رونمایی اپیفون از دو نسخه خیره‌کننده از گیتار الکتریک Firebird

گیتار الکتریک اپیفون Firebird

در ماه ژانویه، شرکت‌های زیرمجموعه کمپانی گیبسون (Gibson) طی یک رویداد رسانه‌ای کوچک که پیش از رویداد NAMM برگزار شد، چندی از محصولاتی که قرار است در سال جاری به بازار عرضه کنند را به‌شکلی اجمالی به نمایش گذاشتند؛ اما در میان تمام محصولات معرفی‌شده در این رویداد، دو گیتار الکتریک توجه تمامی حضار را به خود جلب کردند که یکی از آنها، گیتار DG-335 سیگنچر دیو گرول (Dave Grohl) و دیگری، یک Firebird بسیار زیبا بود که بر روی سردسته هر دوی آنها، نام اپیفون (Epiphone) می‌درخشید.

اکنون، شرکت اپیفون رسماً از این گیتار نفیس در دو نسخه مختلف رونمایی کرد. این سازها عضوی از سری Inspired by Gibson محسوب می‌شوند؛ سری محصولاتی که همگی با الهام از محصولات گذشته شرکت گیبسون طراحی شده‌اند و سعی دارند که نمونه‌ای دقیق از تولیدات سالی خاص از گیبسون باشند. یکی از نسخه‌های این گیتار به تنها یک پیکاپ هامباکر مجهز است و ۱۹۶۳ Firebird I نام دارد و دیگری که از دو پیکاپ هامباکر برخوردار است، ۱۹۶۳ Firebird V نامگذاری شده است.

این دو گیتار الکتریک نفیس و زیبا، جدیدترین محصولات از سری جدید گیتارهای بالارده اپیفون هستند که با همکاری بخش کاستم شاپ گیبسون طراحی شده‌اند و قیمت آنها، مرز قیمتی دیرینه میان محصولات اپیفون و گیبسون را کمرنگ کرده است. طبق گفته اپیفون، این سازهای جدید با هدف ارائه ویژگی‌ها و حس نوازندگی گیتارهای پرچمدار گیبسون، با قیمتی قابل دسترس‌تر ساخته شده‌اند.

اپیفون در مورد این فایربردهای جذاب چنین گفته است: «اپیفون و بخش کاستم شاپ گیبسون طی یک همکاری مجدد، دو گیتار جدید موسوم به Inspired by Gibson Custom 1963 Firebird V و Inspired by Gibson Custom 1963 Firebird I را طراحی کرده‌اند. این دو ساز، نسخه‌ای بازآفرینی‌شده با دقتی بسیار بالا از گیتاری مشهور هستند که سالها پیش، توسط طراح افسانه‌ای اتومبیل یعنی ری دیتریک (Ray Dietrich) طراحی شده است.»

اپیفون در ادامه افزوده است: «در سال ۱۹۶۳، زمانی که فایربرد به بازار عرضه شد، اولین گیتار الکتریک در میان محصولات گیبسون بود که از ساختار neck-through-body (دسته ردشده از طول بدنه) برخوردار بود. در طی سالهای بعد، فایربرد توسط هنرمندانی بی‌شمار در بازه‌ای بسیار وسیع از سبک‌های موسیقی به کار گرفته شد و از مشهورترین صاحبان این ساز می‌توان به نوازنده افسانه‌ای بلوز، جانی وینتر (Johnny Winter)، گیتاریست‌های گروه رولینگ استونز (Rolling Stones) یعنی کیث ریچاردز (Keith Richards) و برایان جونز (Brian Jones) و نوازندگان افسانه‌ای دیگر همچون اریک کلپتون (Eric Clapton) و فیل مانزانرا (Phil Manzanera) اشاره کرد. Inspired by Gibson Custom Firebird مشخصات و ویژگی‌های فنی یک نمونه وینتج از فایربرد افسانه‌ای را با قیمتی مناسب‌تر، به دوستداران این ساز ارائه می‌کند. این گیتار نه‌تنها ظاهری بسیار شبیه به فایربردهای تولیدشده در دهه شصت میلادی دارد، بلکه از لحاظ فنی، کیفیت صدا و حس نوازندگی نیز به آن سازها بسیار نزدیک است.»

اپیفون Firebird V و Firebird I، از بدنه‌ای با ساختار نه‌لایه از جنس چوب‌های گردو و ماهون (mahogany) برخوردار هستند که در بخش‌های جانبی آن نیز از چوب ماهون یکپارچه بهره گرفته شده است. دسته این سازها، به فرت‌بوردی از جنس چوب indian laurel مجهز است که اینلی‌هایی ذوزنقه‌ای ساخته‌شده از مروارید mother of pearl بر روی آن قرار گرفته است. این دسته، بر اساس دسته فایربردهای ساخت سال ۱۹۶۳ ساخته شده است و پروفایلی دقیقاً مشابه با آنها دارد.

هر دو نسخه Epiphone Inspired by Gibson 1963 Firebird نیز همانند سایر محصولات گران‌قیمت جدید اپیفون همچون لس پال Greeny کرک همت (Kirk Hammett) و لس پال ۱۹۷۹ ادم جونز (Adam Jones)، به پیکاپ‌های باکیفیت ساخت گیبسون مجهز هستند. در این دو گیتار الکتریک، این پیکاپ‌ها همان پیکاپ‌های مینی هامباکر جذاب و محبوبی هستند که در نمونه‌های اصلی فایربرد گیبسون نیز وجود داشتند و در ساختار آنها از آهنرباهای Alnico V استفاده شده است.

دیگر اجزای الکترونیکی نصب‌شده بر روی این دو ساز نیز همگی از برترین نمونه‌های موجود در بازار هستند و برای مثال، از پتانسیومترهای CTS، خازن‌های Mallory و سوییچ انتخاب پیکاپ و جک خروجی Switchcraft بهره می‌برند.

از مهم‌ترین اجزای سخت‌افزاری Inspired by Gibson 1963 Firebird I و Firebird V، می‌توان به پیک‌گارد سفید سه‌لایه با لوگوی فایربرد به رنگ قرمز، تیونرهای Kluson و سه دکمه استرپ ویژه فایربرد اشاره کرد.

مدل V که دارای دو پیکاپ هامباکر است، به یک بریج ABR ساخت اپیفون با سدل‌های مجزا و یک ویبرولا Maestro مجهز است؛ در حالی که مدل I از یک بریج ثابت از نوع Lightning Bar برخوردار است و یک گیتار الکتریک هاردتیل به شمار می‌رود.

هر یک از دو فایربرد جدید اپیفون، به نوع خود جذاب هستند و می‌توانند قشر خاصی از نوازندگان را به خود جذب کنند. Firebird V سازی پُرامکانات‌تر از مدل I است و به لطف برخورداری از بریج ویبراتو و دو پیکاپ هامباکر، می‌تواند بازه تُنال وسیع‌تری را به نوازنده ارائه کند. همچنین سدل‌های مجزا در بریج این ساز، تنظیم اینتونیشن آن را از بخش بریج ممکن می‌سازند که خود، یک امکان بسیار مفید به شمار می‌رود. اما در نقطه مقابل، Firebird I گیتاری بسیار ساده با تنها یک پیکاپ هامباکر است و طراحی مینیمال آن، قطعاً توجه افراد زیادی را جلب می‌کند.

اما صرف نظر از مشخصات فنی، هر دو محصول ظاهری بسیار زیبا و مدرن دارند که می‌تواند دل هر گیتاریستی را ببرد! مدل Firebird I در سه فینیش پاستلی و زیبا موسوم به Heather Poly ،Silver Mist و Inverness Green تولید می‌شود و مدل V این سری نیز در دو رنگ موسوم به Frost Blue و Ember Red تولید خواهد شد.

این دو گیتار الکتریک در معرفی اولیه خود در ماه ژانویه، گیتارهایی بسیار وسوسه‌انگیز به نظر می‌آمدند و اکنون، انتشار مشخصات فنی آنها باعث شد که حتی بیشتر نیز به آنها علاقه‌مند شویم!

به نظر می‌رسد که اپیفون در بازآفرینی این سازها، به جزئیات بسیاری توجه کرده است و آنها را تا حد ممکن، به نمونه اصلی‌شان نزدیک ساخته است. برای مثال، هداستاک در Inspired by Gibson 1963 Firebird I و Inspired by Gibson 1963 Firebird V همانند نمونه اصلی آنها به شکل قرینه بر روی ساز نصب شده است و تیونرهایشان نیز درست مانند فایربردهای تولید گیبسون در سال ۱۹۶۳، از نوع بانجو است. همچنین می‌توان گفت که این دو محصول در زمان فعلی که گیبسون هیچ‌گونه گیتار فایربرد را تولید نمی‌کند، می‌توانند فروشی بسیار خوب را برای این کمپانی رقم بزنند.

قیمت گیتار الکتریک اپیفون Firebird V حدود ۱۷۹۹ دلار و قیمت Firebird I حدود ۱۲۹۹ دلار است. این مبالغ، Firebird V و Firebird I را به دو عدد از گران‌‌ترین محصولات ساخت چین اپیفون تا به امروز تبدیل می‌کند و همچنین باعث می‌شود که شکاف دیرینه قیمتی میان گیتارهای گیبسون و اپیفون، به‌طور کامل از بین برود. شاید قیمت این دو محصول، از قیمت معمول سازهای اپیفون بالاتر باشد و برای یک گیتار الکتریک ساخت چین نیز کمی بالا به نظر برسد؛ اما Firebird V و Firebird I از مشخصات فنی بسیار خوبی برخوردارند و بدنه نه‌لایه ساخته‌شده از چوب ماهون و گردوی آنها نیز پروسه تولید بسیار دشوارتری را نسبت به بدنه یکپارچه مدل‌هایی چون SG دارد. همچنین، هر دو گیتار همراه با یک هارد کیس بسیار نفیس عرضه می‌شوند که قیمت بالای آنها را بیش از پیش توجیه می‌کند.

دو گیتار الکتریک Epiphone Inspired by Gibson Custom 1963 Firebird V و Epiphone Inspired by Gibson Custom 1963 Firebird I، هم‌اکنون به شکل مستقیم، از طریق اپیفون و به شکل پیش‌خرید قابل خریداری هستند.

منبع: Guitar World
نویسنده: Matt Parker
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *