Custom Color Series: لس پال‌های رنگارنگ گیبسون

Custom Color Series: لس پال‌های رنگارنگ گیبسون

بسیاری از افراد، زمانی که نام Gibson Les Paul را می‌شنوند، آن را با فینیش‌هایی کلاسیک چون سان‌برست (sunburst) و گلدتاپ (Goldtop) تصور می‌کنند؛ اما در طی دهه‌های گذشته، این گیتار الکتریک با رنگ‌های بسیار متنوعی تولید شده است و حال، گیبسون تصمیم گرفته است با عرضه مجموعه‌ای جدید به نام Custom Color Series، این تنوع رنگی را باز هم بیشتر کند.

گیتارهای سری Custom Color از نظر ساختاری هیچ تفاوتی با مدل‌های معمولی Les Paul Standard 50s و Les Paul Standard 60s ندارند و تنها به رنگ‌هایی جذاب و چشمگیر مزین شده است.

هر یک از این دو گیتار با صفحه رویی (تاپ) ساده یا رگه‌دار (figured) تولید می‌شوند و هر کدام دارای شش رنگ مختلف هستند. در ادامه خبر، نگاهی به این چهار گیتار می‌اندازیم.

Les Paul Standard 50s Figured Top

گیتار الکتریک گیبسون Les Paul Standard 50s Figured Top

ابتدا با مدل‌ Les Paul Standard 50s Figured Top شروع می‌کنیم که حدود ۳۰۰۰ هزار دلار قیمت دارد و در شش رنگ Cherry، Blueberry Burst ،Honey Amber ،Ocean Blue ،Translucent Fuchsia و Translucent Oxblood تولید می‌شود.

همانطور که اشاره شد، مشخصات فنی این ساز، تفاوتی با یک Les Paul Standard 50s معمولی ندارد و از همان بدنه و دسته ساخته‌شده از چوب ماهون (mahogany)، فینگربورد ساخته‌شده از چوب رزوود (rosewood) و اینلِی‌های ذوزنقه‌ای برخوردار است.

از دیگر ویژگی‌های Gibson Les Paul Standard 50s Figured Top می‌توان به پیکاپ‌های هامباکر Burstbucker با آهنرباهای النیکو ۲، بریج Tune-O-Matic، تِیل‌پیس Stop Bar از جنس آلومینیوم و تیونرهای Vintage Deluxe اشاره کرد.

Les Paul Standard 50s Plain Top

گیتار الکتریک گیبسون Les Paul Standard 50s plain Top

گیتار الکتریک گیبسون Les Paul Standard 50s Plain Top، به‌جز صفحه رویی خود، هیچ تفاوتی با مدل قبلی ندارد. این ساز، همانطور که از نامش مشخص است، دارای یک صفحه رویی ساده و بدون رگه‌ها و نقش‌های چوب است و به همین دلیل نیز دویست دلار از مدل Les Paul Standard 50s Figured Top ارزان‌قیمت‌تر است.

این گیتار ۲۷۹۹ دلاری نیز در شش رنگ مختلف Classic White ،Ebony ،Cardinal Red ،Sparkling Burgundy ،Inverness Green و Pelham Blue روانه بازار شده است.

Les Paul Standard 60s Figured Top

گیتار الکتریک گیبسون Les Paul Standard 60s Figured Top

پس از دو مدل دهه پنجاهی، به لس پال‌های دهه شصتی جدید گیبسون می‌رسیم که نخستین آنها مدل Les Paul Standard 60s Figured Top است.

این گیتار سه هزار دلاری نیز از بدنه و دسته‌ای از جنس چوب ماهون، پروفایل دسته دهه شصتی، فینگربورد رزوود و اینلِی‌های ذوزنقه‌ای بهره‌مند است.

صدای گیبسون Les Paul Standard 60s Figured Top از دو پیکاپ ۶۰s Burstbuckers با آهنرباهای النیکو ۵ سرچشمه می‌گیرد و اجزای ساختاری مهم آن نیز متشکل از بریج ABR-1 Tune-O-Matic، تیل‌پیس Stop Bar آلومینیومی و تیونرهای Grover Rotomatic هستند.

رنگ‌های این مدل با Les Paul Standard 50s Figured Top یکسان است که عبارتند از Cherry، Blueberry Burst ،Honey Amber ،Ocean Blue ،Translucent Fuchsia و Translucent Oxblood.

Les Paul Standard 60s Plain Top

گیتار الکتریک گیبسون Les Paul Standard 60s Plain Top

و سرانجام به Les Paul Standard 60s Plain Top می‌رسیم که از نظر قیمت و تنوع رنگ، تفاوتی با Les Paul Standard 50s Plain Top ندارد و در همان رنگ‌های Classic White ،Ebony ،Cardinal Red ،Sparkling Burgundy ،Inverness Green و Pelham Blue تولید می‌شود.

مشخصات فنی این گیتار الکتریک ۲۷۹۹ دلاری نیز تفاوتی با نسخه Figured Top خود ندارد و تنها تفاوت میان آنها، صفحه رویی ساده این مدل است.

منبع: Guitar World
نویسنده: Jackson Maxwell

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *