پنج نکته‌ی بنیادین برای یادگیری گیتار کلاسیک

گیتار کلاسیک ممکن است کمی ترسناک به نظر بیاید؛ اما این ساز می‌تواند نقطه‌ شروع بسیار خوبی برای یادگیری نوازندگی باشد و از سوی دیگر، می‌تواند به گیتاریست‌های باتجربه‌ کمک کند که افق دید و مهارتشان را گسترش دهند. یادگیری این ساز، درهای جهانی بی‌کران از تجربیات و کشفیات جدید را پیش روی نوازنده مبتدی و حرفه‌ای می‌گشاید. در این مطلب، پنج نکته‌ی مهم برای شروع درست گیتار کلاسیک را با هم مرور خواهیم کرد.

۱. از خانه اول شروع کنید

در شروع نواختن گیتار کلاسیک، ممکن است نوازندگان باتجربه گیتار آکوستیک و الکتریک، بهتر و روان‌تر عمل کنند؛ اما برخی از این نوازندگان، در کنار گذاشتن عادات و آموخته‌های پیشین خود دچار مشکل شده و پس از چندی، در یادگیری گیتار کلاسیک به مشکل برمی‌خورند. تکنیک‌های نوازندگی گیتار کلاسیک تفاوت بسیار زیادی با تکنیک‌های نوازندگی گیتار آکوستیک (گیتار سیم‌ استیل) و گیتار الکتریک دارد. دسته این نوع گیتار نیز حس کاملاً متفاوتی با دیگر گیتارها دارد. به همین دلیل برای یادگیری گیتار کلاسیک، رها کردن و متکی نبودن به عادات و آموخته‌های گذشته، یک امر ضروری است.

۲. انتخاب گیتار مناسب

برای شروع این راه مسلماً به یک گیتار کلاسیک نیاز دارید. تکنیک‌ ساخت، جنس چوب و کشیدگی (تِنشِن) سیم از عوامل مهمی ‌هستند که بر صدای ساز شما تأثیر می‌گذارند. یک گیتار آکوستیک با سیم‌های فولادی، صدای مناسب برای نواختن قطعات کلاسیک را ایجاد نمی‌کند. پاسخ‌دهی و تُن سیم‌های نایلونی بی‌همتاست. در ادامه، به سه مدل گیتار کلاسیک محبوب اشاره شده است:

Yamaha C40 Classical Guitar: این ساز بسیار پُرفروش از کمپانی یاماها، گیتار یاماها C40 یک گیتار کلاسیک فول-سایز با صفحه‌ی رویی (تاپ) از چوب اسپروس است و قیمت بسیار مناسبی دارد.

Cordoba C12 SP Classical Guitar: این گیتار صدای قدیمی و زیبای گیتارهای کلاسیک دهه ۱۹۲۰ را تداعی می‌کند. تاپ کوردوبا C12 SP از چوب اسپروس خالص ساخته شده و رُزت آن با دست کار شده است.

Epiphone Pro-1 Classical Acoustic Guitar: تاپ این مدل مقرون‌به‌صرفه از چوب درخت سدار (cedar) ساخته شده و صدای غنی و نوازندگی بسیار راحت‌ و دلنشین را به شما هدیه می‌کند.

در زمان انتخاب و خرید گیتار کلاسیک، به دنبال گیتارهایی باشید که تاپ آنها از چوب خالص ساخته شده باشد. با انتخاب مدل‌هایی که پشت و کناره‌های آنها از لمینت ساخته شده، می‌توانید کمی در هزینه صرفه‌جویی کنید؛ اما حتی‌الامکان گیتاری را انتخاب کنید که تاپ آن از چوب خالص و یک‌تکه ساخته شده باشد.

چوب اسپروس و سدار، متداول‌ترین چوب‌های مورد استفاده در ساخت گیتار کلاسیک هستند. چوب سدار صدا و پاسخی گرم‌تر تولید می‌کند و خطاهای نوازنده را بهتر می‌پوشاند. از سوی دیگر، چوب اسپروس صدایی واضح‌تر با تفکیک بهتر تولید می‌کند و برای بسیاری از نوازندگان، پرتاب صدای زیاد آن یک مزیت به شمار می‌رود. شکی نیست که نوع چوب، تأثیر بسزایی بر صدای نهایی ساز دارد؛ اما فاکتورهای دیگری چون نوع سیم و تکنیک‌ نوازندگی نیز بسیار مهم هستند. بهترین شیوه انتخاب ساز، حس کردن آن از نزدیک و نواختن با آن است.

۳. کوک کردن

تیونر گیتار برای همه یک ابزار سودمند است؛ اما داشتن آن برای مبتدیان که باید یاد بگیرند نت درست را با گوش تشخیص دهند، بسیار ضروری است. عادت کردن به نت‌های خارج، باعث ایجاد مشکل در تربیت گوش می‌شود. یک تیونر تهیه کنید و همیشه در زمان نوازندگی و تمرین از آن استفاده کنید. اگر احتمال دارد که در محیط‌های کم‌نور به نوازندگی و اجرا بپردازید، تیونری را انتخاب کنید که نمایشگر آن پُرنور و خوانا باشد. برای انتخاب آسان‌تر تیونر، پیشنهاد می‌کنیم به مقاله «راهنمای خرید تیونر گیتار » نگاهی بیندازید.

۴. وضعیت نشستن مناسب را بیابید

روشن است که وضعیت منحصربه‌فرد ایستادن Dee Dee Ramone (نوازنده گروه رامونز)، برای نوازندگی گیتار کلاسیک مناسب نیست. نواختن این ساز به وضعیت نشستن خاصی نیازمند است. ابتدا یک صندلی محکم و راحت را پیدا کنید. این صندلی باید آنقدر بلند باشد که هنگام نشستن، ران و ساق پایتان با یکدیگر زاویه ۹۰ درجه بسازند. پشتتان باید صاف و راحت باشد. دست چپ شما باید بتواند به‌راحتی روی فینگربورد حرکت کند و در عین حال، شانه‌هایتان باید صاف باشد. به همین منظور از پایه‌ای استفاده می‌شود که پای چپ‌ نوازنده روی آن قرار می‌گیرد و اندکی بالا می‌آید.

۵. شناخت و تقویت انگشتان

ممکن است تصور کنید نام انگشتانتان را می‌دانید؛ اما تنها در صورتی که اسپانیایی را فرا گرفته باشید، می‌توانید انگشت pulgar را از chiquito ‌تشخیص دهید. در گیتار کلاسیک، حرف و لغت مربوط به هر کدام از پنج انگشت، از زبان اسپانیایی گرفته شده است:

p: انگشت شست (pulgar)

i: انگشت اشاره (index)

m: انگشت وسط (mayor)

a: انگشت حلقه (annular)

c ،e، یا x: انگشت کوچک (chiquito)

نواختن گیتار کلاسیک به قدرت و چالاکی انگشتان دست نیاز دارد. ممکن است در ابتدا انگشتان شما درد بگیرند، اما نگران نباشید؛ بالا رفتن تکنیک، نیازمند زمان است. بعد از آنکه نحوه قرارگیری انگشتان خود را به‌خوبی آموختید، نوبت به ناخن‌هایتان می‌رسد. نواختن گیتار کلاسیک معمولاً با ناخن و نوک انگشتان انجام می‌شود. ناخن‌های بلند دست راست به شما در نواختن گیتار و تولید صدای درست کمک شایانی می‌کنند.

منبع: وب‌سایت Musician’s Friend
مترجم: امیر اروجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *