رد کردن

کاربرد استند امپلیفایر چیست؟

استند آمپلی فایر گیتار

چه قصد تمرین در خانه را داشته باشید و چه قصد اجرا به‌صورت زنده، استند امپلیفایر می‌تواند وسیله‌ای بسیار کاربردی برای شما باشد.

اگر می‌خواهید کیفیت صدای دریافتی از امپلیفایر گیتار را افزایش بدهید و یا هنگام تمرین در خانه، از ایجاد مزاحمت برای همسایگان جلوگیری کنید، استند امپ کمک شایانی به شما خواهد کرد.

تمرین در خانه

تمرین گیتار در خانه می‌تواند کلافه‌کننده باشد؛ زیرا تنظیم کردن امپلیفایر در ولومی مناسب که تُن گیتار را به‌خوبی به گوش شما برساند، احتمالاً شکایت همسایگان را در پی خواهد داشت. با استفاده از یک استند امپ، این مشکل تا حد زیادی حل خواهد شد.

احتمالاً تا به حال با این امر مواجه شده‌اید که تا زمانی که در روبروی یک اسپیکر یا امپلیفایر قرار دارید، صدای آن شفاف و واضح به گوش می‌رسد؛ اما به‌محض اینکه از روبروی اسپیکر کنار می‌روید و از محور آن خارج می‌شوید، فرکانس‌های بیس بر سایر فرکانس‌ها غالب می‌شوند و شفافیت صدا از دست می‌رود. دلیل این امر این است که امواج محدوده فرکانسی تربل بسیار مستقیم حرکت می‌کنند و قدرتی پایین‌تر از امواج سایر محدوده‌های فرکانسی دارند؛ از سوی دیگر، امواج محدوده فرکانسی بیس، برد بسیار بالایی دارند و جهت حرکت آنها نیز مستقیم نیست.

شاید با خود بگویید که با آکوستیک کردن اتاق می‌توان از ایجاد مزاحمت برای همسایگان در هنگام تمرین جلوگیری کرد؛ اما این امر در مورد گیتار بیس و الکتریک صدق نمی‌کند. همانطور که گفته شد، امواج فرکانسی بیس از بالاترین قدرت در طیف فرکانس صوتی برخوردارند و به همین دلیل، شاید مواد آکوستیک بتوانند حریف فرکانس‌های تربل و میدرنج شوند، اما قدرت کافی برای جلوگیری از نفوذ فرکانس‌های بیس به بیرون از اتاق را ندارند. در این شرایط، استندهای امپلیفایر می‌توانند به شما کمک کنند. زمانی که امپ گیتار شما بر روی زمین قرار دارد، امواج محدوده فرکانسی بیس تولیدشده توسط امپ، به وسیله زمین جذب می‌شوند و به سقف و دیوارهای سایر واحدهای آپارتمانی نفوذ می‌کنند. با کمی فاصله بخشیدن میان امپ و زمین، می‌توان از این امر جلوگیری کرد.

با کنترل حجم فرکانس‌های بیس و طنین‌اندازی آنها در ساختمان، سایر اجزای طیف فرکانس صوتی نیز با شفافیت بالاتری شنیده می‌شوند و در نتیجه، شدت صدای کمتری برای دریافت تن مناسب از امپلیفایر لازم خواهد بود. افزون بر آن، در صورت استفاده از یک استند امپلیفایر قابل تنظیم، می‌توانید موقعیت اسپیکر داخلی امپلیفایر را دقیقاً در راستای گوش‌های خود تنظیم کنید تا صدای حاصله از نواختن گیتار را با شفافیت و دقتی بالاتر و شدتی بیشتر بشنوید. این عوامل به شما کمک می‌کنند تا حجم صدای نهایی امپلیفایر خود را کاهش دهید و برای همسایگان ایجاد مزاحمت نکنید.

ضبط در خانه

یکی دیگر از چالش‌های نواختن و ضبط گیتار در خانه، به‌جز ایجاد مزاحمت برای همسایگان، دشواری دریافت تن مناسب و عاری از تأثیر سایر اجزای اتاق است. اگر تا به حال صدای گیتار خود را در یک اتاق کوچک ضبط کرده باشید، به این امر واقف هستید که انعکاس صدای امپلیفایر از دیوارها و سایر اجزای اتاق توسط میکروفون دریافت می‌شود و ماهیت و کیفیت صدای ضبط‌شده را دستخوش تغییراتی ناخوشایند می‌کند. البته که می‌توان با اتصال گیتار به کارت صدا، صدای آن را به‌صورت مستقیم ضبط کرد؛ اما همه می‌دانیم که نتیجه نهایی در این روش، در مقایسه با ضبط صدای امپلیفایر، بسیار متفاوت خواهد بود. با قرار دادن امپلیفایر خود بر روی استند مخصوص، می‌توانید زاویه اسپیکر داخلی امپ را در حالتی ایده‌آل تنظیم کنید تا صدای خروجی از آن به‌طور یکدست‌تری در اتاق پخش شود و میزان تأثیرگذاری اجزای اتاق کاهش یابد.

استند آمپلی فایر گیتار

اجرای زنده

استفاده از استند امپ در محیط خانه مزایای بسیاری دارد؛ اما آیا هنگام اجرا نیز لازم است که امپلیفایر خود را بر روی استند قرار دهیم؟ جوابی کوتاه برای این سوال وجود دارد: بله.

در واقع استندهای امپ، در اجرای زنده حتی مفیدتر از خانه ظاهر می‌شوند.

شاید تاکنون این مسئله را در اجرای زنده تجربه کرده باشید که پس از تنظیم صدای سازها و ساند چک، ناگهان متوجه می‌شوید صدای گیتارتان از قدرت کافی برخوردار نیست و در پشت صدای سایر سازها گم می‌شود. این امر به این دلیل است که استیج مقدار زیادی از صدای امپلیفایر گیتار شما را جذب می‌کند. اکثر استیج‌های اجرای زنده از جنس چوب تو-خالی ساخته شده‌اند و هنگامی که امپلیفایر گیتار خود را بر روی آنها قرار می‌دهید، فرکانس‌های بیس امپ را تقویت و سایر فرکانس‌ها را در خود جذب می‌کنند. برای جبران این امر، اکثر نوازندگان حجم صدا و تربل امپلیفایر را افزایش می‌دهند؛ اما در این حالت، با اینکه شاید شما صدای گیتار خود را به‌خوبی نشنوید، گوش شنوندگان، به‌خصوص افرادی که در روبروی بلندگوی امپلیفایر ایستاده‌اند را شدیداً آزرده خواهید کرد!

اما راه‌حل چیست؟ تنها کافیست امپلیفایر گیتار خود را بر روی یک استند قرار دهید تا تماس آن با استیج را به حداقل برسانید. این کار باعث تصحیح صدا و افزایش شفافیت آن می‌شود. با استفاده از یک استند قابل تنظیم، می‌توانید اسپیکر امپ را کمی به سمت سر خود بچرخانید تا صدای در حال پخش از آن را درست مانند تماشاچیان، شفاف و رسا بشنوید. علاوه بر این، با حذف استیج از عوامل تأثیرگذار بر صدای دریافتی، می‌توانید در اجراهای مختلف، تُن باثبات‌تری را تجربه کنید.

اگر قصد اجرا در مکانی کوچک با تجهیزات و امکانات محدود را دارید، پخش صحیح و یکدست صدای امپلیفایر در فضا امری حیاتی خواهد بود تا تماشاچیان بتوانند با ایستادن در هر گوشه از فضا، صدای گیتار شما را به شکلی صحیح و مطلوب بشنوند. با استفاده از یک استند، اسپیکر امپلیفایر کمی رو به بالا قرار می‌گیرد و همین امر باعث می‌شود صدا بهینه‌تر پخش شده و فضا را به‌خوبی پر کند.

در نهایت، استندهای امپ مزایایی بی‌شمار دارند و شما می‌توانید با تنها یک بار استفاده از آنها، به این مزایا پی ببرید. پیشنهاد می‌کنیم که هنگام نواختن گیتار در هر شرایطی، امپلیفایر خود را بر روی استند قرار دهید تا عملکرد بهینه آن را تجربه کنید.

منبع: Andertons
نویسنده: James Hurman
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *