Fender Vintera II: یک‌ هارمونی بی‌نقص از سنت و نوآوری

Fender Vintera II

روز گذشته، شرکت فندر (Fender) از یک سری گیتار جدید و نفیس موسوم به Vintera II رونمایی کرد که نسلی جدید از سری مشهور Vintera محسوب می‌شود.

چند سال قبل و در سال ۲۰۱۹، فندر از سری سازهای Vintera رونمایی کرد که با الهام از گیتارهای وینتج این شرکت طراحی شده بودند و ظاهر، صدا و مشخصاتی دقیقاً همانند نسخه‌های قدیمی خود داشتند. البته گیتارهای Vintera، به دلیل برخورداری از جزئیاتی مدرن، برای نوازندگان سبک‌های امروزی نیز بسیار مناسب بودند و با استقبال طیف وسیعی از نوازندگان مواجه شدند.

سری گیتارهای Vintera II نیز مسلماً با چنین هدفی طراحی شده‌اند و در عین حال، نسبت به نسل قبلی خود، شامل ارتقاهایی چشمگیر نیز بوده‌اند. بر اساس گفته جاستین نورول (Justin Norwell)، معاون اجرایی محصولات شرکت فندر، سازهای Vintera II برای نوازندگانی ساخته شده‌اند که به گیتارهای وینتج و مشهور فندر علاقه‌مند هستند.

نورول درباره این سری چنین گفته است: «گیتارهای Vintera II یک‌ هارمونی بی‌نقص از سنت و نوآوری را ارائه می‌کنند و به نوازنده امکان می‌دهند که بتواند سازهایی افسانه‌ای همچون Precision Bass ساخت دهه شصت میلادی و جزمستر ساخت دهه پنجاه میلادی را با کیفیت ساخت و آسانی نوازندگی گیتارهای مدرن فندر تجربه کند.»

با این هدف، فندر در سری Vintera II چندین استرتوکستر، تلکستر، جزمستر و جگوار با الهام از محصولات دهه‌های پنجاه، شصت و هفتاد میلادی خود گنجانده است که همگی از طراحی پیکاپ و دسته‌ای دقیقاً مشابه با نسخه‌های قدیمی خود برخوردارند و قرار است که به‌‌زودی به مجموعه بزرگ سازهای ساخت مکزیک شرکت فندر افزوده شوند.

اما چیزی که از نگاه اول به سری Vintera II مشخص است، جذابیت بسیار بیشتر محصولات این خانواده و تنوع بالاتر آنها نسبت به سری قبلی Vintera است؛ در واقع، فندر سازهایی را به این مجموعه افزوده است که پیش‌تر نظیر آنها در بازار وجود نداشت و نسخه‌های اصلی برخی از آنها، از محبوب‌ترین گیتارهای دنیا هستند.

برای مثال، این سری جدید یک گیتار بیس Bass VI، یادآور ساز مشابه گروه موسیقی بیتلز (Beatles) در خود دارد که پس از تولید نسخه اصلی، برای اولین بار است که توسط فندر بازآفرینی می‌شود. همچنین یک گیتار الکتریک Competition Mustang یادآور گیتار استثنایی کرت کوبین (Kurt Cobain) و یک گیتار الکتریک Nocaster نیز در این سری وجود دارد که هر دوی آنها، از جذابیت کم‌نظیری برخوردار هستند.

نکته قابل توجه دیگر در مورد سازهای سری Vintera II، تجهیز برخی از آنها به فینگربوردهای ساخته‌شده از چوب رزوود است که به حال‌وهوای وینتج و اصیل آنها می‌افزاید. این در حالیست که تمامی سازها در سری اصلی Vintera، به فرت‌بورد‌هایی از جنس چوب Pau Ferro یا افرا تجهیز شده بودند و امکان خرید آنها با فینگربورد رزوود وجود نداشت.

در ادامه، نگاهی اجمالی به مشخصات فنی و ظاهری هر یک از اعضای مجموعه Vintera II خواهیم داشت.

Fender Vintera II ’50s Nocaster

گیتار الکتریک فندر Vintera II '50s Nocaster

اولین ساز این سری که با الهام از محصولات دهه پنجاه میلادی فندر ساخته شده است، یک نمونه از گیتار الکتریک Nocaster است.

Vintera ’50s Nocaster، نسخه‌ای بازآفرینی‌شده از نخستین گیتار الکتریک سالید بادی فندر است که در ابتدا، در سال ۱۹۵۱ با نام Broadcaster عرضه شد و سپس به دنبال دعوای حقوقی با شرکت گرچ (Gretsch)، این نام از روی آن حذف شد و به گیتاری بی‌نام بدل گشت. از آنجا که نام تلکستر کمی بعد از این اتفاق و در اواخر سال ۱۹۵۱ توسط فندر بر روی این گیتار سینگل کات گذاشته شد، این ساز تا مدتی کوتاه بدون هیچ نامی بر روی هداستاک خود و تنها با لوگوی فندر بر روی آن به بازار عرضه می‌شد.

در سال‌های اخیر، تعداد بسیار محدودی از مدل Nocaster توسط بخش کاستم شاپ فندر تولید شده است؛ اما این نسخه جدید، اولین نمونه از Nocaster است که به‌صورت انبوه به بازار عرضه می‌شود.

Fender Vintera II ’50s Nocaster از بدنه‌ای از جنس چوب توسکا (alder) برخوردار است که یک دسته با پروفایل U-شکل از جنس چوب افرا (maple) و فرت‌بوردی با شعاع ۷.۲۵ اینچ به آن متصل شده است. از دیگر ویژگی‌های سخت‌افزاری این محصول می‌توان به بریج سه سدلی و تیونرهای وینتج آن اشاره کرد.

در بخش اجزای الکترونیک، Nocaster سری Vintera II به یک جفت پیکاپ سینگل کویل از نوع Vintage-Style ’50s تجهیز شده است که طبق گفته فندر، می‌توانند شفافیت و زنگ خام فلزی صدای تلکستر‌های تولیدشده در دهه پنجاه میلادی را به بهترین نحو بازتولید کنند.

گیتار الکتریک فندر Vintera II ’50s Nocaster در دو رنگ Butterscotch Blonde و Two-Color Sunburst تولید می‌شود و با قیمت ۱۱۴۹ دلار قابل خریداری است.

Fender Vintera II ’50s Stratocaster

گیتار الکتریک فندر Vintera II '50s Stratocaster

تصور یک سری از گیتارهای وینتج فندر، بدون مشهورترین ساز این شرکت یعنی استرتوکستر، ممکن نیست. در سری Vintera II، یک استرتوکستر با مشخصات فنی دهه پنجاه میلادی وجود دارد که در سه رنگ مشکی، Ocean Turqoise و Two-Color Sunburst تولید می‌شود. این ساز، همانند نسخه‌های اصلی و قدیمی خود، بدنه‌ای از جنس چوب توسکا و دسته‌ای از جنس چوب افرا با پروفایل soft-V دارد.

از دیگر ویژگی‌های این استرت ویژه که یادآور نسخه اصلی تولیدشده در دهه پنجاه میلادی آن هستند، می‌توان به فرت‌بورد ساخته‌شده از چوب افرا با شعاع ۷.۲۵ اینچ، سه پیکاپ سینگل کویل از نوع ‘۵۰s-style و بریج ترمولوی شش-پیچ اشاره کرد.

این گیتار الکتریک نیز با قیمتی مشابه Nocaster این سری، یعنی ۱۱۴۹ دلار، به بازار عرضه خواهد شد.

Fender Vintera II ’50s Jazzmaster

گیتار الکتریک فندر Vintera II '50s Jazzmaster

آخرین عضو سری Vintera II که با الهام از محصولات دهه پنجاهی شرکت فندر ساخته شده است، یک گیتار الکتریک جزمستر است.

این ساز، همانند نمونه‌های قدیمی خود، بدنه‌ای از جنس چوب توسکا دارد و دسته آن نیز از پروفایل C-شکل مشابه با تولیدات اواخر دهه پنجاه میلادی برخوردار است. همچنین فرت‌بورد این ساز نیز شعاعی ۷.۲۵ اینچی دارد که یادآور محصولات همین دوره شرکت فندر است. علاوه بر این موارد، این جزمستر استثنایی به یک بریج ترمولوی شناور و یک جفت پیکاپ سینگل کویل با طراحی پیکاپ‌های دهه پنجاه میلادی جزمستر تجهیز شده است و از تمامی کنترل‌های جزمسترهای این دوره برای تنظیم پیکاپ‌ها نیز برخوردار است.

Fender Vintera II ’50s Jazzmaster در دو رنگ Desert Sand و Sonic Blue، با قیمت ۱۲۴۹ دلار به فروش خواهد رسید.

Fender Vintera II ’50s Precision Bass

گیتار بیس فندر Vintera II '50s Precision Bass

اگر یک بیسیست باشید نیز سری Vintera II برای شما چند گزینه جذاب در خود دارد.

این گیتار بیس چهار سیم، با الهام از نسخه‌های مربوط به دهه پنجاه میلادی از Precision Bass ساخته شده است و همانند نسخه اصلی خود، بدنه‌ای از جنس چوب توسکا دارد که یک دسته با پروفایل C-شکل از جنس چوب افرا به آن متصل شده و یک پیکاپ split-coil نیز بر روی آن نصب شده است.

گیتار بیس فندر Vintera II ’50s Precision Bass در دو رنگ مشکی و Desert Sand، با قیمت ۱۴۹۹ دلار قابل خریداری است.

Fender Vintera II ’60s Bass VI

گیتار بیس Fender Vintera II '60s Bass VI

دیگر عضو بسیار ویژه سری Vintera II، یک گیتار الکتریک/بیس موسوم به Vintera II ’60s Bass VI است که به دنبال افزایش محبوبیت این ساز ساخته شده است. یکی از دلایل محبوبیت ناگهانی Bass VI را می‌توان مستند Get Back Beatles دانست که در آن، استفاده گروه موسیقی بیتلز از این ساز را نشان می‌دهد.

نگاه موشکافانه این مستند به تجهیزات گروه بیتلز، باعث شد تا Bass VI طرفداران جدیدی پیدا کند و فندر نیز با سرعتی بالا، نسخه‌ای قابل دسترس از آن را به بازار عرضه کرد. امروزه، نمونه‌هایی از نسخه اصلی Bass VI در بازار با قیمتی در حدود ۲۰۰۰۰ دلار معامله می‌شوند؛ اما قیمت این نسخه جدید، تنها ۱۳۴۹ دلار است و خرید گیتار Bass VI را برای افراد بسیار بیشتری امکان‌پذیر کند.

Fender Vintera II ’60s Bass VI، برخلاف نسخه Squier خود، مشخصات فنی بسیار نزدیکی به نسخه اولیه و اصلی خود دارد. این امر بدین معناست که این بیس از یک دسته با پروفایل C-شکل تولیدات اواسط دهه شصت شرکت فندر، فرت‌بوردی از جنس چوب رزوود با شعاع ۷.۲۵ اینچ و سه پیکاپ سینگل کویل Vintage-Style Early-’60s برخوردار است.

Vintera II ’60s Bass VI در دو رنگ Fiesta Red و Lake Placid Blue به بازار عرضه شده است.

Fender Vintera II ’60s Stratocaster

گیتار الکتریک فندر Vintera II '60s Stratocaster

دیگر استرتوکستر سری Vintera II، یک نمونه طراحی‌شده با الهام از استرت‌های دهه شصت میلادی است که همانند آنها، بدنه‌ای از جنس چوب توسکا، دسته‌ای با پروفایل گردتر از چوب افرا و فرت‌بوردی از چوب رزوود دارد. همچنین سه پیکاپ Vintage-Style Mid-’60s نیز بر روی این گیتار الکتریک نصب شده است.

Fender Vintera II ’60s Stratocaster در سه رنگ سانبرست سه‌رنگ، Lake Placid Blue و Olympic White تولید خواهد شد و با قیمت ۱۱۴۹ دلار قابل خریداری است.

Fender Vintera II ’60s Telecaster

گیتار الکتریک فندر Vintera II '60s Telecaster

امیدواریم که تا به الان از کلمه وینتج خسته نشده باشید؛ زیرا هنوز چندین و چند گیتار از سری Vintera II باقی مانده است که باید به آنها بپردازیم!

ساز بعدی، یک تلکستر با مشخصات نمونه‌های تولیدشده در دهه شصت میلادی است و در این راستا، به دسته‌ای با پروفایل C-شکل اواخر دهه شصت از جنس چوب افرا و فرت‌بوردی با شعاع ۷.۲۵ اینچ از چوب رزوود تجهیز شده است.

از دیگر ویژگی‌های این گیتار الکتریک می‌توان به بریج سه سدلی، پیکاپ‌های سینگل کویل Vintage-Style Mid-’60s و تیونرهای وینتج اشاره کرد.

این تلکستر در دو رنگ Fiesta Red و Sonic Blue تولید می‌شود و همانند استرت مشابه خود، با قیمت ۱۱۴۹ دلار به فروش خواهد رسید.

Fender Vintera II ’60s Thinline Telecaster

گیتار الکتریک فندر Vintera II '60s Thinline Telecaster

تلکستر سمی‌-هالو یا Thinline سری Vintera II، مشخصاتی بسیار شبیه به نسخه عادی خود دارد؛ اما بدنه نیمه-توخالی آن به جای چوب توسکا، از چوب زبان گنجشک (ash) ساخته شده است. در سایر مشخصات فنی، هیچ تفاوتی میان این ساز و تلکستر قبلی وجود ندارد و می‌توان آنها را جز در بخش بدنه، کاملاً مشابه یکدیگر دانست.

Fender Vintera II ’60s Thinline Telecaster در دو رنگ مشکی و سانبرست سه‌رنگ، با قیمت ۱۲۹۹ دلار به بازار عرضه خواهد شد.

Fender Vintera II ’60s Precision Bass and ’60s Jazz Bass

گیتار بیس فندر Vintera II '60s Precision Bass and '60s Jazz Bass

آخرین اعضای سری Vintera II که با الهام از نمونه‌های ساخت دهه شصت میلادی ساخته شده‌اند، دو گیتار بیس Jazz Bass و Precision Bass هستند.

هر دوی این بیس‌ها، بدنه‌ای از جنس چوب توسکا دارند و به دسته‌ای با پروفایل C-شکل اوایل دهه شصت میلادی و فرت‌بورد‌ی با شعاع ۷.۲۵ اینچ تجهیز شده‌اند.

مشهودترین وجه تمایز این دو بیس Jazz Bass و Precision Bass، شکل بدنه آنهاست؛ اما این دو ساز، در بخش پیکاپ نیز با یکدیگر متفاوت هستند. در واقع، مدل P Bass این سری از یک پیکاپ اسپلیت کویل برخوردار است؛ در حالی که مدل Jazz Bass به یک جفت پیکاپ سینگل کویل تجهیز شده است.

قیمت اعلام‌شده برای مدل Precision Bass، حدود ۱۵۰۰ دلار و برای مدل Jazz Bass، کمی پایین‌تر و در حدود ۱۲۵۰ دلار است.

Fender Vintera II ’70s Competition Mustang

Fender '70s Competition Mustang

جدیدترین گیتارهای خانواده Vintera II که طراحی آنها متعلق به دهه هفتاد میلادی است را می‌توان رنگارنگ‌ترین و چشمگیرترین سازهای این سری دانست. اما حتی در میان این سازهای جذاب نیز مدل Competition Mustang به‌خوبی توجه را به خود جلب می‌کند.

اگر طرفدار گروه نیروانا باشید، می‌دانید که کرت کوبین سال‌ها از یک نمونه از همین گیتار الکتریک، یعنی Competition Mustang استفاده می‌کرده است و این ساز در موزیک ویدیوی ترک Smells Like Teen Spirit نیز در دستان او دیده می‌شود. نمونه حقیقی این Mustang بعدها و طی یک مزایده، با قیمت ۴.۵ میلیون دلار به فروش رسید.

نسخه سری Vintera II ظاهری کاملاً شبیه به ساز مذکور دارد و در بخش مشخصات فنی نیز به آن شباهت زیادی دارد. این گیتار الکتریک بدنه‌ای از جنس چوب توسکا و دسته‌‌ای C-شکل از جنس چوب افرا دارد.

از دیگر ویژگی‌های Fender Vintera II ’70s Competition Mustang می‌توان به برخورداری از بریج ترمولوی شناور، تیونرهایی با لوگوی برجسته فندر و یک جفت پیکاپ سینگل کویل Vintage-Style ’70s اشاره کرد.

قیمت گیتار الکتریک Competition Mustang حدود ۱۱۵۰ دلار است و در دو رنگ Competition Orange و Competition Burgundy قابل سفارش است.

Fender Vintera II ’70s Stratocaster

گیتار الکتریک فندر Vintera II '70s Stratocaster

سومین و آخرین استرتوکستر این سری، یک نمونه با مشخصات و ظاهر نمونه‌های تولیدی در دهه هفتاد میلادی فندر است و در همین راستا، به یک هداستاک بزرگ تجهیز شده است که در آن زمان، در اکثر استرت‌های فندر وجود داشت.

اما این گیتار الکتریک، در سایر مشخصات فنی خود، شباهت زیادی به نمونه دهه شصتی خود دارد و تنها از دسته‌ای کمی ضخیم‌تر با پروفایل U-شکل و سه پیکاپ سینگل کویل با طراحی کمی متفاوت، شبیه به پیکاپ‌های تولیدشده در دهه هفتاد برخوردار است.

این استرت در رنگ‌های سانبرست سه‌رنگ، Vintage White و Surf Green، با قیمت ۱۱۴۹ دلار به بازار عرضه می‌شود.

Fender Vintera II ’70s Jaguar

گیتار الکتریک Fender Vintera II '70s Jaguar

به عقیده ما، چشمگیرترین ویژگی Fender Vintera II ’70s Jaguar، اینلی‌های مستطیلی مشکی‌رنگ آن هستند که در ترکیب با حاشیه‌کاری هم‌رنگ و فرت‌بورد روشن ۷.۲۵ اینچی، ظاهر بسیار جذابی به این گیتار بخشیده‌اند. این اجزا همگی بر روی دسته‌ای از جنس چوب افرا با پروفایل C-شکل اواخر دهه هفتاد قرار گرفته‌اند.

از دیگر ویژگی‌های این جگوار نفیس می‌توان به بریج ترمولوی وینتج و دو پیکاپ سینگل کویل Vintage-Style Early-’70s اشاره کرد.

این گیتار الکتریک در دو رنگ مشکی و Vintage White، با قیمت ۱۴۹۹ دلار به فروش خواهد رسید؛ قیمتی که این ساز را در رده گران‌قیمت‌ترین مدل‌های سری Vintera II قرار می‌دهد.

Fender Vintera II ’70s Telecaster Deluxe

گیتار الکتریک فندر Vintera II '70s Telecaster Deluxe

آخرین تلکستر و در کل، آخرین گیتار الکتریک سری Vintera II، یک نمونه Deluxe یادآور نمونه‌های ساخته‌شده در دهه هفتاد از این ساز است و همانند نمونه حقیقی خود، به یک جفت پیکاپ هامباکر قوی، یک بریج ترمولو و یک رابط کنترلی متفاوت، یادآور محصولات گیبسون تجهیز شده است.

Fender Vintera II ’70s Telecaster Deluxe به یک جفت پیکاپ هامباکر Vintage-Style Wide-Range، دسته‌ای نسبتاً ضخیم با پروفایل U-شکل و فرت‌بوردی با شعاع ۷.۲۵ اینچ تجهیز شده است.

قیمت گیتار الکتریک Vintera II ’70s Telecaster Deluxe حدود ۱۵۰۰ دلار است و در دو رنگ Vintage White و Surf Green تولید می‌شود.

Fender Vintera II ’70s Mustang Bass

گیتار بیس Fender '70s Mustang Bass

این گیتار بیس چهار سیم را می‌توان خویشاوند نزدیک مدل Competition Mustang دانست؛ زیرا شباهت ظاهری بسیاری به گیتار الکتریک مذکور دارد.

Fender Vintera II ’70s Mustang Bass از بدنه‌ای از جنس چوب توسکا، دسته‌ای از چوب افرا و یک پیکاپ split-coil برخوردار است و همچون همتای خود، در دو رنگ Competition Burgundy و Competition Orange تولید می‌شود.

قیمت اعلام‌شده توسط فندر برای این ساز، ۱۱۷۹ دلار است.

Fender Vintera II ’70s Telecaster Bass

گیتار بیس فندر 70s Telecaster Bass

اگر تا به اینجا ما را همراهی کرده‌اید، از شما ممنونیم!

و اما سرانجام به آخرین محصول سری جامع Vintera II می‌رسیم که یک گیتار بیس است.

این ساز که Vintera II ’70s Telecaster Bass نام دارد، در واقع تفاوت‌های بسیاری با تلکستر دارد و حتی بدنه آن نیز سینگل-کات نیست! تلکستر بیس در واقع یک گیتار بیس دابل-کات است که همانند تمامی اعضای سری Vintera II، از پروفایل دسته و پیکاپ‌هایی دقیقاً مشابه با نمونه‌های اصلی خود برخوردار است.

بدنه و دسته این ساز به‌ترتیب از چوب توسکا و افرا ساخته شده است و یک پیکاپ Wide Range Humbucking Bass در موقعیت نِک آن تعبیه شده است.

این بیس زیبا و منحصربه‌فرد در دو رنگ Vintage White و Surf Green، با قیمت ۱۱۷۹ دلار به فروش خواهد رسید.

گیتارهای سری Vintera II از امروز در وب‌سایت شرکت فندر قابل خریداری هستند و همگی به همراه یک گیگ بگ Deluxe به دست خریدار می‌رسند.

منبع: Guitar World
نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *