راهنمای انتخاب مترونوم

Cherub WSM-289 Rechargeable Metronome

مترونوم ابزاری بسیار کاربردی است که نوازندگان و موزیسین‌ها می‌توانند با کمک آن، ریتم و زمان‌بندی نوازندگی خود را حفظ کنند و مهارت‌های خود را به شکلی اصولی ارتقاء دهند. امروزه، مترونوم در تنوعی بسیار بالا در بازار تجهیزات موسیقی قابل خریداری است؛ اما کدام نوع از این ابزار مهم برای کاربرد و شرایط شما مناسب‌تر خواهد بود؟ در این مطلب، قصد داریم در خرید مترونوم و انتخاب نوعی کاربردی و مناسب از آن به شما کمک کنیم.

مترونوم چیست؟

مترونوم وسیله‌ای است که موزیسین‌ها از آن برای حفظ سرعت و ریتم نوازندگی خود استفاده می‌کنند. این دستگاه معمولاً با تولید صدایی مرتب شبیه به تیک تاک ساعت در تمپوی مورد نظر نوازنده، به او در حفظ ریتم کمک می‌کند. مترونوم‌های مکانیکی قدیمی نیز زنگی در خود دارند که در اول هر میزان به صدا درمی‌آید و نوازنده را از تغییر میزان در موسیقی آگاه می‌سازد. مترونوم وسیله‌ای حیاتی و بسیار کاربردی در تمرین نوازندگی تمامی سازهاست و علاوه بر این که نوازندگی در سرعتی خاص را برای شما تسهیل می‌کند، می‌تواند در یادگیری ریتم‌های پیچیده نیز به شما کمکی شایان کند. نام مترونوم از ترکیب دو کلمه با ریشه یونان باستان یعنی مترو (metro) به معنای اندازه‌گیری و نوموس (nomos) به معنای قانون تشکیل شده است.

چه نوعی از مترونوم برای من مناسب است؟

اگر بخواهیم خلاصه بگوییم، اگر به دنبال یک مترونوم ساده هستید که به شما تنها در حفظ تمپو کمک کند، اکنون مترونوم‌های دیجیتال ارزان‌قیمت بی‌شماری در بازار وجود دارد که همگی می‌توانند این وظیفه و سایر وظایف پایه یک مترونوم را به نحو احسن انجام دهند. در صورتی که به دنبال امکانات و کیفیت ساختی بالاتر از گزینه‌های ارزان‌قیمت بازار هستید نیز می‌توانید همانند هر محصول دیگری، با صرف هزینه‌ای بیشتر، صاحب یک مترونوم باکیفیت‌تر شوید.

اگر به دنبال یک مترونوم ساده و کلاسیک هستید که صدایی تیک‌تاک‌گونه تولید کند، نمونه‌های مکانیکی وسیله مورد نظر شما هستند. نوع مکانیکی مترونوم، وسیله‌ای ساده اما جذاب است که ظاهری بسیار زیبا نیز دارد و می‌تواند نقش یک بخش دکوری از خانه شما را نیز ایفا کند. اما همانطور که گفته شد، مترونوم نیز همانند هر وسیله دیگری، در چندین رده قیمتی در بازار موجود است و هرچه بودجه بیشتری را برای تهیه آن در نظر بگیرید، گزینه‌هایی زیباتر و باکیفیت برای شما قابل خریداری خواهند بود.

اگر سازی می‌نوازید که صدایی بلند تولید می‌کند، بهتر است مترونومی خریداری کنید که به خروجی هدفون مجهز است یا صدایی بسیار بلند تولید می‌کند. به این نحو، شما می‌توانید ساز خود را با تمام شدت بنوازید و صدای مترونوم را نیز کماکان در پس صدای قدرتمند ساز خود بشنوید.

پیشنهاد می‌کنیم پیش از خرید مترونوم نیز همانند هر وسیله دیگری، توضیحات سازنده، مشخصات فنی و بررسی‌های تخصصی گزینه مورد نظر خود را به‌خوبی مطالعه کنید تا از کیفیت و کارکرد مناسب محصول مطمئن شوید.

مترونوم مکانیکی چیست؟

راهنمای خرید مترونوم

شاید با دیدن یک مترونوم مکانیکی از خود بپرسید که این وسیله چگونه کار می‌کند. مترونوم‌های مکانیکی، ساختاری بسیار شبیه به یک ساعت دارند و درون خود، به یک مکانیزم ساعتی مجهز هستند که به وسیله یک پاندول به حرکت در می‌آید. این پاندول در انتهای خود، یک وزنه تعادل دارد که با تنظیم موقعیت آن در میله پاندول، تمپوی مترونوم تنظیم می‌شود.

یکی از مزایای استفاده از مترونوم‌های مکانیکی، این است که میله آنها همراه با تمپو حرکت می‌کند و علاوه بر صدا، از این طریق نیز به شما در حفظ تمپو کمک می‌کنند. همچنین، این دسته از مترونوم‌ها هیچ تنظیمات و امکانات پیچیده‌ای در خود ندارند و برای کار از هر نوع منبع تغذیه همچون باتری بی‌نیاز هستند. مترونوم‌های مکانیکی خصوصاً در میان موزیسین‌های سبک کلاسیک بسیار محبوب هستند؛ زیرا می‌توانند آن را در عرض چند ثانیه و به‌سادگی در تمپوی مورد نظر تنظیم کنند و پس از آن، بر روی نت‌های موسیقی کلاسیک متمرکز شوند. اما یکی از مهمترین معایب نمونه‌های مکانیکی، حساسیت بسیار آنها به عواملی همچون سطحی است که بر روی آن قرار می‌گیرند. این امر به این معناست که برای استفاده از مترونوم‌های مکانیکی به شکلی صحیح، باید آنها را بر روی سطحی کاملاً تراز قرار دهید تا وزنه مترونوم به شکلی صحیح عمل کند و در تمپویی دقیق به حرکت درآید. همچنین پس از مدتی استفاده از مترونوم‌های مکانیکی، نیاز است که آنها را از طریق دسته تعبیه‌شده در بخش جانبی بدنه‌شان، کوک کنید.

مترونوم دیجیتال چیست؟

راهنمای خرید مترونوم

مترونوم‌های دیجیتال معمولاً ساختاری بر پایه یک موتور الکتریکی کوارتز دارند و به دنبال همین امر نیز اندازه آنها بسیار کوچکتر از همتایان مکانیکی‌شان است. مترونوم‌های دیجیتال معمولاً ارائه‌کننده امکاناتی گسترده هستند و می‌توان از آنها به شکل‌های دیگر نیز استفاده کرد. یکی از این امکانات، نشانگر ریتم است که به وسیله یک چراغ یا یک پاندول در صفحه نمایش دستگاه به نمایش گذاشته می‌شود. یکی از مزایای مهم مترونوم دیجیتال، امکان تعیین تمپو در آن با دقتی بسیار بالاتر نسبت به نمونه‌های مکانیکی است. همچنین در مترونوم‌های دیجیتال، می‌توان یک کسر میزان نیز تعیین کرد و در ریتم‌هایی خاص همراه با آن به نوازندگی پرداخت.

عیب اصلی مترونوم‌های دیجیتال، وابستگی آنها به یک منبع تغذیه الکتریکی برای کار است. در واقع، این دستگاه‌ها برای کار نیاز به یک باتری دارند و ممکن است که این باتری در شرایطی حیاتی تمام شود. این امر می‌تواند به نوع خود بسیار کلافه‌کننده باشد؛ پس به دنبال همین امر پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که از یک مترونوم دیجیتال استفاده می‌کنید، همواره یک ست باتری یدک همراه خود داشته باشید!

یک مترونوم دیجیتال می‌تواند چه امکانات ویژه‌ای داشته باشد؟

اولین مترونوم در سال ۱۸۱۲ در انظار عمومی به نمایش درآمد و از آن روز تا کنون، مفهوم اصلی طراحی آن شاهد تغییر بزرگی نبوده است. اما امروزه، برخی از نمونه‌های دیجیتال مترونوم، امکاناتی کاربردی در خود دارند که از آنها دستگاه‌هایی بسیار مفید برای موزیسین‌ها می‌سازند. برای مثال، بسیاری از مترونوم‌های دیجیتال امروزی به یک تیونر داخلی نیز مجهز هستند که می‌توان با کمک آن، به‌آسانی انواع ساز را کوک کرد. برخی دیگر از مترونوم‌های دیجیتال نیز به یک خروجی هدفون مجهز هستند که می‌توانید هدفون خود را به آن متصل کنید و صدای مترونوم را درون گوش خود بشنوید. این امکان زمانی بسیار کاربردی است که قصد دارید در محیطی شلوغ به نوازندگی بپردازید یا ساز شما، صدایی بلند تولید می‌کند. امکاناتی دیگر همچون گیره‌های کمری و سایر ویژگی‌های فیزیکی نیز در بسیاری از مترونوم‌های دیجیتال امروزی وجود دارند که آنها را به دستگاه‌هایی بسیار کاربردی، با استفاده آسان و انعطاف کاربری بالاتر نسبت به نمونه‌های مکانیکی بدل می‌کنند.

در سالهای اخیر نیز مترونوم‌هایی جالبی به بازار عرضه شده‌اند که هر یک، از ویژگی متفاوت و بی‌سابقه‌ای برخوردار است. یکی از این محصولات، مترونوم داخل گوش است که با قرارگیری داخل گوش نوازنده همچون یک ایرفون مانیتورینگ، علاوه بر کمک به نوازنده در حفظ تمپو، صدای موجود در محیط را نیز از گوش‌های او دفع می‌کند. همچنین مترونوم‌هایی نیز در بازار موجود هستند که می‌توان آنها را با یکدیگر همگام ساخت. این امکان می‌تواند برای جلسات تمرینی گروهی بسیار مفید باشد و اعضای گروه را از استفاده از ترک‌های مترونوم در استودیو بی‌نیاز سازد. یکی دیگر از محصولات نوآورانه‌ای که در سالهای اخیر به بازار عرضه شده است، مترونوم مچی است که همانند یک ساعت، بر روی مچ شما بسته می‌شود و به جای تولید صدا، در تمپوی مورد نظر شما می‌لرزد و شما را از تمپو آگاه می‌سازد. این نوع از مترونوم می‌تواند برای درامرها و نوازندگان سایر سازهای پر سر و صدا بسیار کاربردی باشد.

منبع: Bax Music

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *