Tony Iommi SG Special: نسخه‌ای مقرون‌به‌صرفه از گیتار مشهور آیومی

گیتار الکتریک اپیفون

شرکت اپیفون، روز گذشته از یک گیتار الکتریک به نام Tony Iommi SG Special رونمایی کرد که نسخه‌ مقرون‌به‌صرفه یکی از مهم‌ترین و مشهورترین گیتارهای عرصه هوی متال است.

این ساز بر پایه گیتار Gibson SG Special 1964 تونی آیومی، نوازنده گروه Black Sabbath طراحی شده است؛ سازی که خود آیومی، به آن لقب Monkey داده است.

Epiphone Tony Iommi SG Special از بسیاری از عناصر ظاهری و فنی نسخه اصلی خود برخوردار است؛ عناصری که علاوه بر ظاهر جذاب، ماهیت صوتی خشن و ویژه‌ای نیز به آن گیتار بخشیده بودند و در شکل‌گیری برخی از شکوهمندترین ریف‌های تاریخ موسیقی ایفای نقش کردند.

اپیفون این ساز را گزینه‌ای ایده‌آل برای نواختن ریف می‌داند. در کل، سادگی ساختاری و آسانی نوازندگی گیتارهای SG Special، آنها را برای نوازندگان متال به گزینه‌ای بسیار مناسب تبدیل می‌کند. حال، این نسخه جدید، با ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد خود، جذابیتی مضاعف برای نوازندگان این سبک خواهد داشت.

Tony Iommi SG Special از بدنه‌ای از چوب ماهون (mahogany) برخوردار است که به رنگ Vintage Cherry مزین شده است و دو پیکاپ Epiphone P-90، در موقعیت نک و بریج آن نصب شده‌ است.

دسته این ساز نیز از جنس چوب ماهون است و پروفایلی گرد دارد. این دسته به حاشیه‌کاری‌های کرم‌رنگ مزین است و یک فرت‌بورد با ریدیس ۱۲ اینچ، ساخته‌شده از چوب Indian Laurel بر روی آن نصب شده است. بسیاری از جزئیات ساختاری این گیتار الکتریک، شبیه به مدل‌های عادی و قدیمی گیبسون و اپیفون است. این ساز به ۲۲ فرت مدیوم جامبو و یک نات Graph Tech تجهیز شده است و طول اسکیل آن نیز ۲۴.۷۵ اینچ است.

گیتار الکتریک اپیفون Tony Iommi SG Special

پیکاپ‌های Iommi SG Special، به وسیله دو ناب ولوم، دو ناب تن و یک سوییچ انتخاب پیکاپ تنظیم می‌شوند. پتانسیومترهای این ناب‌ها، همگی از نوع CTS هستند و خازن‌های نصب‌شده در مدار آنها نیز از نوع Orange Drop هستند. به لطف این عوامل، ناب‌های اشاره‌شده، عملکردی دقیق و قابل اطمینان دارند.

شاید تا به اینجا، Tony Iommi SG Special تفاوت چشمگیری با یک SG Special عادی نداشته باشد؛ اما جزئیات ظاهری این گیتار الکتریک، آن را به‌خوبی از نسخه‌های معمولی SG Special متمایز می‌کنند.

برای مثال، پیکاپ‌های این ساز با روکش‌هایی کرومی پوشیده شده‌اند که ظاهری شبیه به اتومبیل‌های کلاسیک به آن بخشیده‌اند. همچنین این گیتار به تیونرهای Grover Rotomatic و استرپ باتن‌های مدرن مجهز است که ظاهر آن را جذاب‌تر می‌کنند.

یکی دیگر از جزئیات ظاهری قابل توجه در این ساز، امضای تونی آیومی در پشت هداستاک آن است. همچنین یک نمونه از استیکر میمونی که بر روی نسخه اصلی Monkey وجود دارد نیز همراه با این گیتار عرضه می‌شود که می‌توانید آن را به بدنه ساز چسبانده و شباهت آن را به نسخه اصلی افزایش دهید.

Tony Iommi SG Special نیز مانند سایر گیتارهای رده‌بالای اپیفون، همراه با یک هارد کیس عرضه می‌شود و با قیمت ۹۹۹ دلار قابل خریداری است.

آیومی یکی از نامدارترین نوازندگان چپ‌دست تاریخ است و برای ادای احترام به او، نسخه چپ‌دست این گیتار نیز تولید خواهد شد.

منبع: MusicRadar
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *