بازآفرینی لس پال مشهور کرک همت توسط گیبسون

چندی پیش، شرکت آمریکایی گیبسون (Gibson) خبر از عرضه دو نسخه بازآفرینی‌شده از گیتار الکتریک لس پال ۱۹۵۹ مشهور کرک همت (Kirk Hammett)، ملقب به «Greeny» داد. یکی از این نسخه‌ها یک ساز کاستم شاپ و دیگری یک گیتار استاندارد ساخت کارخانه گیبسون است.

این ساز مشهور به این دلیل توسط کرک همت Greeny نامیده شده است که زمانی تحت مالکیت پیتر گرین (Peter Green) بوده است. پس از پیتر گرین، گری مور (Gary Moore) صاحب این لس پال مشهور می‌شود و چندی بعد نیز آن را به گیتاریست گروه موسیقی Metallica، یعنی کرک همت می‌فروشد.

مدتی پیش، کرک همت این ساز که سه اسطوره صاحب آن بوده‌اند را در اختیار شرکت گیبسون قرار داد تا با انجام مطالعاتی بسیار دقیق بر روی این ساز، آن را با جزئیاتی فوق‌العاده بازآفرینی کند.

گفته می‌شود که گیبسون برای بازآفرینی هر چه دقیق‌تر Greeny، نسخه اصلی آن را مورد آزمایش‌هایی همچون اسکن‌های MRI و اشعه ایکس و مطالعاتی بی‌سابقه و فراوان قرار داده است که پیش از این بر روی هیچ گیتاری انجام نشده است.

نسخه کاستم شاپ گرینی که Custom Shop Kirk Hammett Greeny 1959 Les Paul Standard نام دارد، مانند تمامی گیتارهای رلیک گران‌قیمت گیبسون، در کارگاه Murphy Labs این شرکت به شکلی بسیار دقیق و حرفه‌ای کهنه‌سازی می‌شود. این ساز تنها به شکل سفارشی اما با تیراژی نامحدود تولید خواهد شد. یک نمونه کلکسیونی از این گیتار نیز کمی قبل با تیراژ تنها ۵۰ عدد توسط گیبسون ساخته شده بود که اکثر نمونه‌های آن توسط افرادی بسیار مشهور نظیر آدام جونز (Adam Jones) و جیسون موموآ (Jason Momoa) خریداری شده است.

گیتار الکتریک گیبسون Greeny
Gibson Custom Shop Kirk Hammett Greeny 1959 Les Paul Standard

نسخه کاستم شاپ این گیتار الکتریک فوق‌العاده، بدنه‌ای سبک‌وزن از جنس چوب ماهون دارد که در بخش رویی خود به یک صفحه از جنس چوب افرای رگه‌دار مزین شده است. فرت‌بورد این ساز نیز همانند نسخه اصلی آن، از جنس چوب رزوود هندی است.

در بخش پیکاپ، لس پال کاستم شاپ Greeny به یک جفت پیکاپ هامباکر با طراحی اختصاصی تجهیز شده است که یکی از آنها همانند پیکاپ نسخه اصلی، به شکل وارونه بر روی گیتار نصب شده است.

از دیگر جزئیات این ساز که شباهتی کامل به نسخه اصلی دارد، می‌توان به نات نایلونی ویژه و تیونرهای Sperzel اشاره کرد.

این نسخه از Greeny همراه با یک هارد کیس قهوه‌ای/صورتی از نوع Lifton Reissue به فروش می‌رسد. قیمت اعلام‌شده توسط گیبسون برای این محصول، ۱۹۹۹۹ دلار است که رقمی هرچند نسبتاً منطقی برای یک گیتار کاستم شاپ، اما کماکان بسیار زیاد برای یک گیتار الکتریک محسوب می‌شود.

اما گیبسون یک نسخه ارزان‌قیمت‌تر و قابل دسترس‌تر نیز از گرینی به بازار عرضه کرده است که Kirk Hammett Greeny Les Paul Standard نام دارد.

پس از عرضه نسخه تولید محدود Collector’s Edition گیتار Greeny با قیمت بسیار بالای پنجاه هزار دلار، بسیاری از دوستداران گرینی ساخت یک نمونه ارزان‌قیمت‌تر از آن را از گیبسون درخواست کردند و حال، این شرکت آرزوی این افراد را برآورده کرده است!

این گیتار الکتریک قیمتی بسیار پایین‌تر از دو نسخه دیگر خود، یعنی نسخه کاستم شاپ و Collector’s Edition دارد و به دنبال همین امر نیز مسلماً مشخصاتی پایین‌تر نسبت به آنها دارد و در کل، سازی عادی‌تر محسوب می‌شود.

یکی از مهمترین ویژگی‌هایی که در دو نسخه گران‌قیمت Greeny دیده می‌شد و نسخه استاندارد از آن بی‌بهره است، پروسه کهنه‌سازی اختصاصی Murphy Lab است. این امر باعث می‌شود که این ساز ظاهری عادی‌تر داشته باشد و احتمالاً تن آن نیز بیشتر شبیه به یک لس پال بالارده عادی باشد. پروفایل دسته نیز در این ساز برخلاف دو نمونه گرانتر که با الگوبرداری دقیق از نسخه اصلی Greeny ساخته شده بود و Custom Greeny نام داشت، به شکل ۵۰s vintage است و شبیه به سایر لس پال‌هایی است که به سبک دهه پنجاه میلادی ساخته شده‌اند.

گیتار الکتریک گیبسون Greeny
Gibson Kirk Hammett Greeny Les Paul Standard

اما بدنه Kirk Hammett Greeny Les Paul Standard همانند نسخه‌های گران‌قیمت‌تر خود، از جنس چوب ماهون است و تاپ یا صفحه رویی آن نیز از جنس چوب افرای رگه‌دار AAA ساخته شده است.

پیکاپ‌های استفاد‌ه‌شده در نسخه استاندارد Greeny، از نوعی ساده‌تر و ارزان‌تر هستند؛ اما باز هم پیکاپ‌هایی با طراحی کاملاً اختصاصی محسوب می‌شوند و در واقع، نسخه‌ای غیر کاستم شاپ از پیکاپ‌های Custom Greeny محسوب می‌شوند. پیکاپ نک در این ساز، همانند نسخه اصلی، به‌صورت وارونه نصب شده است تا تن منحصربه‌فرد و کمی خارج از فاز آن ساز افسانه‌ای را شبیه‌سازی کند.

در بخش سخت‌افزار، Greeny Les Paul Standard به یک نات از نوع GraphTech، تیونرهای Grover Rotomatic و یک بریج ABR-1 Tune-O-Matic تجهیز شده است.

در زیر پیکاپ‌ها و مدار کنترلی این ساز، خازن‌های Orange Drop تعبیه شده است که قطعاتی ارزان‌قیمت‌تر از خازن‌های Bumblebee دست‌ساز استفاده‌شده در نمونه‌های گران‌قیمت‌تر هستند. اما در مقابل، این گیتار الکتریک نیز همانند نسخه اصلی خود و دو رپلیکای گران‌قیمت‌تر آن، از ناب‌های کلاهی طلایی و قهوه‌ای در رابط کنترلی خود بهره می‌برد.

گیتار USA Standard Greeny نیز همانند نسخه‌ Custom Shop خود، با یک هارد کیس عرضه می‌شود؛ اما قیمت آن هنوز توسط گیبسون اعلام نشده است. طبق گفته شرکت سازنده، این ساز از اواسط ماه میلادی جاری به‌طور رسمی به بازار عرضه خواهد شد.

نویسنده: Matt Parker
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *