رونمایی گیبسون از گیتار سیگنچر جدید Richie Faulkner

روز گذشته، بخش کاستم شاپ شرکت گیبسون (Gibson) از یک گیتار الکتریک Flying V Custom جدید رونمایی کرد که با همکاری ریچی فاکنر (Richie Faulkner)، نوازنده گروه‌های موسیقی Judas Priest و Elegant Weapons طراحی شده است.

این ساز که Richie Faulkner Flying V Custom Pelham Blue نام دارد و تنها صد عدد از آن تولید می‌شود، از ویژگی‌های فنی و ظاهری جالبی برخوردار است که بسیاری از آنها، در گیتار سیگنچر قبلی فاکنر، یعنی Epiphone Flying V Custom Outfit نیز وجود داشت.

چشمگیرترین و جالب‌ترین نکته در مورد ظاهر این گیتار الکتریک که در اولین نگاه، توجه بیننده را به خود جلب می‌کند، پیک‌گارد بسیار بزرگ آن است که تقریباً تمام صفحه رویی بدنه را اشغال کرده است. این پیک‌گارد جالب، شکلی شبیه به بدنه ساز دارد و حتی زیر سیم‌ها و اطراف پیکاپ‌ها را نیز در بر گرفته است تا ظاهری متقارن‌تر به آن ببخشد.

با نگاهی نزدیک‌تر، متوجه بریج Floyd Rose این ساز و رابط کنترلی ساده آن نیز می‌شوید. در مدل‌های عادی Flying V، رابط کنترلی از سه ناب و یک سوییچ انتخاب پیکاپ تشکیل شده است؛ اما فاکنر در گیتار سیگنچر خود، رابط کنترلی بسیار ساده‌تری را تعبیه کرده است که متشکل از تنها یک ناب و یک سوییچ انتخاب پیکاپ است.

طی مصاحبه‌ای که فاکنر اخیراً با مجله Guitar World داشته است، او دلیل ساده‌سازی گیتار خود نسبت به نمونه‌های عادی Flying V را چنین توضیح داده است: «من قصد داشتم تا در طراحی ساز سیگنچر جدیدم، مواردی که به آنها نیاز ندارم را حذف کنم. اینکه موقعیت طراحی یک گیتار برای خود را دارم، برایم بسیار ارزشمند است و از این قضیه بسیار خرسندم. به دنبال همین امر نیز تصمیم گرفتم تا در گیتار خود، موارد و امکاناتی که به آنها نیاز ندارم را از طراحی ساز حذف کنم یا آنها را با امکاناتی که برای من کاربردی‌تر هستند جایگزین کنم. برای مثال، من هیچ‌گاه از ناب تن و ناب دوم ولوم در Flying V خود استفاده نمی‌کردم؛ به همین دلیل نیز آنها را از طراحی گیتار سیگنچر خود حذف کردم. در مقابل، من علاقه بسیاری به بریج‌های فلوید رز دارم و به همین دلیل نیز ساز سیگنچرم را به یکی از این بریج‌ها تجهیز کردم! اینکه می‌توانم گیتار خود را طراحی کنم و جزء به جزء آن را دقیقاً همانگونه که می‌خواهم تغییر دهم، به‌واقع برای من یک امتیاز بزرگ محسوب می‌شود و از اینکه چنین امکانی برای من فراهم شده است، احساس خوشبختی می‌کنم.»

گیتار الکتریک گیبسون Custom Shop Richie Faulkner Flying V Custom

از ویژگی‌های دیگر Richie Faulkner Flying V Custom می‌توان به پروفایل ویژه دسته و پیکاپ‌های‌ هامباکر EMG سیگنچر آن اشاره کرد که به‌طور ویژه برای فاکنر طراحی شده‌اند. معتقدیم که این پیکاپ‌ها، جذابیت این ساز را برای خریداران دوچندان خواهند کرد؛ زیرا نسخه اصلی آنها در حال حاضر مدتی است که توسط EMG تولید نمی‌شود و طرفداران بسیاری نیز دارد.

یکی دیگر از چشمگیرترین ویژگی‌های ظاهری این Flying V ویژه را می‌توان فینیش آبی‌رنگ زیبای آن دانست که Pelham Blue Nitro نام دارد و تا کنون هیچ Flying V دیگری به آن مزین نبوده است. همچنین حاشیه‌کاری سه‌لایه، لوگوی گروه موسیقی Judas Priest بر روی هداستاک ساز و لوگوی شاهین بر روی فرت دوازدهم آن، جزئیات دیگری هستند که این مدل جدید را از نمونه‌های عادی Flying V متمایز ساخته‌اند.

فاکنر در مورد این ساز چنین گفته است: «این Flying V Custom در چند سال گذشته به دوست خوب من تبدیل شده است. همانطور که من طی دوازده سال همکاری با گروه Judas Priest، از همه لحاظ چه در استیج و چه هنگام ضبط موسیقی به تکامل رسیده‌ام، گیتارم نیز چه از لحاظ صوتی و چه ظاهری تکامل پیدا کرده است. هر وقت که پیک‌گارد بزرگ این Flying V و رنگ آبی آن به چشمم می‌خورد، به‌سرعت متوجه می‌شوم که این ساز، گیتار من است! به لطف بریج فلوید رز و پیکاپ‌های EMG ویژه این Flying V Custom، من مطمئنم که همواره می‌توانم با استفاده از آن نوازندگی شگفت‌انگیزی را برای تماشاگران رقم بزنم. زیبا و در عین حال خطرناک؛ باوقار و در عین حال بسیار قدرتمند. اینها، توصیفاتی دقیق از گیتار اصلی و بهترین گیتار من هستند.»

شرکت گیبسون در حال حاضر خبری از تولید نسخه‌هایی ارزان‌قیمت‌تر، همچون سری USA Standard یا نسخه اپیفون گیتار فلایینگ وی جدید فاکنر نداده است. اما به نظر ما، احتمال اینکه این شرکت آمریکایی نسخه‌ای دیگر از این ساز را به بازار عرضه کند بسیار زیاد است؛ زیرا در سال ۲۰۲۱، سزار گوئیکیان (Cesar Gueikian)، مدیرعامل فعلی شرکت گیبسون، پستی در فضای مجازی منتشر کرد که در آن، نسخه‌ای استاندارد و ساخت گیبسون از این محصول را در دست داشت که تفاوت‌هایی واضح در آن نسبت به نسخه معرفی‌شده دیده می‌شد. برای مثال، گیتاری که در پست مذکور توسط گوئیکیان نواخته می‌شد، به سخت‌افزاری طلایی‌رنگ مجهز بود و لوگوی الماس دو تکه جوداس پریست نیز بر روی هداستاک آن دیده نمی‌شد.

علاوه بر این، نسخه اپیفون اولین Flying V سیگنچر فاکنر نیز مدتی است که دیگر تولید نمی‌شود و محتمل است که نسخه‌ای ارزان‌تر از گیتار الکتریک Flying V Custom جدید ریچی، جایگزین آن شود.

گیتار الکتریک گیبسون Custom Shop Richie Faulkner Flying V Custom

به نظر می‌رسد که سیاست جدید گیبسون بر این منوال است که نخست، از نسخه‌ای بسیار گران‌قیمت از یک ساز رونمایی کند تا طرفداران آن مدل خاص را به وجد بیاورد و سپس، به‌ترتیب نسخه‌هایی ارزان و ارزان‌تر از آن را نیز به بازار عرضه کند.

گفته می‌شود که تمامی نمونه‌های سری اول گیتار Flying V Custom فاکنر که به نمایندگی‌های گیبسون تحویل شده است، طی تنها یک ساعت به فروش رسیده است. این امر، تقاضای بسیار خریداران گیتار برای این ساز سیگنچر جدید را تأیید می‌کند.

گیتار الکتریک گیبسون Custom Shop Richie Faulkner Flying V Custom هم‌اکنون و با قیمت ۶۹۹۹ دلار، از طریق نمایندگی‌های منتخب گیبسون و به‌صورت مستقیم از این شرکت، قابل خریداری است. شخص فاکنر که در سال ۲۰۲۱ هنگام اجرای زنده بر روی استیج دچار یک آنوریسم (بیرون‌زدگی دیواره سرخرگ) در آئورت خود شد، تمامی عایدی از فروش صد نسخه تولیدشده از این ساز را به مؤسسه درمانی قلب و عروق John Ritter Foundation اهدا خواهد کرد.

منبع: Guitarworld
نویسنده: Matt Parker
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *