۳ توصیه جان پتروچی برای دستیابی به تُن گیتار بهتر

سه نکته از جان پتروچی برای دستیابی به تن گیتار بهتر

بسیاری از افراد عقیده دارند که جان پتروچی (John Petrucci)، گیتاریست گروه Dream Theater، یکی از ماهر‌ترین نوازندگان گیتار الکتریک در طول تاریخ است.

پتروچی فردی همه‌فن‌حریف است و می‌توان از او در زمینه‌های بسیاری مشورت گرفت؛ برای مثال، او یک سری روغن ریش انحصاری نیز دارد و می‌توان از او در زمینه نگهداری از ریش نیز راهنمایی کسب کرد!

اما مسلماً تخصص اصلی پتروچی، نوازندگی گیتار است و خلاقیت او در نوازندگی و طراحی تن گیتار، ستودنی است. اگر یکی از اجراهای جان پتروچی را بشنوید، سبک نوازندگی منحصربه‌فرد و تن بسیار جذاب گیتار او، شما را به‌سرعت جذب خود خواهد کرد. با احتساب تمامی این عوامل، مطمئناً پتروچی می‌تواند یکی از بهترین افراد برای ارائه مشاوره در زمینه تن گیتار باشد.

چندی پیش، این نوازنده برجسته به دفتر مجله Guitar World رفته بود تا شروع اولین تور انفرادی خود با معرفی آلبوم جدید Terminal Velocity را اعلام کند. در همین حین، Joe Bosso، یکی از نویسندگان Guitar World، از او خواست تا سه نکته مفید در راستای بهبود تن گیتار را با خوانندگان این مجله در میان بگذارد.

این نکات می‌توانند تن گیتار شما را دگرگون کنند و نوازندگی را برای شما از هر زمانی جذاب‌تر سازند.

۱. زنجیره سیگنال را پیچیده نکنید

«زمانی که در استودیو در حال ضبط هستم، همواره سعی دارم تا زنجیره سیگنال گیتار خود را تا حد ممکن ساده نگه دارم. برای من، یک زنجیره سیگنال متشکل از گیتار الکتریک، امپلیفایر و یک کابینت اسپیکر کاملاً کفایت می‌کند و معتقدم که اگر در همین زنجیره ساده از تجهیزاتی مناسب استفاده کنید، صدای خروجی از اسپیکر امپ، همان صدایی است که می‌خواهید در موسیقی‌تان نیز شنیده شود.»

«برخی از گیتاریست‌ها زمان زیادی را برای تشکیل زنجیره سیگنال گیتار خود صرف می‌کنند و آن را به یک مسیر شلوغ و به‌هم‌ریخته، مملو از پدال‌ها و ابزارآلات مختلف تبدیل می‌کنند. این دسته از نوازندگان، در نهایت نیز از تن گیتار خود راضی نخواهند بود و همواره با هدف بهبود آن، زنجیره سیگنال را شلوغ و شلوغ‌تر می‌کنند. اگر صدای خروجی از بلندگوی امپ شما، بدون وجود هیچ افکت و پدالی، راضی‌کننده بود، یعنی قدم اول را صحیح برداشته‌اید و پس از آن می‌توانید چند پدال به زنجیره سیگنال خود بیفزایید تا تمامی متغیر‌های تن ساز خود را با دقت تنظیم کنید.»

جان پتروچی

۲. با استفاده از تجهیزات مناسب، صدایی مختص خود بسازید

«این خوش‌شانسی نصیب من شده است که بتوانم تجهیزات مورد نظر خود را دقیقاً همانگونه که می‌خواهم، با همکاری شرکت‌های معتبر بسازم. تا کنون توانسته‌ام تجهیزات مورد علاقه‌ام را با همکاری شرکت‌های محبوبم مثل ارنی بال (Ernie Ball)، دی‌مارزیو (DiMarzio)، مسا/بوگی (Mesa/Boogie)، دانلوپ (Dunlop)، تی سی الکترونیک (TC Electronic) و اخیراً Neural DSP بسازم و به همین نحو، تنی کاملاً منحصر به خودم طراحی کنم. همکاری با این شرکت‌ها و ساخت تجهیزات در کنار آنها، برای من افتخاریست که بسیار قدردان آن هستم.»

«طبیعتاً اکثر افراد از چنین موقعیتی برخوردار نیستند؛ اما این به این معنا نیست که نمی‌توانند تجهیزاتی کاملاً همخوان با سلیقه خود در بازار بیابند. پیشنهاد می‌کنم برای دستیابی به تن مورد علاقه خود، به دنبال تجهیزاتی باشید که استفاده از آنها برای شما آسان است و مهم‌تر از آن، صدایی را تولید می‌کنند که نزدیک به صدای ایده‌آل گیتار در ذهن شماست. به صدای ساز نوازندگان مورد علاقه خود با دقت گوش کنید و از خود بپرسید که چه چیزی باعث تولید این تن می‌شود؟»

«بسیاری از نوازندگان می‌توانند تن ایده‌آل گیتار خود را در ذهنشان تجسم کنند، اما روش دستیابی به آن در دنیای واقعی را نمی‌دانند. این افراد ممکن است که گیتاری با پیکاپ‌های نامناسب یا امپی ناهمخوان با تن مد نظر خود داشته باشند. پیشنهاد می‌کنم به فروشگاه‌های لوازم موسیقی بروید، با گیتارهای مختلف بنوازید و کمی در این زمینه ماجراجویی کنید. با طی این مسیر، قطعاً پس از گذشت مدتی، تجهیزات مورد نیاز برای دستیابی به تن ایده‌آل خود را خواهید یافت. هیچ‌گاه به استفاده از تجهیزاتی که صدای آنها را دوست ندارید ادامه ندهید؛ زیرا این کار باعث کلافه شدن شما و حتی دست کشیدن از نوازندگی می‌شود.»

۳. تن گیتار از خود شما سرچشمه می‌گیرد

«این بحث کمی فلسفی است؛ اما من با تمام وجود به آن ایمان دارم. نواختن گیتار، نیازمند لمس شماست؛ این امر به این معناست که باید از اجزایی از بدن خود و به طور جزئی‌تر، گوشت دستان خود برای نواختن آن استفاده کنید. به همین دلیل معتقدم که صدای گیتار نه از تجهیزات موجود در مسیر سیگنال، بلکه از وجود شما سرچشمه می‌گیرد. هر گیتاریست، تنی کاملاً منحصر به خود، درست مانند اثر انگشت دارد و هیچ‌کس نمی‌تواند تنی با شباهت صد درصدی به دیگری تولید کند. به نظر من، این یکی از زیباترین وجوه نوازندگی و در کل موسیقی است.»

«به یاد دارم که در یک تور G3 همراه با جو ستریانی (Joe Satriani) بودم و در یکی از اجراها، شیفته تن گیتار و مهارت نوازندگی او شده بودم. یکی از روزهایی که همراه با هم بودیم، از او خواستم که با ستاپ گیتارش بنوازم و او موافقت کرد. اما نتیجه با آن چیزی که فکر می‌کردم کاملاً تفاوت داشت. انتظار داشتم که با نوازندگی با ستاپ جو، تنی مانند او تولید کنم؛ اما اصلاً اینگونه نبود و حتی با آن ستاپ نیز تن گیتار کاملاً شبیه به صدای گیتار من بود. در همان زمان بود که فهمیدم بخشی عظیم از صدای گیتار، از دستان و وجود من سرچشمه می‌گیرد.»

«این نکته، اهمیتی بسیار دارد و باید همواره به آن توجه کنید. تأثیر وجود خود بر روی تن ساز را کشف کنید و از آن در جهت دستیابی به تنی جذاب و منحصربه‌فرد بهره بگیرید. تن گیتار منحصربه‌فرد شما، موهبتی است که تنها به شما اعطا شده است. پس آن را قبول کرده و از آن در راستای خلاقیت خود کمک بگیرید. ساز گیتار الکتریک متغیر‌های بسیاری دارد؛ اما فراموش نکنید که خود شما، مهم‌ترین بخش آن هستید.»

منبع: Guitar World
نویسنده: Joe Bosso
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *