پلتر ام‌دی‌اف یا اکریلیک؛ کدام‌یک برای ترن‌تیبل شما مناسب‌تر است؟

پلتر گرامافون یا ترن تیبل

پلتر (platter) در ترن‌تیبل یا گرامافون، سطح دایره‌شکل و گردانی است که صفحه واینیل بر روی آن قرار می‌گیرد. این بخش، یکی از مهمترین اجزای یک ترن‌ تیبل است و بسته به طراحی خود، می‌تواند نقشی اساسی در حفظ سرعت چرخش صفحه و جلوگیری از انتقال لرزش‌ها به سوزن (استایلوس) داشته باشد. امروزه، پلتر با استفاده از چند ماده مختلف تولید می‌شود که دو عدد از رایج‌ترین‌های آنها، اکریلیک و MDF هستند. در این مقاله، به‌طور اجمالی به مقایسه پلترهای اکریلیکی با پلترهای ساخته‌شده از MDF می‌پردازیم.

ام‌دی‌اف در برابر اکریلیک

Medium Density Fiberboard یا به‌اختصار MDF، یک ماده ترکیبی بر پایه چوب است که با فشرده‌سازی الیاف چوب در دمای بالا و با استفاده از پلیمرهای ویژه ساخته می‌شود.

از سوی دیگر، اکریلیک یک نوع از پلاستیک با ذاتی مستحکم و شفاف است که با نام‌هایی نظیر پلکسی نیز شناخته می‌شود. هر دوی این مواد، پایداری بالایی دارند و برای استفاده جهت ساخت پلتر ترن‌تیبل، بسیار مناسب هستند؛ اما اکریلیک به دلیل فشردگی ساختاری بالاتر، از رزونانس داخلی پایین‌تری برخوردار است که باعث برتری عملکرد آن نسبت به MDF در پلتر می‌شود.

وزن بالاتر و رزونانس ساختاری پایین‌تر پلترهای ساخته‌شده از اکریلیک نسبت به نمونه‌های ساخته‌شده از MDF، مزایای زیر را برای آنها به ارمغان آورده است:

  • پایداری بالاتر سرعت چرخش: به دلیل فشردگی و چگالی بالاتر اکریلیک نسبت به MDF، پلترهای ساخته‌شده از این ماده نیز در حدود ۵۰۰ گرم از پلترهای ساخته‌شده از MDF سنگین‌تر هستند. این وزن بالاتر، نیروی گریز از مرکز یا اینرسی بالاتری را برای پلترهای اکریلیکی رقم می‌زند و باعث پایداری بالاتر سرعت چرخش آن می‌شود. برای مثال، ما یک ترن‌تیبل که با هر دو نوع از پلترهای مورد بحث تولید می‌شود را مورد آزمایش قرار دادیم و در آن، شاخص wow & flutter در نمونه مجهز به پلتر اکریلیکی، حدود ۰.۰۱۲۵% و در نمونه دارای پلتر MDF، حدود ۰.۱۷۵% بود.
  • صدای شفاف‌تر و پرجزئیات‌تر: چگالی و فشردگی بالاتر اکریلیک نسبت به MDF، همچنین باعث توانایی بالاتر آن در دفع لرزش‌های ناخواسته و جلوگیری از انتقال آنها به کارتریج ترن‌تیبل می‌شود. این امر در کنار حالت کمی ارتجاعی این ماده، موجب می‌شود که پلترهای اکریلیکی بتوانند کوچکترین لرزش‌ها را نیز به‌خوبی در خود جذب کنند و شفافیت و کیفیت صوتی بسیار خوبی را رقم بزنند.

در نهایت، تفاوت‌های آکوستیک میان این دو نوع از پلتر، کم اما محسوس است. همچنین برخی از تفاوت‌های آکوستیک اکریلیک و MDF، در صورت استفاده از یک مَت مناسب، کمرنگ می‌شود. باید در نظر داشته باشید که اجزایی همانند کارتریج، نقشی بسیار برجسته‌تر نسبت به پلتر در کیفیت صدای نهایی و ماهیت صوتی ستاپ ترن‌تیبل (گرامافون) شما خواهند داشت. پس اگر قصد ارتقای یک بخش از ترن‌تیبل خود را دارید، پیشنهاد می‌کنیم با کارتریج شروع کنید.

منبع: U-Turn Audio

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *