همکاری اپیفون و گیبسون در ساخت دو گیتار الکتریک خیره‌کننده

گیتار الکتریک اپیفون

نزدیک به دو سال پیش و در سال ۲۰۲۱، بخش کاستم شاپ شرکت گیبسون، نسخه‌ای جذاب از دو گیتار الکتریک Explorer و Flying V با نام ۱۹۵۸ Korina را روانه بازار کرد که توجه بسیاری از نوازندگان و کلکسیونرها را برانگیخت.

این دو ساز، در واقع نسخه‌هایی بازآفرینی‌شده با جزئیاتی فوق‌العاده از دو عدد از کمیاب‌ترین و گران‌قیمت‌ترین گیتار‌های تاریخ گیبسون بودند و تنها راه برای خرید آنها، تماس مستقیم با Gibson Garage بود. کمی بعد نیز نسخه‌هایی با بدنه ساخته‌شده از چوب رزوود هندی (Indian rosewood) از این دو ساز توسط گیبسون به بازار عرضه شد که هر چند قیمتی پایین‌تر از نمونه‌های قبلی داشتند، اما همچنان برای خریداری آنها باید رقمی هنگفت معادل با ۹۹۹۹ دلار پرداخت می‌کردید.

اکنون، شرکت اپیفون (Epiphone)، مهمترین برند زیرمجموعه گیبسون، از نسخه‌هایی مقرون‌به‌صرفه از این دو ساز بسیار زیبا رونمایی کرده است که ظاهری بسیار شبیه به نمونه‌های اصلی خود، اما سخت‌افزاری متفاوت و قیمتی بسیار پایین‌تر از آنها دارند. این دو مدل، عضو سری موسوم به Inspired by Gibson Custom Shop هستند و همچون سایر اعضای این سری، در همکاری نزدیک با استادکاران شرکت گیبسون خلق می‌شوند.

در ادامه، مشخصات هر یک از این دو گیتار الکتریک جدید را به‌صورت اجمالی مورد بررسی قرار خواهیم داد.

Explorer و Flying V

Epiphone 1958 Korina Flying V

Epiphone 1958 Korina Flying V، همانگونه که از نامش پیداست، از بدنه‌ای با شکل Flying V برخوردار است. این بدنه از چوب یک‌تکه کورینا ساخته شده است و دسته‌ای از همین جنس، با پروفایل ۱۹۵۸ Flying V به آن متصل شده است. فرت‌بورد نصب‌شده بر روی این دسته، شعاعی ۱۲ اینچی دارد و از چوب indian laurel ساخته شده است. در این قسمت از ساز، اینلی‌های نقطه‌ای سفید‌رنگ و ۲۲ فرت مدیوم جامبو نیز به چشم می‌خورد.

این گیتار به فینیشی شفاف موسوم به Aged Natural مزین است و با دو پیک‌گارد مشکی و سفیدرنگ تولید خواهد شد.

در بخش پیکاپ، Epiphone 1958 Korina Flying V به دو پیکاپ هامباکر گیبسون Burstbucker مجهز است که می‌توان آنها را با استفاده از یک رابط کنترلی متشکل از دو ناب ولوم مجزا و یک ناب مستر تن با پتانسیومترهای CTS و خازن‌های Mallory و یک سوییچ سه‌حالته انتخاب پیکاپ ساخت شرکت Switchcraft، تنظیم و کنترل کرد.

از مشخصات مهم سخت‌افزاری این ساز زیبا می‌توان به برخورداری آن از یک بریج ABR-1 Style همراه با تیل‌پیس برنجی Flying V، تیونرهای Epiphone Deluxe و نات Graph Tech اشاره کرد. همچنین، تمامی سخت‌افزار این گیتار الکتریک به رنگ طلایی مزین شده است و یک لوگوی Epiphone x Gibson Custom نیز در پشت هداستاک آن خودنمایی می‌کند.

Korina Flying V همراه با یک هارد کیس و با قیمت ۱۲۹۹ دلار، به بازار عرضه شده است. بی‌شک، این قیمت، محصول جدید اپیفون را به یک ساز اقتصادی تبدیل نمی‌کند؛ اما شباهت بسیار آن به نمونه ساخت گیبسون و قیمت بسیار پایین‌تر این گیتار، آن را به گزینه‌ای بسیار جذاب تبدیل خواهد کرد.

گیتار الکتریک EPIPHONE 1958 KORINA

Epiphone 1958 Korina Explorer

Explorer این سری نیز همانند Flying V آن، از بدنه‌ای از جنس چوب کورینا برخوردار است که یک دسته از همین جنس با پروفایل ۱۹۵۸ Explorer به آن متصل شده است. فرت‌بورد نصب‌شده بر روی این دسته، از جنس چوب indian laurel است و شعاعی ۱۲ اینچی دارد. بر روی این فرت‌بورد نیز همانند گیتار Flying V این سری، ۲۲ فرت مدیوم جامبو همراه با اینلی‌های نقطه‌ای سفیدرنگ قرار گرفته است.

در بخش پیکاپ، Epiphone 1958 Korina Explorer کاملاً شبیه به برادر خود است و به دو پیکاپ Gibson Burstbucker تجهیز شده است. این دو پیکاپ را می‌توان با استفاده از یک رابط کنترلی متشکل از سه ناب (دو ناب مجزای ولوم برای هر پیکاپ و یک ناب مستر تن) با پتانسیومترهای CTS و خازن‌های Mallory و سوییچ انتخاب پیکاپ Switchcraft کنترل کرد.

از دیگر ویژگی‌های ۱۹۵۸ Korina Explorer می‌توان به برخورداری آن از یک بریج ABR-1 و تیل‌پیس استاپ‌بار LockTone، تراس راد dual-action و تیونرهای Epiphone Deluxe اشاره کرد. در این گیتار الکتریک نیز همانند Korina Flying V، تمامی بخش‌های فلزی به رنگ طلایی مزین شده‌اند و یک لوگوی Epiphone x Gibson Custom در بخش پشتی هداستاک حک شده است.

Epiphone 1958 Korina Explorer، هم‌اکنون و همراه با یک هارد کیس نفیس، با قیمت ۱۲۹۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است. این گیتار نیز همانند Korina Flying V، به فینیش شفاف Aged Natural مزین است و با پیک‌گارد‌های مشکی و سفید تولید خواهد شد.

هر دو گیتار، در دو نسخه چپ‌دست و راست‌دست به بازار عرضه می‌شوند.

نویسنده: Jackson Maxwell
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *