FGDP-50 و FGDP-30: درام پدهای مدرن یاماها

درام پد یاماها FGDP-50 و FGDP-30

امروز، شرکت ژاپنی یاماها از دو درام پد به نام‌های FGDP-50 و FGDP-30 رونمایی کرد که به‌طور مشخص برای نواختن بیت و ریتم‌های کوبه‌ای با انگشت طراحی شده‌اند.

هر یک از این دو مدل دارای ۱۸ پد حساس به میزان ضربه و فشار است؛ اما FGDP-50 علاوه بر این هجده پد، به هشت پد با نور پس‌زمینه، نمایشگر LCD و قابلیت پشتیبانی از فلش درایو برای پخش/ضبط صدا نیز مجهز است و به همین دلیل، قیمت بالاتری دارد.

ساختار و چینش اجزای FGDP-50 و FGDP-30 برای نواختن الگوهای درام با سه انگشت ایده‌آل است و کاربر می‌تواند از انگشت شست برای نواختن کیک، از انگشت اشاره برای نواختن اسنر و از انگشت میانی برای نواختن های-هت استفاده کند.

صداهایی که این دو درام پد قادر به تولید آنها هستند، از ماژول‌های درامز الکترونیک سری DTX شرکت یاماها برگرفته شده‌اند. البته طبق گفته شرکت سازنده، این صداها برای نوازندگی با انگشت مجدداً بهینه‌سازی شده‌اند تا بهترین پاسخ‌دهی ممکن به ضربات و فشار انگشت پدید آید؛ زیرا در ماژول‌های DTX، پدها و صداها برای نوازندگی با درام‌استیک طراحی شده‌ بودند.

مجموعه صداهای موجود در FGDP-50 و FGDP-30 نیز بسیار گسترده و قابل توجه است. FGDP-50 از ۱۵۰۰ صدا و ۴۸ کیت پیش‌فرض و FGDP-30 از ۱۲۱۲ صدا و ۳۹ کیت پیش‌فرض برخوردار است.

درام پد یاماها FGDP-50

یک ویژگی جالب و کاربردی در مورد این درام پدها نیز این است که هر دو می‌توانند به‌صورت مستقل کار کنند. این دستگاه‌ها به یک اسپیکر ۲.۵ وات مجهز شده‌اند که برق‌رسانی آن از طریق باتری لیتیوم-یون قابل شارژ صورت می‌گیرد. بدین نحو، کاربر می‌تواند همواره این درام پدها را همراه خود داشته باشد و ایده‌های خود را روی آنها اجرا کند.

به‌علاوه، یاماها FGDP-50 و FGDP-30 از پورت‌های هدفون، AUX و USB برخوردار هستند و می‌توان از آنها به‌عنوان میدی کنترلر نیز استفاده کرد. پورت‌های مذکور، مواردی چون اتصال این دستگاه‌ها به کامپیوتر و موبایل، نواختن سازهای مجازی موجود در محیط نر‌م‌افزار، هم‌نوازی با آهنگ‌ها و اتصال هدفون را امکان‌پذیر می‌کنند.

همچنین، یاماها یک اپلیکیشن موبایل به نام Rec’n’Share نیز برای محصولات جدید خود طراحی کرده است که ویرایش و اشتراک‌گذاری اجراها در شبکه‌های اجتماعی را بسیار ساده می‌کند.

FGDP-50 و FGDP-30 با قیمت‌های به‌ترتیب ۳۳۵ و ۲۰۰ پوند در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته‌اند و از امروز در بازارهای جهانی قابل خریداری هستند.

منبع: MusicRadar
نویسنده: Ben Rogerson

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *