اپیفون تولد ۱۵۰ سالگی خود را با چهار گیتار جدید جشن می‌گیرد

اپیفون (Epiphone) امسال مناسبتی بسیار مهم را جشن می‌گیرد. این شرکت آمریکایی، در سال جاری، به صد و پنجاه سالگی می‌رسد و به همین مناسبت، از چهار گیتار الکتریک جدید و بسیار نفیس رونمایی کرده است که شامل مدل‌های Crestwood Custom ،Wilshire ،Sheraton و Zephyr DeLuxe Regent می‌شوند.

اپیفون که اکنون سالهاست تحت مالکیت کمپانی گیبسون (Gibson) قرار دارد، به‌عنوان برادر کوچک گیبسون شناخته می‌شود؛ اما در واقع اگر بخواهیم صرفاً سابقه این دو کمپانی را ملاک قرار دهیم، این گیبسون است که باید برادر کوچک اپیفون خوانده شود! شرکت اپیفون در سال ۱۸۷۳ تأسیس شده است؛ در حالی که گیبسون حدود سی سال پس از آن و در سال ۱۹۰۲ شروع به تولید آلات موسیقی کرده است.

همچنین در حالی که امروزه اپیفون به سازنده نسخه‌های مقرون‌به‌صرفه از گیتارهای گیبسون مشهور است و اولین گزینه طرفداران مدل‌هایی همچون SG و Les Paul برای خرید یک ساز باکیفیت و اقتصادی محسوب می‌شود، اما همیشه اینگونه نبوده است و این برند به‌عنوان یک شرکت مستقل، تاریخچه‌ای غنی از محصولاتی با طراحی انحصاری در کارنامه خود دارد که بعضاً سابقه آنها حتی از عمر شرکت گیبسون نیز طولانی‌تر است.

به دنبال همین امر، گیتارهای رونمایی‌شده توسط اپیفون به مناسبت تولد ۱۵۰ سالگی این شرکت، تنها شامل مدل‌های انحصاری و اصلی این برند می‌شوند و خبری از نسخه‌های تغییریافته از گیتارهای گیبسون در این رونمایی نیست. این امر را می‌توان نشانه‌ای از احترام عمیق مدیرعامل فعلی گیبسون، یعنی Cesar Gueikian به برند اپیفون و پیشینه درخشان آن نیز دانست.

چهار گیتار الکتریک عرضه‌شده به این مناسبت توسط اپیفون، تنوع بسیاری دارند و نقاط اشتراک آنها چندان زیاد است؛ اما تمامی این سازها از سخت‌افزاری جدید و ارتقایافته و فینیش‌هایی انحصاری برخوردارند و همراه با یک‌ هارد کیس ویژه عرضه می‌شوند.

در ادامه، به هر یک از این چهار محصول نگاهی اجمالی خواهیم داشت.

Epiphone 150th Anniversary Crestwood Custom

گیتار الکتریک اپیفون 150th Anniversary Crestwood Custom

اولین سازی که در این مطلب به آن می‌پردازیم، مدل Crestwood Custom است که می‌توان آن را جالب توجه‌ترین گیتار این رونمایی نیز دانست.

این محصول که نسخه اصلی و قدیمی آن اولین گیتار سالید بادی شرکت اپیفون محسوب می‌شود، بدنه‌ای از جنس چوب ماهون دارد و به فینیشی زردرنگ موسوم به California Coral مزین است. ۱۵۰th Anniversary Crestwood Custom به دسته‌ای از جنس بدنه خود، یعنی چوب ماهون با پروفایل ۶۰s SlimTaper D’ مجهز است. بر روی این دسته، فرت‌بوردی از جنس چوب Indian Laurel همراه با اینلی‌هایی بیضی‌شکل قرار گرفته است. در انتهای دسته نیز یک هداستاک با طرح Batwing یا بال خفاشی دیده می‌شود که شش تیونر ساخت شرکت Wilkinson بر روی آن نصب شده است. این ساز از یک بریج ویبراتو از نوع Tremotone بهره می‌برد که یک لوگوی اپیفون نیز به شکل نسخه‌های قدیمی Crestwood روی آن به چشم می‌خورد.

در بخش اجزای الکترونیک، ۱۵۰th Anniversary Crestwood به یک جفت پیکاپ مینی‌ هامباکر گیبسون تجهیز شده است و از پتانسیومترهای CTS و سوییچ و جک Switchwork برخوردار است. تمامی پتانسیومترها در این گیتار الکتریک، یک ناب جذاب و زیبا از نوع Epiphone Historic ’۶۰s Radio بر روی خود دارند که با حال‌وهوای وینتج و قدیمی ساز بسیار همخوان است.

گیتار الکتریک اپیفون ۱۵۰th Anniversary Crestwood Custom، با قیمت ۹۹۹ دلار به بازار عرضه خواهد شد؛ قیمتی که طبق رویه همیشگی اپیفون، با توجه به مشخصات فنی این محصول، بسیار مناسب و منطقی است.

Epiphone 150th Anniversary Wilshire

گیتار الکتریک اپیفون 150th Anniversary Wilshire

محصول بعدی که اپیفون به مناسبت ۱۵۰ سالگی خود از آن رونمایی کرده است، یک نسخه جذاب از گیتار الکتریک Wilshire است. Wilshire در واقع نسخه‌ هاردتیل مدل Crestwood محسوب می‌شود. به دنبال همین امر نیز این ساز به‌جز فینیش آبی زیبای خود که Pacific Blue نام دارد و بریج‌ هارد تیل خود که از نوع LockTone Tune-O-Matic است، تفاوت خاصی با ۱۵۰th Anniversary Crestwood Custom ندارد.

۱۵۰th Anniversary Wilshire نیز همانند Crestwood، بدنه‌ای کمی نامتقارن دارد و تفاوت‌هایی جزئی با بدنه متقارن مدل‌های فعلی Crestwood و Wilshire اپیفون دارد. استفاده از این شکل بدنه در این گیتار به جای بدنه متقارن مدل‌های امروزی، حرکتی هوشمندانه از سوی اپیفون بوده است و بر اصالت و جذابیت ساز می‌افزاید.

این نسخه دوست‌‌داشتنی از Wilshire، با قیمتی کمی پایین‌تر از مدل Crestwood این سری، یعنی ۸۹۹ دلار به فروش خواهد رسید.

Epiphone 150th Anniversary Sheraton

گیتار الکتریک اپیفون 150th Anniversary Sheraton

سومین عضو از سری ۱۵۰th Anniversary، یک گیتار الکتریک Sheraton با بدنه‌ای نیمه-توخالی یا semi-hollow است. این ساز را می‌توان در کنار Casino، یکی از محبوب‌ترین و مهم‌ترین گیتارهای تاریخ اپیفون دانست.

Sheraton در طی سالیان تولید خود، توسط هنرمندان مختلف مورد استفاده قرار گرفته است و طرفداران بسیاری دارد. نوئل گلگر (Noel Gallagher) نیز در دهه نود میلادی یک Sheraton با فینیش Union Jack داشت و با همین ساز، به یکی از سرشناس‌ترین چهره‌ها در دوران اوج جذابیت فرهنگ انگلیس بدل شد.

۱۵۰th Anniversary Sheraton بدنه‌ای نیمه-توخالی از جنس چوب افرای چندلایه دارد که در مرکز آن، یک تکه چوب یکپارچه و توپُر قرار گرفته است و میزبان بریج و پیکاپ‌های ساز است. دسته‌ای یک‌تکه از جنس چوب ماهون به این بدنه بزرگ و زیبا متصل شده است که میزبان فرت‌بوردی از چوب Indian Laurel با حاشیه‌کاری نفیس، همراه با اینلی‌هایی مستطیلی از جنس مروارید Mother-of-Pearl و اینلی‌هایی مثلثی از جنس مروارید آبالون است. همچنین یک اینلی با طرح Tree of Life نیز بر روی هداستاک ساز به چشم می‌خورد.

اما علاوه بر این جزئیات، نسخه جدید Sheraton از مشخصات فنی چشمگیری نیز برخوردار است که در نمونه‌های قبلی آن وجود نداشت. برای مثال، این گیتار نفیس به یک جفت پیکاپ مینی‌ هامباکر گیبسون و یک بریج ویبراتو از نوع Tremotone تجهیز شده است که هر دو به رنگی طلایی مزین هستند.

از دیگر ویژگی‌های چشمگیر Epiphone 150th Anniversary Sheraton می‌توان به تیونرهای Grover Rotomatic، خازن‌های Orange Drop، پتانسیومترهای CTS و سوییچ‌ها و جک ساخت شرکت Switchcraft اشاره کرد.

این گیتار الکتریک با قیمت ۱۲۹۹ دلار به بازار عرضه خواهد شد.

Epiphone 150th Anniversary Zephyr DeLuxe Regent

گیتار الکتریک اپیفون 150th Anniversary Zephyr DeLuxe Regent

آخرین عضو سری ۱۵۰th Anniversary، یک Zephyr DeLuxe است. این ساز با بدنه توخالی، یکی از نخستین گیتارهای الکتریک شرکت اپیفون محسوب می‌شود و نسخه اولیه آن، از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۵۷ تولید می‌شد. اما ۱۵۰th Anniversary Zephyr DeLuxe Regent شاهد تغییراتی بوده است که ظاهراً نوازندگی با آن را تسهیل کرده و آن را در کل به سازی مدرن‌تر تبدیل می‌کنند.

این گیتار الکتریک بدنه‌ای توخالی از جنس تخته‌ چندلایه افرا دارد که یک دسته پنج‌تکه از چوب ماهون با فرت‌بوردی از جنس چوب آبنوس به آن متصل شده است. نکته جالب در مورد این ساز، طول اسکیل ۲۵.۵ اینچی آن است که یادآور محصولات فندر است.

بر روی فرت‌بورد ۱۵۰th Anniversary Zephyr DeLuxe Regent، اینلی‌هایی ابری به سبک گیتارهای قدیمی اپیفون دیده می‌شود. همچنین، هداستاک ساز نیز همانند مدل Sheraton این سری، به اینلی Tree of Life مزین است. دیگر نکته چشمگیر در هداستاک این ساز، تیونرهای نصب‌شده بر روی آن است که از نوع وینتج اپیفون یا Historic هستند.

در بخش اجزای الکترونیک، Zephyr DeLuxe به یک جفت پیکاپ هامباکر از نوع NY ساخت اپیفون، پتانسیومترهای CTS و سوییچ‌ها و جک Switchcraft مجهز است که نوید کیفیت صدای بسیار بالای آن را می‌دهند. این گیتار را می‌توان به‌جرأت مهم‌ترین ساز این سری دانست؛ نه‌تنها به دلیل اینکه مدل Zephyr اولین گیتار الکتریک تاریخ اپیفون محسوب می‌شود، بلکه به دلیل اینکه سالهاست هیچ نمونه و نسخه دیگری از Zephyr در سبد محصولات اپیفون وجود ندارد و این نسخه را می‌توان پس از مدت‌ها، تنها گیتار Zephyr تولیدشده توسط این کمپانی دانست.

گیتار الکتریک اپیفون ۱۵۰th Anniversary Zephyr DeLuxe Regent، با قیمت ۱۲۹۹ دلار به بازار جهانی عرضه خواهد شد.

شایان ذکر است که علاوه بر Zephyr، نسخه‌های دارای بدنه نامتقارن از Crestwood و Wilshire نیز در حال حاضر در سبد محصولات اپیفون وجود ندارند و مدل‌های ۱۵۰th Anniversary، تنها نمونه‌های تولیدشده از این گیتارها پس از سالها هستند. البته که انتظار می‌رود با عرضه این چهار گیتار به بازار، در آینده شاهد رونمایی از نسخه‌های دیگر آنها نیز باشیم.

منبع: Guitar World
نویسنده: Matt Parker
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *