چه عواملی تلکستر را به سازی این‌چنین عالی تبدیل کرده‌اند؟

فندر تلکستر که طرفدارانش در کل دنیا از آن با نام صمیمانه‌تر “Tele” یاد می‌‌کنند، بدون شک یکی از پرفروش‌ترین و کپی‌برداری‌شده‌ترین گیتارهای تاریخ است. نوازندگان بسیاری با یک نگاه، عاشق این اسطوره جاودانه، با آن بدنه سینگل کات، آن دسته پیچ‌شده به بدنه، آن دو پیکاپ کاملاً متفاوت با یکدیگر و … شده‌اند. طراحی نوآورانه لئو فندر (Leo Fender) و جرج فولرتون (George Fullerton)، تنها روش بازی را برای گیتاریست‌های دهه ۵۰ به بعد تغییر نداد، بلکه کل بازی را برای همیشه عوض کرد.

برای ارزیابی این ساز، چه معیاری بهتر از اینکه نام تلکستر با نام بسیاری از هنرمندان مشهور جهان، از Keith Richards گرفته تا Bruce Springsteen گره خورده و هر لحظه، بسیاری از نوازنده‌های جوان به این لیست بلند افزوده می‌شوند. خدا می‌داند که آیا اصلاً قرار است این نماد دوران طلایی فندر از مد بیفتد یا خیر!

چه عاشق تلکستر باشید و چه از آن دسته افرادی که می‌پرسند دلیل این همه سروصدا درباره تلکستر چیست، پیشنهاد می‌کنیم که این مقاله را مطالعه کنید. در این نوشته، به برخی از عوامل محبوبیت و موفقیت فندر تلکستر می‌پردازیم.

“دو چیز بعد از پایان جهان باقی می‌مونه؛ سوسک‌های خونگی و تلکستر. تازه اون موقع هم هنوز کوک در نکرده.”

Greg Koch
Fender Telecaster

ـ اولین گیتار سالید بادی جهان که به تولید انبوه رسیده است

اشتباه نیست اگر بگوییم بدون حضور تلکستر، بسیاری از ما امروزه گیتاریست نبودیم. پیش از سال ۱۹۴۸، گیتارهای الکتریک اسپانیش هنوز به شیوه و روش استادکاران گیتارساز قدیمی ساخته می‌شدند. ساخت هر گیتار، از انتخاب چوب‌ها گرفته تا ستاپ نهایی، به دست خود استادکار و با سخت‌گیری و وسواس‌ زیاد انجام می‌شد. لئو فندر متوجه جریانات روز در جهان موسیقی شد و تصمیم به ساخت گیتاری گرفت که همگان توان خرید آن را داشته باشند و دارای مشخصات زیر باشد:

۱ـ بادوام

۲ـ قیمت مناسب و قابل پرداخت توسط همه

۳ـ قابلیت اتصال به آمپلیفایر

این نکات، اساس شکل‌گیری تلکستر ۱۹۵۱ بودند. ولی به دلایلی که حتی خود Fender و Fullerton هم فکرش را نمی‌کردند، تلکستر تا همین امروز در قلب‌ها و دستان نوازندگان گیتار باقی مانده است.

فندر تلکستر

ـ قابلیت اجرای تمامی سبک‌های موسیقی

از Brad Paisley تا Jim Root، از Joe Strummer تا Greg Koch، از Muddy Waters تا Billy Gibbons و از Andy Williams تا Jonny Greenwood، گستره بزرگی از نوازندگان در سبک‌های مختلف، از صدا و توانایی‌ این ساز متواضع لذت برده‌اند. از ساستین پایان‌ناپذیری گرفته که محصول دسته “U” شکل وینتج است تا سرعت و پختگی حاصل از بخش‌های مدرن، از صدای شیشه‌ای و ضربه‌دار سینگل کویل نک گرفته که محصول روکش نیکل روی آن است تا صدای شکوفا و کرانچی پیکاپ‌های هامباکر Wide Range و…، همه و همه تلکستر را برای هر گیتاریست و هر سبکی مناسب ساخته است.

“تمرکز من بیش از جنبه‌های ظاهری، روی جنبه‌های کاربردی یک محصوله. شاید تا حالا ماشین‌هایی رو دیده باشین که ظاهر باحالی دارن، ولی بعداً مجبور شدن تغییراتی بهش بدن تا کاراییش بالاتر بره. می‌بینی؛ اینجاست که میگم بعضیا کارایی رو فدای ظاهر می‌کنن.”

Leo Fender درباره اولویت کارایی بر زیبایی غیرضروری

ـ قابلیت تغییرپذیری

لئو فندر می‌خواست گیتاری بسازد که نه‌تنها قیمتی مناسب داشته باشد، بلکه پخش آن در بازار و تعمیرات آن نیز آسان انجام شود. در طول ۷۰ سال گذشته، راحتی تعویض بخش‌های تشکیل‌دهنده تلکستر، آن را برای کسانی که دوست داشتند ساز خود را دست‌کاری کنند و طبق سلیقه خود تغییر دهند، به یک بستر عالی بدل نموده است. همه ما تلکسترهایی با پیکاپ‌ها و سیم‌کشی‌های تغییریافته، ترمولو بریج و دسته‌های تعویض‌شده را در انواع فینیش‌ها و رنگ‌ها دیده‌ایم. نکته اینجاست که اگر شما یک گیتاریست آچار‌به‌دست باشید، تلکستر یک زمین بازی عالی برای شما خواهد بود.

ـ نشان پختگی نوازنده

در هر سبک و استایلی، وقتی یک گیتاریست را با یک تلکستر روی استیج می‌بینید، حس می‌کنید که با نوازنده‌ای جدی مواجه هستید. شاید این به خاطر سابقه تلکستر در جذب گیتاریست‌های تکنیکال باشد. اَتک‌های محکم و میزان پاسخگویی این ساز، به‌راحتی شلختگی‌های نوازندگی را برطرف می‌کند. این خصوصیت، تلکستر را برای اجرای سبک‌های مدرن به سازی مناسب تبدیل کرده است. برای پالم میوت کردن، هوی متال‌های گروه Gojira، مدل نوازندگی Chet Atkins یا هر سبک و سیاق دیگری، می‌توان روی تلکستر حساب باز کرد. این ساز به تمام ظرائف احساسی و تکنیکی نوازنده پاسخی شایسته می‌دهد.

ـ قیمت مناسب برای همه

رؤیای لئو فندر این بود که در هر خانه‌ای یک گیتار فندر باشد. امروز، این رؤیا به‌واسطه دامنه گسترده تلکسترهای تولیدشده، بیشتر از هر زمان دیگری به واقعیت نزدیک شده است. اکنون، از Squier Bullet Tele گرفته تا Fender Custom Shop Nocaster، برای هر کس با هر میزان بودجه، امکان خرید یک تلکستر وجود دارد.

نوشته: Kevin Osborn
ترجمه: بابک آخوندی

One thought on “چه عواملی تلکستر را به سازی این‌چنین عالی تبدیل کرده‌اند؟

  1. فهام میگوید:

    سلام و تشکر
    متن رو مطالعه کردن ، بنظر من متن این مقاله در حد نام این مقاله نبود و تنها یک سری تعریف های کلی از ساز بود نه بررسی فنی و تشریح توانایی های واقعی این ساز دوست داشتنی. حتی در مواردی که به تاریخچه این ساز اشاره داشت همچنان مطلب عقیم و کلی بود. ممنون از گیتارایران🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *