رونمایی رسمی اپیفون از گیتار سیگنچر آدام جونز

Epiphone Adam Jones Les Paul Custom Art Collection: Mark Ryden’s The Veil of Bees

بیش از دو سال پیش، شرکت گیبسون همکاری خود با آدام جونز (Adam Jones)، نوازنده مشهور گروه Tool را با عرضه یک Les Paul Custom جذاب شروع کرد. این گیتار الکتریک گران قیمت که بعدها یک نسخه نسبتاً ارزان‌تر از آن نیز به بازار عرضه شد، توجه نوازندگان و مجلات بسیاری را به خود جلب کرد؛ اما در همان روزها، گیبسون وعده داد که یک نسخه اقتصادی‌تر از این ساز را تحت برند اپیفون تولید کند تا افراد بیشتری بتوانند آن را در اختیار داشته باشند.

از آن زمان تا به امروز، شایعات و تصاویری بی‌شمار از نسخه اپیفون گیتار جونز در اینترنت منتشر شده است که حدس و گمان‌هایی متعدد در مورد شکل نهایی آن را در میان طرفداران برانگیخته است.

اکنون، اپیفون بالاخره به‌طور رسمی از گیتار الکتریک مذکور رونمایی کرده است؛ اما این رونمایی، با چیزی که طرفداران منتظر آن بوده‌اند، تفاوت بسیاری دارد.

در واقع، ما فقط با یک گیتار مواجه نیستیم و شرکت Epiphone یک سری هفت عددی از گیتارهای سیگنچر آدام جونز به نام Adam Jones Art Collection را به بازار عرضه خواهد کرد. هر یک از این سازها، مزین به یک نقاشی منحصربه‌فرد و مطابق با سلیقه جونز هستند و تنها با تیراژ ۸۰۰ عدد تولید خواهند شد.

امروز، اپیفون اولین عضو این سری، با نام The Veil of Bees را معرفی کرد که به یک نقاشی جذاب و چشمگیر از مارک رایدن (Mark Ryden) مزین شده است.

The Veil of Bees در اصل یک Les Paul Custom است و بخش رویی بدنه آن، شباهت بسیاری به نسخه گیبسون گیتار Adam Jones 1979 Les Paul Custom دارد. اما نقطه تمایز اصلی این گیتار با نسخه تولیدشده توسط کمپانی گیبسون، بخش پشتی بدنه آن است که با نقاشی زیبا و کمی ترسناک مارک رایدن پوشیده شده است. در کنار این نقاشی و روی پلاک پشتی گیتار نیز امضای نقاش و نام نقاشی او به چشم می‌خورد.

اما این تنها بخش ساز نیست که به یک طرح نفیس مزین است. در پشت هداستاک نیز نقشی زیبا از هنرمندی به نام Korin Faught وجود دارد که طبق گفته اپیفون، در همین بخش از هر هفت گیتار سری Adam Jones دیده خواهد شد.

جونز در مورد این گیتار الکتریک جدید چنین گفته است: «در نظر من، وجوه سمعی و بصری هنر، اهمیتی یکسان دارند و در بسیاری از اوقات، می‌توانند یکدیگر را در بر گرفته و مکمل هم باشند. هنر مارک رایدن با یک نگاه قابل تشخیص است و می‌توان گفت که او سبکی بی‌همتا دارد. همزمان با شروع فعالیت در زمینه هنرهای زیبا، مارک در موسیقی و تئاتر نیز مشغول فعالیت شد و همین امر، او را به بهترین همکار برای طراحی این پروژه تبدیل کرده است. برای طراحی یک گیتار، چه کسی بهتر از هنرمندی خواهد بود که هم در نقاشی و هم در موسیقی تبحر دارد؟»

گیتار الکتریک اپیفون آدام جونز

ظاهر استثنایی Les Paul Custom The Veil of Bees را کنار می‌گذاریم و به مشخصات فنی آن می‌پردازیم. این گیتار بدنه‌ای از جنس چوب ماهون (mahogany) و افرا (maple) دارد که به حاشیه‌کاری هفت‌لایه مزین شده است. بخش پشتی و هداستاک این گیتار الکتریک نیز با حاشیه‌کاری پنج‌لایه تزئین شده است.

به این بدنه زیبا، یک دسته سه‌تکه از چوب افرا با پروفایل اختصاصی Adam Jones متصل شده است که فرت‌بوردی از چوب آبنوس با ریدیس ۱۲ اینچ بر روی آن نصب شده است. روی این فرت‌بورد نیز ۲۲ فرت مدیوم، اینلی‌های مستطیلی و یک نات Graph Tech وجود دارد.

در موقعیت نِک این گیتار الکتریک، یک پیکاپ هامباکر از نوع ProBucker Custom به‌صورت وارونه نصب شده است و در موقعیت بریج آن، همانطور که انتظار می‌رفت، یک پیکاپ Seymour Duncan Distortion قرار گرفته است. این پیکاپ‌ها را می‌توان با استفاده از دو ناب ولوم، دو ناب تن و یک سوییچ سه‌حالته انتخاب پیکاپ کنترل کرد. در زیر این مجموعه کنترلی، پتانسیومترهای CTS و خازن‌های Orange Drop به کار رفته است.

در بخش سخت‌افزار، The Veil of Bees به بریج LockTone Tune-O-Matic، تیل‌پیس LockTone Stop Bar، تراس راد قابل تنظیم به‌صورت دوطرفه و تیونینگ ماشین‌های کروم وینتج مجهز است.

گیتار الکتریک Epiphone Adam Jones Les Paul Custom Art Collection: Mark Ryden’s The Veil of Bees، با فینیشی همانند دیگر گیتارهای آدام جونز، یعنی Antique Silverburst و با قیمت ۱۲۹۹ دلار، از امروز در بازار جهانی قابل خریداری است.

این ساز در یک هارد کیس Protector Series با پوسته پلی‌اتیلنی، قفل‌های مشکی TSA و دستگیره‌های دارای روکش لاستیکی به فروش می‌رسد.

شایان ذکر است که Frank Frazetta ،Julie Heffernan ،Korin Faught و Ernst Fuchs، چهار هنرمند دیگری هستند که نقاشی‌های آنها در پشت دیگر اعضای سری Adam Jones Art Collection دیده خواهد شد.

نویسنده: Jackson Maxwell
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *