رونمایی Waldorf از نسل جدید سینتی‌سایزر Quantum

سینتی سایزر والدورف Quantum Mk2

سینتی سایزر Quantum از شرکت Waldorf که در سال ۲۰۱۸ به بازار عرضه شد، یک ابرسینت بسیار پیشرفته، مخصوص موزیسین‌های حرفه‌ای است. این دستگاه از سه اسیلاتور اصلی برخوردار است که هر یک از آنها، توانایی تولید صدا در پنج الگوریتم مختلف را دارند. روشن است که یکی از آنها، الگوریتم wavetable کلاسیک مشهور Waldorf است. این سینت از دو نوع فیلتر دیجیتال و آنالوگ به‌صورت همزمان برخوردار است و به امکانات ماژولیشن استثنایی نیز تجهیز شده است.

حال، پس از گذشت پنج سال از رونمایی رسمی این محصول تحسین‌شده، شرکت والدورف تصمیم گرفته است تا نسلی جدید از آن را به بازار عرضه کند که همان ویژگی‌های بی‌نظیر را در کنار چند امکان جدید و کاربردی ارائه می‌کند. این سینت جدید، Quantum Mk2 نام‌گذاری شده است.

یکی از چشمگیرترین امکاناتی که به نسل جدید Quantum افزوده شده است، قابلیت افترتاچ پلی‌فونیک است. این سینت را می‌توان اولین دستگاهی دانست که به نسخه ۶۱ کلید کی‌بد Fatar TP8/SK تجهیز شده است؛ کی‌بدی که امکان تغییر پارامترهای سینتی‌سایزر از طریق قابلیت افترتاچ را در هر کلید به‌صورت مجزا به نوازنده می‌دهد. می‌توان گفت که این امکان، به‌خودی‌خود اکسپرشن فوق‌العاده‌ای به این ساز می‌بخشد و می‌تواند حس نوازنده را به بهترین نحو به شنونده انتقال دهد.

سینتی‌سایزر Quantum

اما اگر بخواهید Quantum Mk2 را با روشی دیگر و پیشرفته‌تر کنترل کنید نیز می‌توانید یک کنترلر MPE (شکلی جدید و پیشرفته از کنترلر‌های MIDI) را به پورت USB ویژه تعبیه‌شده در این دستگاه متصل کنید و ساز را از این طریق بنوازید.

دیگر ویژگی جدید و جذابی که به Quantum Mk2 افزوده شده است، قابلیت پلی‌فونی ۱۶ آوایی آن است که طبق گفته والدورف، با ترکیب هشت فیلتر آنالوگ و فیلترهای دوگانه و چندحالته دیجیتال ممکن شده است. همچنین، نوازندگان می‌توانند با استفاده از حالت‌های تقسیم آوای مختلف این سینت، هر یک از آوا‌های پلی‌فونی آن را به بخشی خاص از مدار تخصیص دهند.

فضای ذخیره‌سازی سمپل نیز بخش دیگری است که در Quantum Mk2 نسبت به نسل اول Quantum شاهد ارتقاء بوده است. فضای چهار گیگابایتی نسل اول این دستگاه، اکنون به ۵۹ گیگابایت افزایش یافته است که میزانی خارق‌العاده برای یک سینتی‌سایزر به شمار می‌رود. این فضای ذخیره‌سازی بسیار بزرگ، می‌تواند دست طراحان صدا را برای تولید صدها سمپل پیچیده با استفاده از موتورهای صوتی این سینتی‌سایزر و ذخیره‌سازی آنها باز بگذارد.

سینتی‌سایزر Quantum

طبق گفته Waldorf، نسل جدید Quantum، همراه با دو گیگابایت سمپل‌های جذاب و الهام‌بخش از هنرمندانی مشهور مانند هاوارد اسکار (Howard Scarr)، راینهولد هایل (Reinhold Heil)، مت جانسون (Matt Johnson)، کوین شرودر (Kevin Schroeder)، کرت ادر (Kurt Ader) و ریچارد دیواین (Richard Devine) عرضه می‌شود. همچنین، کاربرانی که یک سینتی‌سایزر Waldorf Iridium نیز در اختیار دارند، می‌توانند سمپل‌های موجود در آن را به Quantum Mk2 انتقال دهند و سمپل‌های کوانتوم را نیز در Iridium بارگذاری کنند. در واقع، گفته می‌شود که نسخه جدید فرمور سینت‌های Quantum، با سینتی‌سایزر‌های Iridium همگام و یکپارچه است و ترکیب این دو سینت با یکدیگر، باعث تشکیل پلتفرمی با نام Waldorf Synthesis Platform خواهد شد.

علاوه بر تغییرات مذکور، Quantum Mk2 شاهد چند تغییر جزئی در بدنه خود نیز بوده است که چشمگیرترین آنها، تغییر زاویه صفحه نمایش است. طبق گفته والدورف، این تغییر جزئی باعث خوانایی بیشتر صفحه نمایش در زوایای دید غیرمستقیم می‌شود. همچنین، کنترل برخی از امکانات پیچیده در این دستگاه نیز نسبت به نسل قبلی آن تسهیل شده است.

سینتی‌سایزر Waldorf Quantum Mk2 از حدود دو هفته دیگر، با قیمت ۴۸۱۹ دلار، در بازار جهانی قابل خریداری خواهد بود.

منبع: MusicRadar
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *