۴ کاربرد پیچ شیفتر در میکس

پیچ شیفتر

پیچ شیفتر (pitch shifter) معمولاً به‌عنوان یک ابزار اصلاحی و یا به‌عنوان یک شگرد در مرحله تولید موسیقی استفاده می‌شود؛ اما کاربردهای آن در مرحله میکس فراتر از این موارد است. در این مقاله چهار مورد از این کاربردها را با شما در میان می‌گذاریم.

۱‌. افزودن جلا و درخشندگی به وکال

وکال اصلی خود را در دو کانال جدید و مجزا کپی کنید. یکی از آنها را یک اکتاو بالاتر ببرید و دیگری را یک اکتاو پایین‌تر بیاورید. هر یک از این کانال‌ها را از زنجیره افکت وکال اصلی عبور داده و آنها را در دامنه استریوی مشابه با وکال اصلی قرار دهید (معمولاً وسط).

ولوم هر کانال را آرام آرام افزایش دهید و آنها را به میزان کم با میکس خود ترکیب کنید. ترکی که کوک آن پایین‌تر آمده، به وکال اصلی شما قدرت اضافه می‌کند و ترک بالاتر، جلا و درخشندگی وکال اصلی را افزایش می‌دهد. این شگرد در آهنگ‌های پاپ به‌وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. فقط باید ظرافت به خرج دهید و توجه کنید که کانال‌های پیچ-شیفت‌شده نباید در قالب میکس به‌طور مجزا قابل شنیدن باشند.

۲. افزودن قدرت به اسنیر

در این روش مجدداً قصد داریم با یک کپی که کوک آن کاهش پیدا کرده است، به صدای اسنیر قدرت اضافه کنیم. اگر اسنیر شما لاغر به گوش می‌رسد، آن را بر روی یک کانال مجزا کپی کرده، کوک آن را با پیچ شیفتر کاهش داده و به میزان خیلی کم آن را با میکس اصلی ترکیب کنید. میزان تغییر کوک باید متناسب با بافت هارمونیک آهنگ و اسنیر اصلی باشد؛ مثلاً یک فاصله سوم، پنجم، اکتاو و …

۳. افزایش حجم وکال با استفاده از میکرو پیچ شیفتر

در این تکنیک قصد داریم با استفاده از میکرو پیچ شیفت، چیزی شبیه به یک افکت کورِس پهن (wide chorus) را ایجاد کنیم که موجب افزایش حجم صدای وکال می‌شود. این تکنیک نیز در آهنگ‌های بی‌شماری مورد استفاده قرار گرفته است. وکال اصلی خود را در دو کانال جدید کپی کرده و آنها را به‌طور کامل در باندهای چپ و راست قرار دهید. کوک یکی از کانال‌ها را ۱۰ سنت پایین‌‌ بیاورید و کوک کانال دیگر را ۱۰ سنت بالا ببرید.

فرکانس‌های فوقانی کانال‌های پیچ-شیفت‌شده را با استفاده از فیلتر حذف کنید و بر روی هر یک تأخیری به میزان ۱۰ میلی‌ثانیه اعمال کنید. مجدداً ولوم این دو کانال را تا انتها کم کرده و سپس آرام آرام آنها را افزایش دهید تا مقدار خفیفی از افکت کورس به وکال اصلی شما اضافه شود.

این پردازش از تأثیر هاس (Haas) بهره می‌گیرد؛ وقتی صدایی با فاصله بسیار کم به دنبال یک صدای دیگر پخش شود (فاصله کمتر از ۲۵ میلی‌ثانیه)، گوش شنونده آن را به‌عنوان یک تصویر صوتی واحد ترکیبی می‌پندارد و نه به‌عنوان دو صدای مجزا. لذا ما هر سه خط وکال را به‌عنوان یک منبع صدا می‌شنویم که نسبت به صدای اصلی پهن‌تر و حجیم‌تر است.

۴. طراوت بخشیدن به میکس با میکرو پیچ شیفتر

می‌توانید از تکنیکی که در بخش سوم به آن اشاره شد، برای سایر عناصر میکس نیز استفاده کنید. استفاده از همین شگرد بر روی عناصر کلیدی موسیقی مانند سینتی‌سایزر یا گیتار، سَرزندگی و حجم بیشتری به میکس شما می‌بخشد. می‌توانید این افکت را به شیوه‌ای که در بالا اشاره شد، به‌طور دستی اجرا کنید و یا با استفاده از برخی از پلاگین‌ها، این کار را با سرعت بیشتری انجام دهید.

افکتی که در بالا درباره آن صحبت کردیم، ابتدا در دهه ۸۰ با دستگاه Eventide H3000 Ultra-harmonizer ابداع شد. امروزه پلاگین‌های متعددی هستند که آن دستگاه را شبیه‌سازی می‌کنند. شرکت Eventide نیز شبیه‌ساز نرم‌افزاری دستگاه H3000 را ارائه کرده و همچنین یک میکرو پیچ شیفتر نیز بر روی پلاگین UltraChannel خود عرضه می‌کند. یک گزینه باکیفیت اما بسیار ارزان‌تر، پلاگین SoundToys Little MicroShift است.

منبع: SoundGym
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *