چند راهکار برای بهبود ساستین بیس

نوازندگان بیس برای حفظ و شکل‌دهی به گروو (groove) قطعه، همیشه روی ساستین نت‌هایشان تکیه نمی‌کنند؛ ولی بعضی اوقات هم نوبت به اجرای آن قطعات ballad یا یکی از آن قطعاتی می‌رسد که ساختارهای اَمبیِنت و ساستین نت‌ها را طلب می‌کند. وقتی نت‌های ساز شما ساستین مورد انتظارتان را ارائه نمی‌دهد، چه می‌کنید؟ اگر پاسخ روشنی برای این پرسش ندارید، شاید نکات زیر بتوانند به شما کمک کنند.

ـ ارتفاع پیکاپ‌ها را تنظیم کنید

به عقیده من وقتی صحبت از ایجاد تغییرات در صدای یک ساز الکتریک به میان می‌آید، اولین نقطه‌ای که باید مستقیماً به سراغش رفت، پیکاپ‌ است. فاصله بین پیکاپ‌ها و سیم‌‌ها، تنها به‌صورت تُنال روی سیم‌ها تأثیر نمی‌گذارد، بلکه روی وضعیت ارتعاش آنها نیز اثر زیادی دارد. وقتی پیکاپ بیش از حد به سیم‌ها نزدیک باشد، حوزه مغناطیسی اطراف آن روی ارتعاش آزادانه سیم‌ها تأثیر گذاشته و باعث بازایستادن زودرس سیم‌ها از ارتعاش می‌گردد. با پایین آوردن پیکاپ، حوزه مغناطیسی نیز پایین‌تر رفته و سیم‌ها را کمی آزاد‌تر می‌گذارد و سیم‌ها به ارتعاش طبیعی خود ادامه می‌دهند؛ در نتیجه، ساستین ساز شما بالاتر می‌رود.

ولی با پایین آوردن پیکاپ‌ها، خروجی صدا هم ضعیف‌تر می‌شود؛ بنابراین مهم است که هنگام پایین آوردن پیکاپ‌ها، به تغییرات صدایی حاصله نیز گوش کنید و نقطه مناسب را نسبت به سبک‌وسیاق موسیقی و نوازندگی خود پیدا کنید. خود من معمولاً کار را با آن پیکاپی شروع می‌کنم که بیشتر از آن استفاده می‌کنم. وقتی به تعادل لازم دست یافتم، پیکاپ دیگر را نسبت به پیکاپ تنظیم‌شده، طوری تنظیم می‌کنم که بین آنها هیچ اختلاف ولومی حس نکنم. شاید در ابتدا این کار کمی ظریف و کم‌تأثیر به نظر آید، ولی زمانی که تعادل مناسب را بیابید و تأثیر آن را بشنوید، احتمالاً این تنظیم را روی سازهای دیگر خود (چه گیتار و چه بیس) نیز انجام خواهید داد.

ـ تغییر سیم‌ها

شاید با تنظیم ارتفاع پیکاپ‌ها، هیچ تغییری در ساستین بیس خود حس نکنید. در این صورت، شاید سیم‌های شما کهنه و فرسوده شده‌اند. تعویض آنها تا حدی به افزایش ساستین کمک می‌کند. سیم‌ها در انواع و برندهای گوناگون در بازار موجود هستند و برخی از آنها، ساستین بیشتری ارائه می‌کنند. البته امتحان کردن ده‌ها سیم بیس در جستجوی کمی ساستین بیشتر، از نظر اقتصادی چندان عملی نیست. قبل از اینکه در این مسیر جلوتر بروید، یک کار دیگر هم هست که باید روی سازتان انجام دهید.

ـ محکم کردن پیچ و مهره‌ها

تماس فیزیکی سیم‌ها با ساز، در چند نقطه از قبیل تیونینگ ماشین‌ها، نات، بریج و سیم‌گیر (tailpiece) بسیار مهم است. شل یا لق بودن هر یک از این نقاط، باعث کاهش واکنش ساز به سیم‌ها شده و در نتیجه انرژی لرزشی سیم‌ها به هدر رفته و سیم‌ها زودتر از انتظار از ارتعاش بازایستاده و موجب کاهش ساستین ساز شما خواهد شد. با استفاده از آچارهای مخصوص ساز خود، پیچ‌های پشت و مهره‌های جلویی تیونینگ ماشین‌ها را سفت کنید. مطمئن شوید که نات در جای خود محکم نشسته و لق نیست. به‌طور کلی، نات بخشی است که خود نوازنده نمی‌تواند نقشی در تنظیم و اصلاح آن داشته باشد، ولی اگر مثلاً نات ساز شما از جنس پلاستیک است، بد نیست که با یک تعمیرکار متخصص در مورد تعویض آن با یک جنس بهتر مشورت کنید. همچنین از محکم بودن قطعات بریج و سدل‌ها در جای خود اطمینان حاصل کنید. اگر از سدل‌ها صدای وزوز می‌شنوید، آنها را تنظیم و در جای خود محکم کنید. اگر این نکات به نظرتان ابتدایی می‌آید، باید بگویم که همینطور هم هست. در کل بیس یا گیتار شما با انجام یک سری تنظیمات ساده، صدا و ساستین بهتری ارائه خواهد داد.

ـ از کامپرسور استفاده کنید

پدال‌های کامپرسور ، بازه داینامیک صدای ساز شما را کنترل می‌کنند. اعمال کامپرشن به صدای بیس، به‌صورت مؤثری ساستین صدای ساز شما را افزایش خواهد داد. یک کامپرسور ساده، قسمت‌های بلند صدا را پایین کشیده و قسمت‌های ساکت‌تر را دست‌نخورده باقی می‌گذارد؛ در نتیجه، ساستین ساز شما نسبت به قسمت‌های بلندتر صدا تقریباً هم‌اندازه می‌شود. درباره کامپرسور در این مقاله بیشتر بخوانید.

منبع: وب‌سایت Sweetwater

نویسنده: Mark Bride

مترجم: بابک آخوندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *