هارد کیس یا سافت کیس؛ کدام‌یک برای شما مناسب‌تر است؟

اگر صاحب یک گیتار یا بیس و یا نوازنده‌ی ثابت یک گروه هستید و به‌صورت مداوم ناچار به جابجایی ساز خود هستید، باید از سازتان به‌خوبی مراقبت کنید. برای این کار به یک کیف مناسب نیاز دارید. اما ممکن است انتخاب کیف مناسب کمی سخت‌تر از آنچه به نظر می‌رسد باشد؛ زیرا امروزه مدل‌های مختلفی از کیف‌ها برای انواع ساز در بازار وجود دارد. از این رو تصمیم گرفتیم تا در این مقاله، انواع مختلف کیف گیتار و موارد مصرف آنها را برایتان شرح دهیم تا با آگاهی کامل و خیالی آسوده، کیف متناسب با ساز خود را انتخاب کنید.

کیف‌های گیتار به دو نوع کلی تقسیم می‌شوند: کیف‌هایی با بدنه‌ی سخت یا هارد کیس (Hard Case) و کیف‌های ابری با بدنه‌ی نرم یا سافت کیس (Soft Case). هرکدام از آنها دارای نقاط ضعف و قوت مختص به خود هستند. از این رو شدیداً توصیه می‌کنیم که برای شرایط مختلف، هر دو کیف گیتار را در اختیار داشته باشید.

در ادامه اطلاعات دقیقی درباره‌ی هرکدام از این دو نوع در اختیارتان قرار می‌دهیم تا با آگاهی کامل دست به انتخاب کیف بزنید.

هارد کیس

هنگامی که بحث حفاظت از ساز در مقابل عوامل محیطی در میان است، قطعاً بهترین انتخاب، هارد کیس است. این کیف‌ها دارای ساختاری مستحکم، قفل‌هایی بادوام و دیواره‌ا‌‌ی ضخیم هستند که آسودگی خیال در جا‌‌بجایی را برای شما به ارمغان می‌آورند. ولی این امکانات به قیمت وزن بالا، سایز بزرگ و سختی در حمل‌ونقل تمام می‌شود.

هارد کیس

سافت کیس (گیگ بگ)

در سمت دیگر ماجرا، سافت ‌کیس‌ها قرار دارند. آنها در موقعیت‌هایی که هارد ‌کیس‌ها به چالش کشیده می‌شوند، به‌خوبی می‌درخشند.

این کیف‌ها عموماً دارای وزنی کم و قابل حمل بر روی شانه‌ها هستند و به‌راحتی در فضا‌های کوچک‌تر جای می‌گیرند؛ اما همچون هارد ‌کیس‌ها، دارای نقاط ضعف مختص به خود هستند. به‌عنوان‌مثال، نسبت‌ به هارد‌ کیس‌ها، قدرت بسیار کمتری برای محافظت از ساز در مقابل عوامل خارجی دارند.

سافت کیس

کدام کیف را انتخاب کنیم؟

انتخاب یکی از مد‌ل‌های اشاره‌شده، رابطه‌ی مستقیم با موارد استفاده‌ی شما دارد. در ادامه چند نمونه از شرایطی که موزیسین‌ها معمولاً در آن قرار می‌گیرند و کیف مناسب برای آن شرایط را ذکر می‌کنیم.

اجرا‌هایی که در نزدیکی محل سکونت‌تان است

کیف مناسب در این شرایط: سافت کیس

اگر شما یک اجرای زنده در نزدیکی محل سکونت‌تان پیش رو دارید و می‌توانید با ماشین شخصی خود به محل اجرا بروید، بهترین انتخاب برای شما سافت کیس (یا همان گیگ بگ) است؛ زیرا یک سافت کیس باکیفیت، راحتی عالی در حمل‌و‌نقل و جای‌گیری مناسب در فضا‌های کوچک را برای شما به ارمغان می‌آورد. تنها کافیست که ساز خود را درون کیف قرار داده و آن‌ را روی صندلی عقب ماشین خود بخوابانید و با خیال راحت به محل اجرا بروید. در چنین موقعیت‌هایی لازم نیست خود را درگیر وزن زیاد و سایز بزرگ هارد کیس کنید؛ مخصوصاً اگر سازتان در تمام مدت اجرا نزدیک به خودتان است. از جمله کیف‌های مناسب، می‌توان به MONO Guitar Sleeve اشاره کرد.

گیگ بگ

اجرا‌هایی که ساز توسط ماشین دیگری به محل اجرا منتقل می‌شود (تور‌های بزرگ)

کیف مناسب در این شرایط: هارد کیس

اگر قرار است سازتان دست‌انداز‌های سفت ‌و ‌سخت جاده را به مدت طولانی تحمل کند، بدون هیچ شکی هارد کیس گزینه‌ی مناسب است. در این شرایط، ممکن است که ساز شما هر شب از ماشین به محل اجرا و بالعکس جابجا شود و یا حتی از جانب هم‌گروهی‌هایتان مورد بدرفتاری قرار گیرد و این موارد احتمال آسیب رسیدن به ساز را چند برابر می‌کنند. تنها هارد کیس است که حفاظت لازم در برابر چنین مخاطراتی را فراهم می‌کند. کیس‌های سبک‌تر و مقاومی چون SKB SKB-56 گزینه‌ی بسیار مناسبی برای این شرایط هستند.

هارد کیس

هنگامی که در خانه هستید

کیف مناسب در این شرایط: هارد کیس

احتمالاً از این انتخاب تعجب کرده‌اید؛ ولی جالب است بدانید هنگامی که سازتان در خانه قرار دارد، بهترین مکان برای نگهداری آن، درون یک هارد کیس باکیفیت است. هیچ‌چیز به این اندازه که گیتار بدون اینکه نواخته شود، به مدت طولانی در گوشه‌ای قرار بگیرد، به آن لطمه نمی‌زند. مواردی مانند تغییر دما و رطوبت درون خانه یا افتادن از روی پایه، می‌توانند صدمات جبران‌ناپذیری به ساز وارد کنند. پس وقتی که در خانه هستید، حتماً از هارد کیس استفاده کنید. بسیاری از کمپانی‌های سازنده‌ی گیتار، کیس‌های متناسب با شکل بدنه‌ی ساز‌های خود را تولید می‌کنند؛ مانند کیس‌های Deluxe Case از کمپانی تیلور.

هارد کیس

نوازندگانی که در شهرهای شلوغ زندگی می‌کنند و می‌نوازند

کیف مناسب در این شرایط: سافت کیس

اگر شما هم مانند بسیاری دیگر از موزیسین‌ها همواره در حال رفت‌و‌آمد به نقاط شلوغ و پرترافیک شهر هستید و از سیستم حمل‌و‌نقل عمومی استفاده می‌کنید و یا مسیر طولانی را پیاده طی می‌کنید، یک سافت کیس باکیفیت بهترین انتخاب برای شماست. یکی از بزرگترین نقاط قوت سافت کیس، قابلیت حمل بر روی شانه‌هاست. هنگامی که کیف بر روی شانه‌هایتان قرار دارد، شما قادر هستید با دست‌هایتان دیگر وسایل خود مانند آمپلی‌فایر و پدال‌بورد را حمل کنید. کیف‌هایی همچون G-PG Elec 2x از کمپانی Gator دارای فضای کافی برای دو گیتار و روکش برای محافظت از باران هستند.

سافت کیس

مواقعی که حمل‌ونقل ساز توسط هواپیما صورت می‌گیرد

کیف مناسب در این شرایط: انتخاب با خودتان!

در این مورد، انتخاب کمی سخت است؛ زیرا به دلیل بدنامی شرکت‌های هواپیمایی در حمل گیتار و قوانین همیشه در حال تغییر آنها در حمل بار، انتخاب هر یک از دو نوع کیس، می‌تواند مزایا و معایبی را به دنبال داشته باشد. اگر می‌خواهید که ساز خود را به داخل کابین مسافران ببرید، حتماً یک سافت کیس با قابلیت محافظت بالا انتخاب کنید؛ مانند کیف M80 از کمپانی MONO. اگر نمی‌توانید کیف را با خود ببرید، بهتر است یک کیس مناسب مانند مدل‌های ضد آب SKB تهیه کنید که ناملایمات حمل بار توسط شرکت‌های هواپیمایی را به‌خوبی تاب آورد.

هارد کیس

ساز‌هایی که دارای هداستاک زاویه‌دار هستند

کیف مناسب در این شرایط: هارد کیس

در این مورد هم انتخاب با خود شماست؛ ولی از آنجایی که بسیاری از گیگ بگ‌ها پشتیبانی و فضای لازم برای محافظت از سردسته‌ی سازتان را فراهم نمی‌کنند، بهتر است از یک هارد کیس استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر ساز شما یک گیبسون Les Paul است، پیشنهاد می‌کنیم از هارد کیس استفاده کنید.

شاید گیتار شما به‌راحتی درون سافت کیس جای بگیرد، ولی تنها یک دست‌انداز در هنگام رانندگی به همراه کمی بدشانسی می‌تواند به جدا شدن هداستاک از دسته ختم شود. پس اگر باید پیاده به مقصد بروید که هیچ، ولی در غیر این‌صورت، برای احتیاط توصیه می‌کنیم که برای گیتارهایی با هداستاک زاویه‌دار از یک هارد کیس با فضای کافی استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

احتمالاً اکنون با توجه به مثال‌هایی که در بالا ارائه شد و با مقایسه‌ی آنها با شرایط خودتان، می‌توانید کیف مناسب خود را انتخاب کنید. اگر شرایط شما با هیچ‌کدام از مثال‌های ذکرشده همخوانی نداشت، بهترین کار این است که راحتی و حفاظت را در دو کفه‌ی ترازو قرار دهید و با توجه به موقعیت خود، از میان راحتی و محافظت یکی را انتخاب کنید. در نهایت، اگر باز هم پرسشی در مورد کیف‌ گیتار دارید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

منبع: وب‌سایت Sweetwater
مترجم: پویا ستوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *