ده ابزار ضروری برای گیتاریست‌ها

چه حرفه‌ای باشید و چه مبتدی، ابزارهایی وجود دارند که بدون آنها، مجموعه ملزومات گیتار شما کامل نیست. در این مطلب، فهرستی کوتاه از اقلامی که به نظر من ضروری به شمار می‌روند، ارائه شده است. به‌علاوه، به چند قلم غیرضروری اما به‌دردبخور نیز اشاره شده است.

هارد کیس/گیگ بَگ

یک کیس، ضمن به ارمغان آوردن راحتی در حمل‌ونقل و جابه‌جایی گیتار، ساز را در برابر ضربه، زخمی شدن، خش برداشتن و شکستن حفظ می‌کند. از طرفی جلوی گردوخاک که می‌تواند عمر سیم‌های شما را کوتاه کند را می‌گیرد. تغییرات دما و رطوبت هوا روی وضعیت دسته و خوش‌دستی گیتار تأثیر می‌گذارد و گیتار شما در داخل کیس از این تغییرات نیز در امان می‌ماند. خوشبختانه بسیاری از گیتارهای قیمتی‌تر به همراه یک هارد کیس و یا داخل یک گیگ‌ بگ یا سافت کیس به دست خریدار می‌رسند. هارد کیس‌ها و سافت کیس‌ها، هر یک مزایای مختص به خود را دارند. هارد کیس‌ها از ساز بهتر محافظت می‌کنند، در حالی که سافت کیس‌ها یا گیگ‌ بگ‌ها، حمل‌ونقل آسان‌تر را ممکن می‌سازند. بعضی‌ها دوست دارند هر دو را داشته باشند. در مقاله‌ی «هارد کیس یا سافت کیس؛ کدام‌یک برای شما مناسب‌تر است؟ »، مفصلاً به تفاوت‌های این دو نوع کیس پرداخته‌ایم.

هارد کیس/گیگ بَگ

تیونر

گیتار سازیست که باید همواره کوک شود و وقتی گیتار شما کاملاً کوک باشد، بیشتر از نوازندگی خود لذت می‌برید. داشتن یک تیونر به شما کمک می‌کند که ساز خود را همیشه با دقت بالا کوک نگه دارید. تیونرها در فرمت‌ها و سایزهای گوناگونی در بازار موجود هستند و پیدا کردن یک تیونر مناسب‌، کار چندان سختی نیست.

تیونر

سیم

عمر سیم‌های گیتار محدود است و بالاخره یک روز کهنه و حتی پاره می‌شوند؛ بنابراین بهتر است که همیشه یک دست سیم اضافه با خود همراه داشته باشید. هر چه با گیتار خود بیشتر بنوازید، فاصله زمانی بین تعویض سیم‌ها کوتاه‌تر می‌شود. سیم‌های گوناگون، در ضخامت‌ها و جنس‌های مختلف در بازار موجود هستند. جنس و ضخامت سیم‌ها در نوع صدادهی و حس گیتار شما نقش مهمی ایفا می‌کند. شما می‌توانید در مقاله‌ی «همه‌چیز درباره سیم‌ گیتار »، در این مورد بیشتر مطالعه کنید.

سیم

استرینگ وایندر (سیم‌تاب)

از آنجا که هر چند وقت یک بار باید سیم‌های گیتار خود را تعویض کنید، استرینگ وایندر ابزاری مهم و کاربردی به شمار می‌رود. این ابزار ساده و ارزان‌، به‌صورت قابل توجهی سرعت تعویض سیم‌ها را بالا می‌برد. کافیست یک بار از سیم‌تاب برای پیچاندن سیم‌ها دور کوک‌های گیتار استفاده کنید تا دیگر هرگز حاضر به تعویض سیم‌ها بدون آن نشوید.

استرینگ وایندر

پیک (مضراب)

پیک‌ها در اندازه‌ها، شکل‌ها و جنس‌های متنوعی در بازار یافت می‌شوند و هر یک ارائه‌دهنده صدا و حس مختص به خود هستند. پیک یک کالای نسبتاً ارزان‌قیمت است و امتحان کردن انواع آن چندان هزینه‌بر نیست. خود من یک خوره پیک هستم و هر نوع پیک که سر راهم قرار بگیرد را امتحان می‌کنم تا ببینم چه تأثیری روی نوازندگی‌ام می‌گذارد. با اینکه یک کلکسیون بزرگ از انواع پیک‌ها دارم، بسته به نوع کار، تعداد محدودی از آنها را برای نوازندگی انتخاب می‌کنم. وقتی پیک مورد علاقه خود را پیدا کردید، آن را به تعداد زیاد تهیه کنید. برای مطالعه بیشتر در مورد پیک، مقاله‌ی «کدام نوع پیک گیتار مناسب شماست؟ » را مطالعه کنید.

پیک

استرپ (بند)

اگر قرار باشد که ایستاده گیتار بنوازید، باید یک استرپ داشته باشید. یک استرپ خوب باید راحت باشد و وزن گیتار را به‌صورت متوازن روی شانه‌های شما پخش کند. حتی وقتی که نشسته نوازندگی می‌کنید، استرپ همواره موقعیت گیتار را در یک وضعیت مناسب (نسبت به بدن) حفظ می‌کند. این امر، به‌خصوص در زمان تمرین، بسیار مهم است. در ضمن به لحاظ ظاهری، استرپ‌ها می‌توانند به نوعی امضا برای شما و گیتارتان مبدل شوند. اگر در انتخاب استرپ به کمک نیاز دارید، شاید مقاله‌ی «راهنمای خرید استرپ گیتار » به شما کمک کند.

استرپ

پایه گیتار

گیتاری که در گوشه اتاق به دیوار تکیه داده شده یا روی صندلی خوابانده شده، همواره در معرض شکستن است. خواباندن گیتار روی زمین هم یک شمارش معکوس برای لگدمال شدن آن توسط یکی از افراد خانه و شکستن هداستاک یا فشار آمدن بر دسته آن است. گیتار، روی پایه به‌صورت عمودی قرار می‌گیرد تا همه آن را ببینند و بدانند که ساز عزیز شما آنجاست. نوع دیگری از استند گیتار هم هست که به دیوار نصب می‌شود و گیتار از هداستاک روی آن آویزان می‌شود. این دومی مدل مورد علاقه من است؛ زیرا از مدل روی زمین ایمن‌تر است و گیتار را از دسترس دیگران دورتر نگه می‌دارد. به هر حال، هر نوع پایه گیتاری که انتخاب کنید، از نداشتن پایه بهتر است.

پایه گیتار

کابل

اگر گیتار الکتریک می‌نوازید یا می‌خواهید گیتار آکوستیک پیکاپ‌دار خود را به سیستم صدا متصل کنید، به کابل احتیاج دارید. به‌عنوان یک قانون کلی، سعی کنید طول کابل از آنچه واقعاً نیاز دارید، بیشتر نباشد و به‌جای آن، باکیفیت‌ترین کابل ممکن را خریداری کنید. کابل‌های باکیفیت‌تر، طول عمر بیشتری دارند و تا حدی روی تُن گیتار شما تأثیر می‌گذارند.

کابل گیتار

دستمال تمیزکننده گیتار

بهتر است که داخل کیس گیتارتان یک دستمال مخصوص برای تمیز کردن گیتار داشته باشید. با این کار، هرگز فراموش نمی‌کنید که از دستمال استفاده کنید و گیتار را تمیز کنید. هر دستمال نرمی که روی گیتار خش نیندازد، خوب است، ولی اگر قصد دارید یک دستمال مخصوص گیتار بخرید، به اندازه و جنس آن توجه کنید و سعی کنید آن را در جایی قرار دهید که همیشه در دسترس شما باشد. من دوست دارم بعد از نوازندگی و قبل از اینکه گیتارم را داخل کیس قرار دهم، دسته، فینگربورد، سیم‌ها، پیک‌گارد و بدنه ساز را با دستمال پاک کنم. دستمال گیتار چند کاربرد دیگر نیز دارد؛ می‌توانید اقلام کوچک‌تر مثل اسلاید، تیونر و… که در جیب کیس قرار می‌دهید را درون همین دستمال بپیچید تا نه پراکنده شوند و نه در اثر حرکت به یکدیگر برخورد کرده و احیاناً به یکدیگر صدمه وارد کنند.

شاید بد نباشد که یک پولیش یا محلول پاک‌کننده گیتار را نیز به این لیست اضافه کنید. اگر قصد استفاده از این دسته از محلول‌ها را دارید، بهتر است که مقداری کم از آن را به‌صورت مستقیم بر روی بدنه ساز اسپری کنید و سپس، آن را با استفاده از یک دستمال نرم و نازک بر روی بدنه بکشید و پاک کنید. این روش باعث می‌شود که دستمال ویژه گیتار شما به پولیش آغشته نشود و بتوانید بدون نیاز به شستشوی آن، از آن برای تمیز کردن مرتب ساز استفاده کنید.

دستمال تمیزکننده گیتار

کیف ابزار

کیف ابزار از آن دسته اقلامی است که به‌ندرت وارد لیست ضروریات گیتاریست‌ها می‌شود؛ زیرا عده زیادی از گیتاریست‌ها به‌ندرت کاری بیش از تعویض سیم گیتار را خودشان انجام می‌دهند. ولی حتی برای تعویض سیم‌های گیتار هم یک سیم‌چین کوچک، بسیار کاربردی است. یک پیچ‌گوشتی برای سفت کردن پیچ‌های شُل‌شده، یک دست آچار برای تنظیم ارتفاع سدل‌ها و اینتونیشن گیتار و یک آچار مخصوص برای سفت کردن پیچ جک خروجی گیتار، همیشه به کار گیتاریست‌ها می‌آید. بدین ترتیب یک کیف ابزار نیز وارد لیست اقلام مورد نیاز گیتاریست‌ها می‌شود.

کیف ابزار

اقلام غیرضروری که بودنشان بد نیست

استرپ لاک (قفل استرپ)

به‌عنوان گیتاریستی که مدام در حال اجرای زنده است، همه گیتارهایی که روی استیج استفاده می‌کنم به استرپ لاک مجهز هستند؛ چون به هیچ وجه دوست ندارم گیتارم وسط اجرا و جلوی چشم تماشاچی‌ها از استرپ جدا شده و بیفتد. من همیشه از یک نوع و یک برند استرپ لاک روی گیتارهایم استفاده می‌کنم تا همه آنها مثل هم کار کنند. حتی اگر کار اجرای زنده انجام نمی‌دهید هم پیشنهاد می‌کنم که این وسیله ساده، کوچک و نه‌چندان گران‌قیمت را تهیه کنید و به‌نوعی، ساز خود را در برابر افتادن بیمه کنید.

استرپ لاک

کاپو

کاپو یا کِیپو فقط برای گیتاریست‌هایی که قادر به گرفتن آکوردهای باره نیستند، ساخته نشده است؛ بلکه یک ابزار برای افزایش خلاقیت نیز هست. ارتعاش سیم‌های دست باز روی گیتار، صدای بسیار جالب و متفاوتی ارائه می‌دهد. بعضی از آکوردهای دست باز، مختص یک گام به‌خصوص هستند، ولی اگر بخواهید همان آکوردها را در گام دیگری اجرا کنید، با یک کاپو می‌توانید آنها را به نقطه دیگری از فینگربورد انتقال دهید.

کاپو

اسلاید

اسلاید نیز یکی دیگر از لوازمی است که می‌تواند با صرف هزینه‌ای کم و به‌سادگی، کمکی بسیار به خلاقیت شما در نوازندگی گیتار کند. نوازندگی با استفاده از اسلاید، چندان آسان نیست و نیازمند تمرین و مهارت است؛ بنابراین، اگر می‌خواهید نوازندگی با اسلاید را بیاموزید، تنها کافیست تا زمانی کوتاه از تمرین روزانه خود را به استفاده از این وسیله اختصاص دهید تا نوازندگی خود را به سطحی جدید ارتقاء دهید.

اسلاید

روان‌کننده نات

روان‌کننده نات، همانگونه که از نامش پیداست، با روان کردن شیار‌های قرارگیری سیم در نات گیتار، باعث حرکت آزادانه سیم‌ها در نات می‌شود و علاوه بر تسهیل فرایند کوک کردن ساز، کمکی شایان به پایداری کوک نیز می‌کند.

این محصول خصوصاً برای سازهایی که به بریج‌های ترمولو و ویبراتو مجهز هستند، بسیار مفید است و می‌تواند مشکلات حفظ کوک آنها را تا حدی برطرف سازد. در بخش نات، سیم‌ها با زاویه‌ای پایین‌رونده به سمت تیونرها می‌روند و همین امر، فشاری بسیار را به آنها وارد می‌کند. نات گیتار معمولاً از استخوان، پلاستیک و انواعی خاص از پلیمرها ساخته می‌شود. برخی از مواد سازنده نات، لغزنده‌تر از سایر انواع آن هستند و سیم در آنها آزادانه‌تر حرکت می‌کند؛ اما برخی دیگر از نات‌ها برای عملکرد صحیح نیازمند روان‌کننده هستند. استفاده از این ماده و اعمال آن در شیارهای این بخش از گیتار در هر بار تعویض سیم، به پایداری کوک و در کل کیفیت نوازندگی ساز کمکی شایان خواهد کرد.

منبع: وب‌سایت Sweetwater
نوشته: Don Carr

5 thoughts on “ده ابزار ضروری برای گیتاریست‌ها

 1. ابوالفضل شکیبا زاد میگوید:

  نوشتید: “پیک یک کالای نسبتاً ارزان‌قیمت است و امتحان کردن انواع آن چندان هزینه‌بر است.”…
  با اینکه اشتباه تایپیه ولی من باهاش موافقم. چون پیک همچین ارزان قیمت هم نیست تو کشور ما و امتحان کردن خیلی هاشون به قیمتش نمی ارزه😉😀

  • پشتیبانی گیتارایران میگوید:

   وقت بخیر،
   از نظر شما سپاسگزاریم. همانطور که در پایان مقاله ذکر شده است، منبع مقاله وب‌سایت Sweetwater است و ما تنها وظیفه‌ی ترجمه‌ی مطلب را بر عهده داشته‌ایم و جمله اشاره‌شده، ترجمه دقیق متن اصلی است. وگرنه همانطور که اشاره کرده‌اید، برای بسیاری از ما، امتحان کردن پیک‌های مختلف چندان مقرون‌به‌صرفه نیست.
   موفق باشید.

 2. محمد میگوید:

  سلام. این وسیله ای که اجزای مختلف یک آهنگ را هربار باهاش ضبط می کنند و زیر بخش بعدی آهنگ پخش می کنند چیست؟

  • پشتیبانی گیتارایران میگوید:

   وقت بخیر،
   وسیله مورد نظر شما، پدال لوپر است. برای شناخت کاربردهای لوپر پیشنهاد می‌کنیم این ویدیو را تماشا کنید. همچنین برای آشنایی با تمامی پدال‌های پرکاربرد در نوازندگی گیتار، می‌توانید ویدیوی «آشنایی با انواع پدال گیتار» را تماشا کنید.
   موفق باشید.

 3. پریا میگوید:

  سلام خسته نباشید مچکرم از اطلاعات خوبتون واقعا خوب بود برای پیک موافقم چون هر پیک باعث میشه نت ها صدای مختلفی داشته باشند در هر صورت خواستم بپرسم آیا میشه برگه نت گیتار رو A4 هم تهیه کرد چون بنده می‌خوام زیاد بخرم وله کلاسور بزنم موجوده آیا این مدل ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *