همکاری رکس براون و اپیفون در ساخت یک گیتار بیس نفیس

گیتار بیس اپیفون رکس براون

چندی پیش و طی رویداد بزرگ NAMM 2024 که در شهر لاس وگاس ایالت نوادای آمریکا برگزار شده است، شرکت اپیفون (Epiphone) از یک گیتار بیس Thunderbird پرده برداشت که با همکاری رکس براون (Rex Brown)، بیسیست گروه‌های موسیقی Pantera و Down طراحی شده است.

Epiphone Rex Brown Thunderbird Bass بر اساس بیس سیگنچر رکس براون طراحی شده است که سال پیش توسط گیبسون به بازار عرضه شد و از بسیاری جهات به آن ساز شبیه است؛ اما این نسخه جدید، به برند اپیفون مزین است و به دنبال همین امر، قیمتی پایین‌تر از نسخه تولیدشده توسط گیبسون دارد.

البته این امر به هیچ وجه بدین معنا نیست که Epiphone Rex Brown Thunderbird ارزان‌قیمت است؛ بلکه این گیتار بیس نیز همانند گیتارهای الکتریک سیگنچر جدید کرک همت (Kirk Hammett) و جو باناماسا (Joe Bonamassa) از شرکت اپیفون، در بالاترین رده سازهای ساخت چین این برند قرار می‌گیرد و از نظر قیمتی به برخی از محصولات ارزان‌قیمت‌تر ساخت آمریکای شرکت گیبسون نزدیک است.

گیتار بیس رکس براون با فینیش مشکی آبنوسی، سخت‌افزار و پیک‌گارد طلایی‌رنگ و جزئیاتی نفیس همچون امضای طلایی‌رنگ براون در پشت هداستاک، سازی به‌واقع نفیس و زیبا به شمار می‌رود و به عقیده ما می‌تواند با محصولات گران‌قیمت‌تر از خود نیز رقابت کند.

اپیفون Rex Brown Thunderbird بدنه‌‌ای از جنس چوب ماهون دارد که دسته‌‌ای با طراحی neck-through از بخش میانی آن رد شده است.

از نظر پیکاپ، این بیس به یک جفت پیکاپ هامباکر Probucker 760 Bass تجهیز شده است که نوید صدایی طوفانی و قدرتمند را می‌دهند. این پیکاپ‌ها دارای کاوری از جنس فلز نیکل هستند که تضاد رنگی بسیار جذاب با رنگ طلایی پیک‌گارد و اجزای سخت‌افزاری ساز ایجاد می‌کند.

سبک متال هیچ‌گاه پذیرای تجملات نبوده و Rex Brown Thunderbird Bass نیز به‌خوبی با این رویکرد همخوان است؛ براون در طراحی این گیتار بیس، سعی در ساخت سازی بسیار متفاوت و پر زرق‌وبرق نداشته است و تنها قصد داشته تا ویژگی‌های ظاهری و فنی مورد علاقه خود را به چهارچوب جذاب تاندربرد بیفزاید.

گیتار بیس اپیفون Rex Brown Thunderbird Bass

طول اسکیل این گیتار بیس نفیس، ۳۴ اینچ است و دسته C-شکل آن نیز همانند بسیاری دیگر از سازهای مشابه تولیدشده توسط اپیفون، میزبان یک فینگربورد از جنس Indian laurel با شعاع ۱۲.۶ اینچ، ۲۰ فرت مدیوم جامبو و اینلی‌های نقطه‌ای است. همچنین این دسته، ساختاری نه-لایه دارد که از چوب‌های ماهون (mahogany) و گردو تشکیل شده است.

اپیفون Rex Brown Thunderbird، همانند نسخه ساخت گیبسون خود، به تیونرهایی از جنس فلز ریخته‌گری‌شده به رنگ طلایی تجهیز شده است که گوشی‌های آن از نوع mini-clover هستند. اما وجوه تفاوت این ساز با نسخه گیبسون خود از اینجا شروع می‌شود.

نسخه گیبسون که قیمتی ۲۷۹۹ دلاری دارد، به اجزای سخت‌افزاری ساخت شرکت Hipshot تجهیز شده است و یک یونیت Drop D Xtender نیز به بریج آن متصل شده است. در مقابل اما نسخه اپیفون تاندربرد رکس براون، از یک بریج Babicz FCH 3-Point برخوردار است.

همچنین، مدل تولیدشده توسط گیبسون به یک جفت پیکاپ اکتیو از نوع Rexbucker Thunderbird مجهز است که می‌توان از آنها به شکل پسیو نیز استفاده کرد؛ اما نسخه اپیفون، پیکاپ‌هایی پسیو دارد.

البته برخورداری این ساز از پیکاپ‌های پسیو، به معنای انعطاف تُنال پایین آن نیست؛ بلکه کنترل ولوم جداگانه برای هر پیکاپ و ناب مستر تن در Epiphone Rex Brown Thunderbird Bass، قابلیت تولید بازه‌ای وسیع از تن‌ها را به نوازنده می‌دهند.

علاوه بر تمام این موارد، نسخه ساخت گیبسون دارای فینگربورد ساخته‌شده از چوب رزوود (rosewood) و فینیش نیتروسلولزی براق است؛ ویژگی‌هایی که معمولاً در گیتارهای گران‌قیمت‌تر دیده می‌شود.

اما به هر حال، گیتار بیس اپیفون Rex Brown Thunderbird Bass قیمتی کمتر از نصف قیمت نسخه تولیدشده توسط گیبسون، معادل با ۱۲۹۹ دلار دارد و با توجه به قیمت، امکانات و ویژگی‌های فنی و ظاهری خود، سازی بسیار ارزنده به شمار می‌رود و احتمالاً طرفداران رکس براون و در کل گیتارهای بیس متال را به وجد خواهد آورد.

منبع: MusicRadar
نویسنده: Jonathan Horsley
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *