همکاری فندر و MonoNeon در ساخت یک گیتار بیس منحصربه‌فرد

گیتار بیس فندر

روز گذشته، شرکت فندر از یک گیتار بیس سیگنچر جدید رونمایی کرد که از ظاهر چشمگیر و منحصربه‌فردی برخوردار است.

این Jazz Bass V، برای یکی از افراد پیشرو در زمینه موسیقی فانک قرن بیست‌و‌یکم و یکی از همکاران نزدیک Prince، یعنی MonoNeon ساخته شده است و به رنگ نئونی بسیار جیغ ولی جذابی مزین شده است.

MonoNeon Jazz Bass V با این رنگ نئونی جیغ، احتمالاً اولین گیتار بیسی است که از فضا دیده می‌شود و اگر در تاریکی محض این ساز را در دست بگیرید نیز تماشاچی به‌راحتی آن را خواهد دید!

حتی پیک‌گارد و هداستاک MonoNeon Jazz Bass V نیز به رنگ نارنجی نئونی مزین شده‌اند که تضادی جذاب با رنگ زرد بدنه ایجاد می‌کند و ظاهر آن را بسیار متمایز می‌سازد.

اما اگر رنگ هداستاک برای شما بیش‌ازحد جیغ است، می‌توانید جوراب عرضه‌شده همراه با ساز را بر روی هداستاک بکشید. بله، درست خواندید؛ این گیتار بیس همراه با یک جوراب ویژه عرضه می‌شود که می‌توان آن را بر روی هداستاک کشید!

البته Dywane Thomas Jr، ملقب به MonoNeon، یک بیسیست عادی نیست و انتظار نمی‌رود که مدل سیگنچر او نیز ظاهری معمولی داشته باشد.

گیتار بیس فندر MonoNeon

اما نقاط تمایز این مدل با یک نمونه عادی از Jazz Bass V، تنها به ظاهر آن خلاصه نمی‌شود. این بیس، به جای دو پیکاپ سینگل کویل که معمولاً در جز بیس‌های پنج سیم به کار می‌رود، به یک جفت پیکاپ هامباکر Custom Fireball مجهز شده است. این پیکاپ‌ها به یک پری‌امپ اکتیو ۱۸ ولت متصل هستند و کنترل‌های آنها عبارت است از ایکولایزر سه‌باند، ناب‌های ولوم و pan و یک سوئیچ کوچک برای انتخاب حالت پسیو یا اکتیو.

فندر MonoNeon Jazz Bass V دارای طول اسکیل ۳۴ اینچ است و دسته‌ای از جنس چوب افرا (roasted maple) با پروفایل C مدرن دارد که پاشنه آن جهت تسهیل دسترسی نوازنده به فرت‌های بالا، با دقت تراش خورده است. فرت‌بورد این گیتار بیس نیز از شعاع ترکیبی ۱۰-۱۴ اینچ و ۲۲ فرت مدیوم جامبو برخوردار است.

بریج MonoNeon Jazz Bass V، از نوع پنج سدل Hi-Mass است که رنگی طلایی و همخوان با تیونرهای ساز دارد. به‌علاوه، پلاک دسته این گیتار بیس نیز به رنگ طلایی است و طرحی از MonoNeon بر روی آن حکاکی شده است.

گیتار بیس فندر MonoNeon

مونونئون درباره این جز بیس می‌گوید: «اینکه اکنون یک گیتار بیس سیگنچر دارم، حسی وصف‌نشدنی به من می‌دهد. دیدن پدرم در حالی که گیتار بیس من را در دست گرفته است، تجربه‌ای بی‌نظیر است. او اولین الگوی من بود و به نظرم یکی از بهترین نوازندگان سبک فانک است. من هنوز هم تمامی قطعات او را تمرین می‌کنم و هر قطعه‌ای که او به آن علاقه‌مند بوده را نیز می‌نوازم. همیشه می‌خواستم مانند او باشم و هنوز هم هدفم همین است.»

ممکن است رنگ و فینیش این ساز باعث شود فکر کنید که بدنه آن از چوبی عجیب ساخته شده است؛ اما در واقع از چوب توسکا (آلدر) برای ساخت بدنه این بیس استفاده شده است که یکی از متداول‌ترین تن‌وودهای دنیا به حساب می‌آید.

Fender MonoNeon Jazz Bass V، به همراه یک گیگ بگ دیلاکس، با قیمت ۱۵۴۹ دلار به بازار عرضه شده است.

منبع: MusicRadar
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *