همکاری گیبسون و لئو اسکالا برای خلق چهار گیتار الکتریک بی‌همتا

گیتار الکتریک گیبسون Leo Scala

حدود یک سال پیش، شرکت گیبسون (Gibson) با همکاری لئو اسکالا (Leo Scala)، استادکار مشهور سازهای زهی و مؤسس شرکت Scala Guitars، از چهار گیتار الکتریک خیره‌کننده از نوع Flying V رونمایی کرد که شروعی برای مجموعه‌ای نفیس موسوم به نام Master Artisan Collection بودند.

طبق گفته گیبسون، پروژه Master Artisan Collection با این هدف‌ ترتیب داده شده که این شرکت بتواند طی همکاری با برخی از خلاق‌ترین و مشهورترین استادکاران دنیا، مجموعه‌ای بی‌بدیل و بسیار نفیس از گیتارها را به شکلی محدود و انحصاری روانه بازار کند.

اکنون، رونمایی سوم از این سری جذاب، شامل چهار گیتار الکتریک از نوع سالید بادی می‌شود که باز هم با همکاری Leo Scala ساخته شده‌اند.

در حالی که حاصل نخستین همکاری گیبسون با اسکالا، گیتارهایی از نوع Flying V بود، اما این رونمایی جدید، شامل نسخه‌هایی بسیار متفاوت و رلیک‌شده از چهار مدل SG، لس پال، Flying V و Theodore می‌شود.

شخص لئو اسکالا در مورد این مجموعه جدید چنین گفته است: «به نظر من، صدایی که یک ساز تولید می‌کند، مهمترین و تعیین‌کننده‌ترین مؤلفه کیفی آن است. ممکن است که یک گیتار ظاهری بسیار زیبا و جذاب داشته باشد؛ اما اگر هنگامی که آن را می‌نوازید، حس خوبی با آن نگیرید و صدای خوبی دریافت نکنید، به هیچ وجه نمی‌توان آن را سازی باکیفیت دانست. آلات موسیقی، آثار هنری بصری نیستند و قرار نیست که آنها را به دیوار آویزان کنید؛ بلکه وسایلی کاربردی هستند که باید علاوه بر ظاهری جذاب، عملکردی جذاب‌ نیز داشته باشند.»

در ادامه، نگاهی اجمالی به هر یک از چهار گیتار الکتریک رونمایی‌شده از این سری خواهیم داشت.

Gibson Leo Scala Code Red R9 Les Paul

گیتار الکتریک Gibson Leo Scala Code Red R9 Les Paul

لس پال Code Red R9 را می‌توان به‌جرأت جذاب‌ترین ساز این سری دانست. طبق گفته گیبسون، این گیتار الکتریک تعبیر لئو اسکالا از یک لس پال وینتج است که هیچ‌گاه تولید نشده است، اما باید تولید می‌شد!

Leo Scala Code Red R9 Les Paul ظاهری رلیک دارد و آثار کهنگی در بدنه آن به‌وضوح قابل مشاهده است. همین امر نیز جذابیت ساز را دوچندان کرده و حس‌وحالی وینتج به آن بخشیده است.

بدنه این گیتار از جنس چوب ماهون (mahogany) است و بر روی بخش رویی بدنه آن، یک صفحه دو-تکه از جنس چوب افرا (maple) نصب شده است. به این بدنه، دسته‌ای از جنس چوب ماهون متصل است که از فرت‌بوردی از جنس چوب رزوود هندی با ۲۲ فرت مدیوم جامبو میزبانی می‌کند.

گیتار الکتریک گیبسون

از دیگر ویژگی‌های چشمگیر این ساز می‌توان به تیل‌پیس Trapeze، بریج از نوع wraparound و یک جفت پیکاپ دست‌ساز‌ هامباکر از نوع Master Artisan Retrophonic اشاره کرد.

تمامی اجزای Code Red R9 حس‌وحالی قدیمی و وینتج دارند و اگر این ساز را نشناسید، به‌واقع حس می‌کنید که با یک گیتار با عمر چندین دهه روبرو هستید. فینیش نیتروسلولز منحصربه‌فرد بدنه، در ترکیب با پیکاپ‌های بدون پوشش مشکی‌رنگ و ناب‌های طلایی‌رنگ، زیبایی تحسین‌برانگیزی به ساز بخشیده است.

Gibson Leo Scala Theodore Retroliner

گیتار الکتریک Gibson Leo Scala Q27 Flying V

مدل Theodore شرکت گیبسون تنها یک سال است که به بازار عرضه شده است؛ اما گفته می‌شود که طراحی اصلی این گیتار، در سال ۱۹۵۷ و توسط مدیرعامل وقت گیبسون، یعنی Ted McCarty انجام شده است.

Leo Scala Theodore Retroliner همانند سایر اعضای این سری، ظاهری کهنه و وینتج دارد و به‌گونه‌ای ساخته شده است که گویی حقیقتاً در دهه پنجاه میلادی به بازار عرضه شده است.

این ساز جالب، بدنه‌ای از جنس چوب توسکا (alder) دارد که یک تیر از جنس چوب گردو از مرکز آن عبور داده شده و میزبان پیکاپ‌ها و بریج است. در بحث ظاهری، Theodore Retroliner با فینیش کهنه‌سازی‌شده خود که رنگی آبی موسوم به Pelham Blue دارد، به‌خوبی حس‌وحال یک گیتار الکتریک وینتج با عمر چندین دهه را به بیننده القا می‌کند.

گیتار الکتریک گیبسون

در بخش پیکاپ، Theodore نیز همانند مدل لس پال این سری، به یک جفت پیکاپ دست‌ساز از سری Retroliner تجهیز شده است؛ اما در این گیتار، پیکاپ نک از نوع‌ هامباکر PAF و پیکاپ بریج از نوع P-90 است.

از دیگر ویژگی‌های چشمگیر این محصول می‌توان به پیک‌گارد ویژه، ۲۲ فرت مدیوم جامبو و بریج wraparound اشاره کرد.

Gibson Leo Scala Q27 Flying V

Gibson Leo Scala Q27 Flying V

Q27 Flying V را می‌توان پنجمین گیتار Flying V تولیدشده توسط لئو اسکالا در سری Master Artisan Collection دانست.

این ساز، غیرمعمول‌ترین ظاهر را در میان گیتارهای Flying V اسکالا دارد و طبق گفته وی، با نگاهی آخرالزمانی و با الهام از روزهایی طراحی شده است که شهر سکونت او به دلیل همه‌گیری کووید ۱۹ به‌طور کامل تعطیل شده بود.

جالب است که بدانید Q27 Flying V تنها گیتاری از این سری است که در زمان تعطیلات و قرنطینه گسترده کرونا تولید شده است. عبارت نوشته‌شده بر روی بدنه این ساز نیز به‌خوبی گویای این امر است.

گیتار الکتریک گیبسون

در بخش سخت‌افزار و پیکاپ‌ها، Q27 از مشخصاتی ویژه برخوردار است که آن را از هم‌نوعانش متمایز ساخته‌اند.

این گیتار الکتریک به دو پیکاپ از نوع هامباکر مجهز است که حلقه‌ای ویژه از نوع dogear در اطراف آنها قرار گرفته است. همچنین Q27 به یک تیل‌پیس از نوع stop bar نیز تجهیز شده است که گفته می‌شود عملکرد بهینه ساز را هنگام پایین آوردن کوک حفظ می‌کند.

Gibson Leo Scala ’۵۲ DeVille SG

گیتار الکتریک Gibson Leo Scala ’۵۲ DeVille SG

و اما آخرین عضو این سری، یک گیتار از نوع SG است که شاید جالب‌ترین نمونه عرضه‌شده به بازار از این مدل باشد. این گیتار الکتریک که Leo Scala ’۵۲ DeVille SG نام دارد، همانگونه که از نامش پیداست، دنیایی موازی را متصور شده است که در آن، مدل SG در سال ۱۹۵۲، یعنی حدوداً یک دهه قبل از تاریخ عرضه حقیقی این ساز به بازار، رونمایی شده است. (همانطور که احتمالاً می‌دانید، مدل SG نخستین بار در سال ۱۹۶۱ روانه بازار شد.)

به دنبال همین امر، این SG همانند گیتارهای لس پال دهه پنجاه میلادی، به یک تیل‌پیس از نوع trapeze مجهز است که البته با بریجی از نوع wraparound هم‌نشین شده است تا پایداری کوکی همانند سازهای مدرن داشته باشد. در بخش پیکاپ نیز Gibson Leo Scala ’۵۲ DeVille SG به یک جفت پیکاپ هامباکر، یکی از نوع PAF و دیگری از سری Retrophonic تجهیز شده است.

همچنین یک پیک‌گارد ویژه نیز بر روی بدنه این گیتار الکتریک قرار گرفته است که ظاهری وسوسه‌انگیز و بسیار جذاب به آن می‌بخشد.

گیتار الکتریک گیبسون

پیکاپ‌های لنگه به لنگه این ساز که یکی به روکش مجهز است و دیگری فاقد روکش است، یادآور گیتار گیبسون Number One جیمی پیج (Jimmy Page) هستند. همچنین ناب‌های کلاهی لنگه به لنگه این گیتار الکتریک نیز با الهام از ناب‌های یکی از مشهورترین لس پال‌های تاریخ، یعنی Greeny، بر روی آن نصب شده‌اند.

از سایر مشخصات فنی مهم Leo Scala ’۵۲ DeVille SG می‌توان به بدنه و دسته ساخته‌شده از چوب ماهون، فرت‌بورد ساخته‌شده از چوب رزوود هندی و فینیش دست‌ساز و کهنه‌سازی‌شده آن اشاره کرد.

تمامی این سازها، در تیراژی بسیار محدود، تنها به‌صورت مستقیم از گیبسون قابل خریداری هستند. اگر بودجه بسیار بالایی برای خرید گیتار الکتریک در نظر گرفته‌اید، می‌توانید با شرکت گیبسون تماس بگیرید و از قیمت این چهار محصول مطلع شوید!

نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *