ترفندهای استفاده از وَمی بار با جان پتروچی

وَمی بار (whammy bar)، ویبراتو بار یا ترمولو آرم، یکی از اجزای بریج‌های ویبراتو است که امکانات جذابی را در اختیار نوازندگان گیتار الکتریک می‌گذارد. در این ویدیوی آموزش گیتار، جان پتروچی (John Petrucci)، نوازنده مشهور گروه‌ دریم تیتر (Dream Theater)، به چند ترفند جالب برای استفاده از ومی بار اشاره می‌کند.

جان پیتر پتروچی در سال ۱۹۶۷ در نیویورک زاده شد و زمانی که دوازده ساله بود، به‌طور جدی یادگیری گیتار را آغاز کرد. او در مصاحبه‌ای گفته است که در آن دوران، هر روز شش ساعت به تمرین می‌پرداخته است و از گروه‌هایی چون لد زپلین، بلک سبث، متالیکا، آیرون میدن، راش و یس، به‌عنوان الگوهای خود نام برده است. پس از چند سال، جان به یک گروه موسیقی کوچک پیوست که توسط دوست کودکی او، یعنی کوین مور (Kevin Moore) شکل گرفته بود و آنها در این گروه، آثار محبوب خود را بازنوازی می‌کردند. زمانی که پتروچی وارد کالج موسیقی برکلی شد، با جان مایانگ (John Myung) و مایک پورتنوی (Mike Portnoy) آشنا شد و این سه نفر به همراه کوین مور، گروهی به نام Majesty را بنیان‌گذاری کردند که بعدها به Dream Theater تغییر نام داد. دریم تیتر تا امروز پانزده آلبوم استودیویی را منتشر کرده است و یکی از مهمترین گروه‌های پراگرسیو متال حال حاضر جهان به شمار می‌آید.

پتروچی علاوه بر دریم تیتر، در گروه Liquid Tension Experiment نیز عضویت دارد و دو آلبوم انفرادی نیز منتشر کرده است. همچنین، او سابقه همکاری با موزیسین‌های نامداری چون استیو وای، جو ستریانی و مارتی فریدمن و گروه Periphery را نیز در کارنامه خود دارد.

اگر به این نوازنده بزرگ علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم دو مقاله «۱۰ راهنمایی جان پتروچی درباره نوازندگی گیتار» و «۳ توصیه جان پتروچی برای دستیابی به تُن گیتار بهتر» را نیز در وب‌سایت گیتار ایران مطالعه کنید.

منبع: Reverb
مترجم و گوینده: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *