پنج راهکار برای بهبود صدای گیتارهای الکتریک ارزان‌قیمت

گیتار الکتریک اسکوایر Bullet Mustang

یکی از عادات نه‌چندان خوب ما گیتاریست‌ها این است که اصلاً مهم نیست چند گیتار داشته باشیم؛ همیشه به یک گیتار جدید نیاز داریم و دائماً در تلاش برای رفع عطش تصاحب یک گیتار دیگر هستیم. به‌شخصه نتوانسته‌ام این مشکل را حل کنم. اما بعضی اوقات، خرید یک گیتار گران‌ قیمت مثل گیبسون ES-335 اصلاً امکان‌پذیر نیست و خرج‌های بسیار ضروری‌تری در زندگی‌ وجود دارد. راستش را بخواهید، برای دریافت صدای خوب، نیازی هم به خرید یک ساز جدید نیست. حتی اگر گیتار الکتریک ارزان‌ قیمت فعلی شما چندان خوش‌‌صدا نیست، باز هم چند راهکار نسبتاً مقرون‌به‌صرفه وجود دارد که می‌توان به کمک آنها صدای ساز را بهبود بخشید.

۱. تعویض سیم

 • هزینه: ۵-۱۵ دلار
 • زمان مورد نیاز: ۲۰ دقیقه
 • سطح مهارت مورد نیاز: ابتدایی

یک نگاه به سیم‌های گیتار خود بیندازید. آیا زنگ زده‌اند؟ آیا رنگ سیم‌های تربل (E و B و G) کمی تغییر کرده است؟ اصلاً آخرین باری که سیم گیتار را عوض کرده‌اید به خاطر دارید؟

تعویض سیم، آسان‌ترین راه برای بهبود صدای گیتار است. سیم کهنه، صدایی گرفته و بی‌طراوت تولید می‌کند و سیم نو، به ساز شما صدایی روشن و پُرجان می‌بخشد. عاشق آن لحظه‌ای هستم که پس از انداختن یک دست سیم ارنی بال (Ernie Ball) روی گیتارم، یک آکورد می‌نوازم و ناگهان صدایی غنی و پُرصلابت می‌شنوم. تعویض سیم، یک راهکار کم‌خرج برای بهبود صدای گیتار است.

۲. رگلاژ گیتار

 • هزینه: ۵۰-۷۵ دلار
 • زمان مورد نیاز: ۱-۳ روز
 • سطح مهارت مورد نیاز: متوسط (این کار را خودتان انجام دهید یا کار را به یک فرد خبره بسپارید)

رگلاژ گیتار بدین معناست که یک فرد ماهر، اکشن یا همان فاصله‌ی سیم‌ها تا صفحه‌ی انگشت‌گذاری را تنظیم کند تا حس، صدا و ثبات کوک گیتار شما بهتر شود. با انجام این کار، گزگز سیم‌ها روی فرت‌ها (fret buzz) کاهش می‌یابد یا کاملاُ رفع می‌شود. کلنجار رفتن با یک ساز رگلاژنشده می‌تواند کار را برای یک نوازنده‌ی مبتدی سخت کند. گیتاری که سیم‌های آن در فرت دوازدهم، ۴ میلی‌متر از صفحه‌ی انگشت‌گذاری فاصله داشته باشند یا از فرت هشتم به بعد کوک نماند و یا گزگز زیادی ایجاد کند، تجربه‌ی نوازندگی لذت‌بخشی را به ارمغان نخواهد آورد.

رگلاژ اصولی می‌تواند شامل تنظیم اینتونیشن (intonation) نیز باشد. این کار باعث می‌شود که کوک گیتار در تمام فرت‌ها درست باشد. اگر ساز شما اینتونیشن درستی نداشته باشد، قابلیت کوک شدن نخواهد داشت. این از جمله مسائلی است که می‌تواند گیتاریست‌های تازه‌کار را کلافه کند.

اگر نواختن با گیتار لذت‌بخش باشد، نوازندگی شما نیز بهتر می‌شود و اگر شما بهتر بنوازید، صدای بهتری دریافت می‌کنید. به همین سادگی!

به‌علاوه، در این شرایط، احتمالاً مدت زمان تمرین شما نیز بیشتر خواهید شد. گاهی نوازندگی با یکی از گیتارهایم بسیار خوشایند بوده و گیتارهای دیگرم چنین نبوده‌اند و مثلاً اکشن آنها بیش‌ازحد بالا بوده است. روشن است که در این وضعیت، از همان گیتاری استفاده کرده‌ام که روی فرم بوده است. سازی که خوش‌دست نباشد و نواختن با آن لذت‌بخش نباشد، به درد نمی‌خورد!

۳. ارتقای سیم‌کشی و اجزای الکترونیکی

 • هزینه: ۵۰-۱۵۰ دلار
 • زمان مورد نیاز: ۳ ساعت
 • سطح مهارت مورد نیاز: بالا

اگر یک گیبسون لس پال کاستوم ۵۰۰۰ دلاری دارید، می‌توانید این قسمت را نادیده بگیرید؛ اما اگر شما هم مثل من پول خرید چنین گیتار گران‌قیمتی را ندارید و یک گیتار معمولی دارید که بسیار به حس و ظاهر آن علاقه‌مند هستید و دوست دارید صدای آن را بهتر کنید، شاید بد نباشد سیم‌کشی و اجزای الکترونیکی آن را ارتقا دهید. فرقی نمی‌کند که چه گیتاری دارید؛ استرتوکستر، تلکستر، لس پال، SG یا هر مدل دیگری که باشد، تعویض قطعات داخلی آن می‌تواند یک ارتقای چشمگیر باشد.

بعضی از گیتارهای ارزان‌قیمت جدید بسیار خوش‌دست هستند؛ اما کمپانی‌های تولیدکننده برای کاهش قیمت نهایی محصول مجبور هستند که در ساخت آنها از قطعاتی با کیفیت‌ پایین‌تر استفاده کنند. این قطعات شامل پتانسیومتر تُن، پتانسیومتر ولوم، خازن‌ها، پیکاپ‌ها و … می‌شوند.

تعویض این قطعات با نمونه‌های مرغوب، تفاوت بسیار زیادی را رقم می‌زند. بیشتر افراد سریع به فکر تعویض پیکاپ می‌افتند؛ اما تعویض اجزای دیگر نیز تغییر بسیار شگرفی بر صدای گیتار می‌گذارد. حتی شاید پس از تعویض اجزای الکترونیکی به این نتیجه برسید که صدای پیکاپ‌ها کاملاً رضایت‌بخش است و نیازی به ارتقا ندارند.

۴. تعویض پیکاپ‌ها

 • هزینه: ۵۰-۲۵۰ دلار
 • زمان مورد نیاز: ۳ ساعت
 • سطح مهارت مورد نیاز: متوسط

اگر نحوه‌ی کار کردن با لحیم و هویه را به‌خوبی می‌دانید و بودجه‌ی کافی برای خرید پیکاپ گیتار را دارید، تعویض پیکاپ می‌تواند یک راه عالی برای ارتقای صدای گیتار باشد. اگر پیکاپ بریج فعلی شما صدای نحیف و آزاردهنده‌ای دارد و شما صدایی پُرجان و کرانچی می‌خواهید یا اگر می‌خواهید از پیکاپ نِک صدایی گرم و غنی دریافت کنید، شاید تعویض پیکاپ چاره‌ی کار باشد. برخی از نوازندگان کهنه‌کار سریعاً پیکاپ گیتار معمولی خود را عوض می‌کنند؛ زیرا به‌خوبی می‌دانند که چه صدایی می‌خواهند و وقت خود را برای آزمون و خطا تلف نمی‌کنند.

اگر یک گیتار ارزان‌ قیمت دارید (زیر ۳۰۰ دلار)، تعویض پیکاپ می‌تواند تغییر بسیار بزرگی در صدای ساز شما ایجاد کند. استفاده از یک جفت پیکاپ هامباکر سیمور دانکن Antiquity در یک Les Paul کپی ساخت کره جنوبی، ارتقای چشمگیری را رقم می‌زند. همچنین اگر یک استرتوکستر یا تلکستر ارزان‌قیمت از برندهایی چون اسکوایر دارید، خرید یک پیکاپ ۵۰-۱۰۰ دلاری می‌تواند راه خوبی برای دست‌یابی به صدای بهتر باشد.

زمانی که پای گیتارهای گران‌قیمت‌ در میان باشد، مسئله فرق می‌کند. این سازها معمولاً دارای پیکاپ‌های باکیفیتی هستند و تعویض یا عدم تعویض آنها به سلیقه‌ی نوازنده بستگی دارد. اما به هر شکل اگر صدای گیتار سطح بالای خود را دوست ندارید، می‌توانید به خرید پیکاپ جدید فکر کنید.

تعویض پیکاپ یک کار جدی است. پس برای آن وقت بگذارید و پیش از خرید پیکاپ، خوب تحقیق کنید. همچنین پیش از نصب پیکاپ جدید و حصول رضایت از عملکرد و صدای آن، پیکاپ‌های قدیمی خود را نفروشید و به کسی نبخشید. زیرا ممکن است که صدای پیکاپ جدید و گران‌تر را اصلاً دوست نداشته باشید.

۵. تمرین

 • هزینه: ۰ دلار
 • زمان مورد نیاز: بی‌نهایت
 • سطح مهارت مورد نیاز: تمام سطوح

یکی از مسائل ساده‌ای که توسط برخی افراد نادیده گرفته می‌شود این است که دست‌یابی به صدای بهتر، نیازمند کسب مهارت نوازندگی بالاتر است و این امر بدون تمرین مداوم امکان‌پذیر نیست. صدای گیتار شما از سرانگشتان شما و نگرش شما به نوازندگی سرچشمه می‌گیرد. اگر یک گیتار را به دو نوازنده‌ی متفاوت بدهید، خواهید دید که هر یک صدای متفاوتی دریافت می‌کنند. صدای نوازندگی یک گیتاریست خوب، تا حد زیادی قابل شناسایی است و فقط به گیتار وابسته نیست. نحوه‌ی پیک زدن، پرده‌گیری و هزار فاکتور دیگر، صدای منحصربه‌فرد شما را می‌سازند.

منبع: وب‌سایت BillyBadAxe
نویسنده: Dave Parker

2 thoughts on “پنج راهکار برای بهبود صدای گیتارهای الکتریک ارزان‌قیمت

 1. آرمین قائدی میگوید:

  ببخشید از اونجایی که ما توی ایران هستیم نمیدونیم کجا پیکاپ بخریم. میشه یا خودتون وارد کنین یا یه جا معرفی کنین در کنار مقالتون؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *