عرضه رسمی پیکاپ‌های CuNiFe به بازار توسط فندر

روز گذشته، شرکت فندر (Fender) به‌طور رسمی خبر از عرضه چند پیکاپ جذاب به بازار داد.

یکی از این محصولات جدید، پیکاپ‌ Wide Range افسانه‌ای فندر است که بر پایه مگنت‌های CuNiFe طراحی شده است و سالهاست که به حساسیت خارق‌العاده و صدایی شفاف و بی‌رقیب مشهور است.

ساخت پیکاپ‌های CuNiFe توسط فندر در سال ۱۹۷۹ و با معرفی گیتار الکتریک Telecaster Custom به پایان رسید. به دنبال محبوبیت فوق‌العاده این پیکاپ غیرمعمول، بسیاری از شرکت‌های کوچک، به بازآفرینی آن روی آوردند و این محصول جذاب را برای دوستدارانش زنده نگه داشتند؛ اما اغلب این شرکت‌ها توانایی تولید انبوه این پیکاپ به شکلی که تقاضای بالای آن را جوابگو باشد نداشتند و همین امر باعث شد تا قیمت آن سر به فلک بکشد. خوشبختانه چند دهه بعد و در سال ۲۰۲۰، فندر با رونمایی از گیتار الکتریک Original ’70s Tele Custom، خود تولید این پیکاپ را دوباره از سر گرفت. کمی بعد نیز این شرکت مشهور با رونمایی از گیتار الکتریک Telecaster Deluxe از سری American Vintage II، پیکاپ‌های CuNiFe را بر روی یک گیتار دیگر به دوستدارانش ارائه کرد.

با این همه، تا به امروز، پیکاپ هامباکر مشهور CuNiFe هیچ‌گاه به‌صورت جداگانه توسط فندر به فروش نرسیده بود و اگر دوستدار آن بودید، تنها راه این بود که یکی از معدود گیتارهای مجهز به این پیکاپ را خریداری کنید. اما سرانجام چند روز پیش شرکت فندر به‌صورت رسمی خبر از عرضه پیکاپ‌های CuNiFe به‌صورت جداگانه به بازار داد. به‌علاوه، این شرکت آمریکایی از یک پیکاپ جدید نیز رونمایی کرده است که از مگنت‌هایی موسوم به Cobalt Chrome بهره‌مند است.

این محصولات در اصل در ماه فوریه توسط فندر معرفی شدند؛ اما تا به امروز به بازار عرضه نشده بودند. در این چند ماه، ویدیو‌های بررسی متعددی از این پیکاپ‌ها در اینترنت منتشر شده است که عملکرد کلی و ماهیت صوتی آنها را تا حد زیادی به نمایش می‌گذارند و می‌توان با تماشای این ویدیوها، تن و هویت کلی این محصولات جدید را درک کرد.

باید بگوییم با استناد به این ویدیوها، عملکرد صوتی این سری از پیکاپ‌ها واقعاً جذاب است و به نظر ما، شفافیت و قدرت منحصربه‌فرد آنها می‌تواند احساسات هر نوازنده‌ای را برانگیزد. علاوه بر اینها، گفته می‌شود که هام و نویز نیز در این سری از محصولات نسبت به نمونه‌های قدیمی‌تر کاهش یافته است و این امر، در ویدیوهای دموی آنها نیز تا حدی ملموس است.

در ادامه این مطلب، به هر یک از این چهار محصول به‌صورت مجزا نگاهی اجمالی خواهیم داشت.

Fender CuNiFe Stratocaster Pickup Set

پیکاپ فندر CuNiFe Stratocaster Pickup Set

CuNiFe Stratocaster، اولین پیکاپ استرتوکستر ساخته‌شده بر پایه مگنت‌های CuNiFe است و طبق گفته فندر، در میان پیکاپ‌های سینگل کویل استرت عرضه‌شده در دهه‌های اخیر، بدیع‌ترین صدا را تولید می‌کند! به عقیده ما، این ادعا یکی از جسورانه‌ترین ادعاهای شرکت فندر تا به امروز است.

گفته می‌شود که CuNiFe Stratocaster Pickup، تمامی محدوده‌های فرکانسی را با کیفیت و شدتی بالاتر نسبت به یک سینگل کویل عادی تولید می‌کند. در واقع، این محصول جدید می‌تواند بیسی عمیق‌تر و گرم‌تر، میدرنجی غنی‌تر و تهاجمی‌تر و در عین حال، تربلی شفاف‌تر و روشن‌تر نسبت به نمونه‌های قدیمی تولید کند.

به‌علاوه، CuNiFe Stratocaster می‌تواند اتک و دقت صدا را حفظ کرده و در عین حال، صدای شفاف و باکیفیتی که پیکاپ‌های CuNiFe به آن مشهور هستند را نیز به ارمغان بیاورد.

این محصول از کاورهایی زیبا با حلقه‌ای کرومی نیز برخوردار است که طبق ادعای فندر، علاوه بر زیبایی بخشیدن به پیکاپ‌ها، نویز آنها را نیز تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد. به‌علاوه، CuNiFe Stratocaster از سیم‌پیچی با پوشش Formvar نیز برخوردار است که به کاهش هر چه بیشتر نویز آن کمک می‌کند.

مقاومت هر یک از پیکاپ‌های این ست در برابر جریان مستقیم از قرار زیر است:

  • نک: ۹٫۶ کیلو اهم
  • وسط: ۱۰ کیلو اهم
  • بریج: ۱۰٫۵ کیلو اهم

ست پیکاپ سینگل کویل CuNiFe مخصوص گیتارهای استرتوکستر، هم‌اکنون با قیمت ۳۴۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است.

Fender Cobalt Chrome Telecaster Pickup Set

پیکاپ‌های CuNiFe فندر

دومین محصولی که به آن می‌پردازیم، یک ست پیکاپ به نام Cobalt Chrome مخصوص گیتارهای تلکستر است که ساختاری کاملاً جدید دارد و با تمامی تلکسترهای شرکت فندر سازگار است.

تیم شاو (Tim Shaw)، مهندس و طراح مشهور شرکت فندر، مگنت‌هایی موسوم به FeCrCo را در ساختار Cobalt Chrome Telecaster Pickup به کار برده است که ادعا می‌شود می‌تواند صدایی بسیار شفاف و سریع همراه با اتکی فوق‌العاده به پیکاپ ببخشد و همچنین ماهیت صوتی متفاوتی را برای هر پوزیشن آن رقم بزند.

این محصول نیز همانند CuNiFe Stratocaster که کمی قبل به آن پرداختیم، از یک کاور با حلقه کرومی برخوردار است که گفته می‌شود می‌تواند نویز ۶۰ هرتز را در سیگنال به شکلی مشهود کاهش دهد و در عین حال، تن ویژه‌ و به‌اصطلاح Twangy گیتارهای تلکستر را نیز به بهترین نحو به ارمغان بیاورد.

Fender Cobalt Chrome Telecaster Pickup از سیم‌پیچی با پوشش Polysol برخوردار است و به پُل‌پیس‌هایی از نوع Cobalt Chrome نیز تجهیز شده است.

مقاومت پیکاپ‌‌های نک و بریج این ست در برابر جریان مستقیم به‌ترتیب عبارت است از ۱۰٫۴ کیلو اهم و ۱۲٫۵ کیلو اهم.

ست پیکاپ Cobalt Chrome مخصوص گیتارهای فندر تلکستر، با قیمت ۱۹۹ دلار به بازار جهانی عرضه شده است.

Fender CuNiFe Wide Range Jazzmaster Pickup Set

پیکاپ Fender CuNiFe Wide Range Jazzmaster Pickup Set

صاحبان گیتارهای فندر جزمستر، علاقه‌ای ویژه به پیکاپ‌های هامباکر Wide Range دارند. اکنون، شرکت فندر یک ست پیکاپ واید رنج‌ از محبوب‌ترین نوع آن، یعنی CuNiFe را به‌صورت جداگانه برای نوازندگان جزمستر روانه بازار کرده است.

انتظار داریم که CuNiFe Wide Range Jazzmaster نیز همانند دیگر پیکاپ‌های واید رنج گیتارهای جزمستر، صدایی گرم و قوی همراه با بیسی جذاب و تربلی شفاف تولید کند؛ تنی که صاحبان جزمستر همواره به دنبال آن هستند.

مقاومت پیکاپ نک و بریج این ست در برابر جریان مستقیم به‌ترتیب ۱۰٫۴ کیلو اهم و ۱۱٫۵ کیلو اهم اعلام شده است.

ست Fender CuNiFe Wide Range Jazzmaster از امروز با قیمت ۳۹۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است. البته هر پیکاپ این ست را می‌توان به‌صورت جداگانه نیز خریداری کرد.

Fender CuNiFe/Cobalt Chrome Jazzmaster Pickup Set

پیکاپ‌های CuNiFe فندر

آخرین ست پیکاپ رونمایی‌شده توسط فندر در رویداد NAMM 2023 که در این مطلب به آن می‌پردازیم، یک ست متفاوت است که توسط تیم شاو برای گیتارهای جزمستر طراحی شده است. این ست از یک پیکاپ از نوع Cobalt Chrome برای به‌کارگیری در موقعیت بریج و یک پیکاپ از نوع CuNiFe برای نصب در موقعیت نک تشکیل شده است.

انتظار داریم که این ترکیب، به ایجاد تنی ملایم و گرم در موقعیت نک و تنی قوی و نافذ همراه با اتک بالا در موقعیت بریج منجر شود. شرکت فندر نیز ادعا می‌کند که این ست می‌تواند اوج قابلیت‌های تُنال گیتارهای جزمستر را به نمایش بگذارد.

Fender CuNiFe/Cobalt Chrome Jazzmaster Pickup به کاورهای سفید کلاسیک مجهز است و تفاوت ظاهری مشهودی با پیکاپ‌های اصلی جزمستر ندارد؛ امری که احتمالاً این محصول را برای صاحبان جزمستر جذاب‌تر نیز می‌کند.

طبق مشخصات فنی اعلام‌شده، مقاومت پیکاپ نک و بریج این ست در برابر جریان مستقیم به‌ترتیب ۹٫۴ کیلو اهم و ۱۱٫۶ کیلو اهم است.

ست پیکاپ هامباکر CuNiFe/Cobalt Chrome ویژه گیتارهای جزمستر، هم‌اکنون با قیمت ۲۹۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است.

نویسنده: Michael Astley-Brown
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *