آن با پیکاپ‌ها به‌طور مستقیم بر روی صدا تأثیر می‌گذارد و استفاده از این امر می‌تواند به دینامیک نوازندگی شما تنوع بیشتری ببخشد. اگر مضراب را در نزدیکی پیکاپی که از آن استفاده نمی‌کنید به سیم‌ها بزنید، صدایی طبیعی‌تر و آکوستیک‌تر خواهید داشت و اگر در محل پیکاپی که صدای آن به امپلیفایر منتقل می‌شود مضراب بزنید، صدایی شکل‌یافته‌تر خواهید داشت.

منبع: Music Radar
نویسنده: Rob Laing
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *