رونمایی گیبسون از شش گیتار جدید با فینیش Faded

Gibson Faded Series Original Collection

گیبسون به‌تازگی از شش گیتار از سری Original Collection رونمایی کرده است که به فینیش محبوب این شرکت، موسوم به Faded مزین شده‌اند.

این رونمایی، شامل سه گیتار آکوستیک و سه گیتار الکتریک می‌شود که با الهام از سازهای قدیمی گیبسون ساخته شده‌اند و فینیشی از جنس لاک نیتروسلولز دارند که ظاهری وینتج و جذاب به آنها می‌بخشد.

گیتارهای الکتریک این سری جدید، شامل دو لس پال استاندارد و یک SG مجهز به Vibrola می‌شوند و مدل‌های آکوستیک نیز یک نسخه از J45 با طراحی دهه پنجاه میلادی، یک نسخه از J-35 با طراحی دهه سی میلادی و یک Hummingbird را در بر می‌گیرند.

این شش ساز را می‌توان اولین محصولات گیبسون با فینیش Faded پس از چند سال دانست. طبق گفته شرکت سازنده، بهره‌گیری از لاک نیتروسلولز، نه‌تنها ظاهری منحصر‌به‌فرد به گیتار می‌بخشد، بلکه باعث تنفس بهتر چوب و در نتیجه، حصول تنی زنده‌تر و پویاتر می‌شود.

در ادامه خبر، به‌صورت اجمالی به هر یک از این مدل‌های جدید خواهیم پرداخت.

SG Standard ’61 Faded Maestro Vibrola

گیتار الکتریک گیبسون

Gibson SG Standard ’61 Faded Maestro Vibrola، با ویژگی‌ها و ظاهر خود، تمامی اتنظارها از یک SG کلاسیک و اصیل را برآورده می‌کند.

بدنه این گیتار الکتریک از چوب ماهون (mahogany) ساخته شده و با رنگ Vintage Cherry پوشیده شده است. به این بدنه، دسته‌ای از چوب ماهون متصل شده است که میزبان فرت‌بوردی از چوب رُزوود با اینلی‌های ذوزنقه‌ای و ۲۲ فرت جامبو است.

اما این ساز جزئیاتی مدرن نیز در خود دارد که مهم‌ترین‌های آنها را می‌توان نات Graph Tech، پروفایل دسته SlimTaper و پیکاپ‌های ۶۰s Burstbucker دانست.

از دیگر ویژگی‌های مهم این گیتار الکتریک می‌توان به ترمولو Maestro Vibrola، بریج ABR-1 Tune-O-Matic و تیونرهای Keystone اشاره کرد.

SG Standard ’61 Faded Maestro Vibrola با قیمت ۲۱۹۹ به فروش می‌رسد.

Les Paul Standard ’50s Faded

Gibson Les Paul Standard '50s Faded

دومین گیتار الکتریکی که در این خبر به آن می‌پردازیم، یک لس پاس جذاب است که بدنه آن با رنگ Vintage Honey Burst پوشیده شده است و با طراحی و سخت‌افزاری بسیار شبیه به لس پال‌های دهه پنجاهی، سعی دارد تا دوره طلایی گیبسون در ساخت و نوآوری در زمینه گیتار را به نوازنده یادآوری کند.

این Les Paul Standard دارای بدنه‌ای از چوب ماهون با تاپ میپل AA، دسته‌ دهه پنجاهی از چوب ماهون و فینگربوردی از چوب رزوود با ریدیس ۱۲ اینچ است.

در مشخصات فنی این ساز، جزئیاتی نظیر تیونرهای Vintage Deluxe و بریج ABR-1 Tune-O-Matic نیز به چشم می‌خورد.

این لس پال نیز مانند مدل SG اشاره‌شده، به پیکاپ‌های Burstbucker مجهز است که می‌توان آنها را از طریق دو ناب ولوم، دو ناب تن و یک سوییچ سه-حالته انتخاب، کنترل و تنظیم کرد.

Les Paul Standard ‘۵۰s Faded با قیمت ۲۴۹۹ در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

Les Paul Standard ’60s Faded

Gibson Les Paul Standard '60s Faded

آخرین گیتار الکتریک این سری، یک لس پال با طراحی دهه شصت میلادی است که به رنگ Vintage Cherry Sunburst مزین شده است و به‌جز چند وجه جزئی، تفاوت چشمگیری با لس پال قبلی ندارد.

مهم‌ترین تفاوت‌های این مدل با Les Paul Standard ’50s Faded، برخورداری آن از دسته‌ای با طراحی دهه شصت میلادی، تیونرهای Grover Rotomatic Kidney و ناب‌های نقره‌ای-طلایی است. در سایر بخش‌ها، این دو ساز تفاوت خاصی ندارند و Les Paul Standard ’60s Faded نیز از دو پیکاپ Burstbucker، فینگربورد ساخته‌شده از چوب رزوود، بریج ABR-1 Tune-O-Matic و اینلی‌های ذوزنقه‌ای برخوردار است.

Gibson Les Paul Standard ’60s Faded نیز با قیمت ۲۴۹۹ دلار به فروش می‌رسد.

Hummingbird Faded

گیتار آکوستیک گیبسون

به نخستین گیتار آکوستیک جدید از خانواده Faded Series Original می‌رسیم.

این Hummingbird، تلفیقی از ظاهر کلاسیک و ویژگی‌‌های مدرن است. بدنه آن از رنگ طبیعی چوب برخوردار است و مانند تمامی سازهای این سری، به فینیش Faded مزین است.

بخش‌های کناری و پشت بدنه Hummingbird Faded از چوب ماهون، صفحه رویی آن از چوب اسپروس و فینگربورد ساز از چوب رزوود ساخته شده است.

این گیتار آکوستیک نفیس به پین‌های بریج TUSQ، سدل استخوانی و یک بریج رزوود Belly Up تجهیز شده است. به‌علاوه، یک پیکاپ LR Baggs VTC نیز در زیر سدل ساز نصب شده است که می‌توان آن را از طریق کنترل‌های تن و ولوم نصب‌شده در ساندهول تنظیم کرد.

Hummingbird Faded، گران‌ترین گیتار سری Faded است و گیبسون قیمت ۳۴۹۹ دلار را برای آن در نظر گرفته است.

J-45 ’50s Faded

گیتار آکوستیک گیبسون J-45 '50s Faded

گیتار آکوستیک بعدی، یک J-45 به سبک دهه پنجاه میلادی با فینیش Faded Sunburst است.

این نسخه از J-45، بدنه‌ای از چوب ماهون و سیتکا اسپروس و فرت‌بوردی از چوب رزوود دارد. همچنین این ساز نیز مانند Hummingbird، در زیر سدل خود به یک پیکاپ LR Baggs VTC مجهز شده است.

Gibson J-45 ’50s Faded دارای بریجی از جنس رزوود و از نوع Belly-Up است و به یک پیک‌گارد بزرگ با طرح گیتارهای دهه پنجاه میلادی گیبسون، پین‌های بریج TUSQ، نات استخوانی و تیونرهای Gotoh با گوشی‌های سفیدرنگ نیز تجهیز شده است.

قیمت این گیتار آکوستیک جذاب، ۲۴۹۹ دلار اعلام شده است.

J-35 ’30s Faded

Gibson J-35 '30s Faded

آخرین گیتار سری Faded، یک J-35 به سبک دهه سی میلادی است که با لوگوی قدیمی گیبسون در هداستاک، تیونرهای Grover Open Back و بریج مستطیلی خود، نوازنده را به آن دوران طلایی می‌برد.

بدنه این ساز، رنگی طبیعی دارد و همانند J-45، از چوب ماهون و سیتکا اسپروس ساخته شده است. همچنین در زیر سدل این گیتار نیز مانند دیگر مدل‌های آکوستیک این سری، یک پیکاپ LR Baggs VTC نصب شده است.

از دیگر ویژگی‌های مهم J-35 ’30s Faded می‌توان به تیغه‌های تقویت‌کننده X-شکل، ۱۹ فرت و اینلی‌های نقطه‌ای از جنس Mother of Pearl اشاره کرد.

Gibson J-35 ’30s Faded با قیمت ۲۱۹۹ دلار قابل خریداری است.

نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *