۱۰ شگرد جالب برای تنوع بخشیدن به آکوردها در آهنگسازی

آهنگسازی نیازمند منبع الهام است و گاهی ساده‌ترین ایده‌ها خلاقیت ما را برمی‌انگیزند. در این مطلب به چند رویکرد آکوردی می‌پردازیم که در ژانرهای مختلف کاربرد دارند و اید‌ه‌های جدیدی را به ذهن شما متبادر می‌سازند. این رویکردها باعث می‌شوند ترتیب آکوردهای شما از یکنواختی درآیند و خلاقانه‌تر و جذاب‌تر شوند. اگر به آهنگسازی با گیتار علاقه دارید، مطالعه این مقاله کوتاه را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

۱. شکستن چارچوب‌ها

درجه سوم ماژور آکورد دست باز لا ماژور را به درجه چهارم یا دوم تغییر دهید تا بدون اینکه صدای آکورد دچار تغییر خاصی شود، حرکتی محسوس به آن اضافه شود. این کار در سبک‌های پاپ و فولک آمریکایی کاربرد بسیاری دارد.

۲. طعم فانکی

این جمله فانکی، یک راه مطمئن برای هیجان‌انگیز کردن آکوردهای دومینانت ۷ باره‌دار است. حرکت به فرت چهارم در حین بازگشت به آکورد سل۷ بر روی ضرب سه، حس جالبی ایجاد می‌کند.

۳. الهام گرفتن از جیمی هندریکس

این مثال، نوعی تزیین به سبک جیمی هندریکس (Jimi Hendrix) برای آکورد فا ماژور است. آکورد را با سه انگشت اول بنوازید تا انگشت چهارم برای نواختن نت‌های دیگر آزاد باشد.

۴. آرپژهای ساده، آکوردهای دست‌باز

آکوردهای معمولی مانند دو ماژور را با آرپژنوازی از حال یکنواخت خارج کنید. این روش برای آهنگ‌های آرام ایندی (indie) بسیار مناسب است. حتی شاید بتوانید با استفاده از انگشت‌های دیگری که درگیر پرده‌گیری آکورد نیستند، ایده‌های ملودیک جالبی پیدا کنید.

۵. متالیکورد!

پاور کورد یکی از مرسوم‌ترین صداها در موسیقی هوی متال است؛ اما می‌توان با افزایش یا کاهش نیم‌پرده‌ای درجه پنجم، به این آکوردها تنوع بخشید (در نمونه بالا، به دو آکورد C5aug و C5dim می‌رسیم).

۶. الهام گرفتن از اندی سامرز

همه چیز به نت‌هایی که انتخاب می‌کنید ختم نمی‌شود؛ بلکه نحوه نواختن آنها هم اهمیت زیادی دارد. در نمونه بالا، آکورد می مینور را با تکنیک پالم میوت می‌نوازیم تا نت‌های ما صدایی کوبه‌ای و ضرب‌دار پیدا کنند.

۷. اسلاید به پایین و بالا

آکوردهای دست باز با حرکت کردن در طول دسته، صداها و شخصیت‌های متفاوتی پیدا می‌کنند. در واقع، با حرکت آکورد، رابطه بین نت‌های پرده‌گیری‌شده و سیم‌های آزاد تغییر کرده و صداهای غیرمعمول‌تری پدید می‌آید.

۸. هارد راک

با ترکیب آکوردها و گام‌ها می‌توان ریف‌های راک ساخت. نمونه بالا از پاور کورد می۵ شروع شده و سپس با جمله‌ای در گام می مینور پنتاتونیک پوزیسیون آزاد ادامه می‌یابد.

۹. نت‌های تونیک پلکانی

برای رسیدن به صداهای جدید می‌توانید نت ریشه یا تونیک آکورد را جابجا کنید. این کار در موسیقی لاتین مرسوم است و جیمی پیج (Jimmy Page) از شگردی مشابه برای قسمت آغازین آهنگ Stairway to Heaven استفاده کرده است.

۱۰. ریتم‌های جنوبی(۱)

این یک روش دیگر برای ترکیب آکوردها و گام‌ها است. آکورد دست باز سل۵ با گام سل ماژور پنتاتونیک تزیین شده و ریتمی شبیه به آهنگ Sweet Home Alabama پیدا کرده است.

منبع: MusicRadar


۱منظور، نواحی جنوب ایالات متحده از جمله ایالت آلاباما است. (مترجم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *