رونمایی شارول از دو گیتار الکتریک ساخت ژاپن

گیتار الکتریک شارول San Dimas

کمی قبل و در هفته گذشته، شرکت فندر (Fender) و چند برند زیرمجموعه آن، از مجموعه‌ای وسیع از انواع گیتار الکتریک، گیتار آکوستیک، بیس و امپ گیتار رونمایی کردند.

اما یکی از چشمگیرترین محصولات این رونمایی بزرگ، گیتار الکتریک MJ Series Rhoads RR24 MG از برند جکسون (Jackson) است که در ژاپن تولید می‌شود و از مشخصات فنی بسیار جذابی برخوردار است. عرضه چندین مدل ساخت ژاپن از سوی فندر و شرکت‌های زیرمجموعه آن در ماه‌های اخیر، خبری هیجان‌انگیز برای طرفداران این برند است و تعهد فندر به شعبه ژاپن خود را نشان می‌دهد. شایان ذکر است که اخیراً فندر یک فروشگاه بسیار بزرگ چهارطبقه نیز در شهر توکیو تأسیس کرده است.

اما پس از جکسون، دیگر برند زیرمجموعه FMIC، یعنی شارول (Charvel) نیز از یک سری جدید از سازهای ساخت ژاپن رونمایی کرده است که از دو گیتار الکتریک San Dimas تشکیل شده است.

این دو ساز که نام کامل آنها MJ San Dimas Style 1 HSH FR QM و MJ San Dimas Style 1 HSH FR PF QM است، مشخصاتی کاملاً مشابه یکدیگر دارند و فقط در بخش فرت‌بورد با هم متفاوت هستند. در واقع، یکی از این سازها فرت‌بوردی ساخته‌شده از چوب افرا (maple) دارد و دیگری، به فرت‌بوردی از چوب Pau Ferro تجهیز شده است.

گیتار الکتریک شارول

هر دو مدل، بدنه‌ای از جنس چوب توسکا (alder) دارند که صفحه‌ای از جنس چوب افرای رگه‌دار (quilt maple) بر روی بخش رویی آن نصب شده است تا جلوه‌ای مضاعف به آن ببخشد. به این بدنه نفیس، یک دسته از جنس چوب افرا به وسیله پیچ متصل شده است که درون ساختار خود، به میله‌های تقویت‌کننده گرافیتی تجهیز شده و میزبان فرت‌بوردی با شعاع ترکیبی ۱۲ تا ۱۶ اینچ و ۲۴ فرت جامبو است.

این سازهای جدید به یک پیکاپ سینگل کویل و دو پیکاپ هامباکر ساخت شرکت Seymour Duncan تجهیز شده‌اند که حال‌وهوایی همچون سایر گیتارهای سوپر استرت به آنها می‌بخشد. پیکاپ هامباکر تعبیه‌شده در موقعیت نک از نوع Jazz SH-2N، پیکاپ سینگل کویل از نوع Flat Strat SSL-6 و پیکاپ بریج نیز یک هامباکر JB TB-4 است. این پیکاپ‌ها را می‌توان با استفاده از یک رابط کنترلی استاندارد که از یک ناب ولوم، یک ناب تن و یک سوییچ پنج‌حالته تشکیل شده است، کنترل کرد.

یکی از نکات ظاهری چشمگیر دو گیتار الکتریک جدید شارول، هداستاک ویژه آنهاست که طرحی کاملاً شبیه به هداستاک فندر استرتوکستر دارد. این هداستاک، ظاهری شبیه به استرتوکسترهای هات راد ساخته‌شده در دهه هشتاد میلادی به این سازها می‌بخشد که می‌تواند برای بسیاری از افراد جذاب باشد.

در مشخصات سخت‌افزاری این دو محصول، بریج ترمولوی قفل‌شونده از نوع Gotoh GE1996T، تیونرهای Gotoh و نات قفل‌شونده Floyd Rose 1000 خودنمایی می‌کند.

گیتارهای الکتریک شارول MJ San Dimas Style 1 HSH FR QM و MJ San Dimas Style 1 HSH FR PF QM، از ماه نوامبر سال جاری با قیمت ۱۷۹۹ دلار به فروش خواهند رسید. نسخه مجهز به فرت‌بورد pau ferro در رنگ‌هایی موسوم به Midnight Glow و Transparent Green Burst و نسخه مجهز به فرت‌بورد افرا تنها در رنگی آبی موسوم به Caribbean Burst تولید خواهد شد.

منبع: GuitarWorld
نویسنده: Jackson Maxwell
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *