پرهزینه‌ترین آلبوم‌های تاریخ موسیقی

پرهزینه‌ترین آلبوم‌های تاریخ موسیقی

در این مطلب، نگاهی می‌اندازیم به پنج آلبوم‌ موسیقی مهم و البته بسیار پرهزینه؛ آلبوم‌هایی که پروسه تولید بسیار طولانی و زمان‌بری داشته‌اند و هزینه تولید آنها سر به فلک کشیده است.

۵. Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band از گروه The Beatles (سال ۱۹۶۷)

به نسبت ستارگان پاپ امروزی، اعضای گروه بیتلز در زمان ضبط کارهای خود، چندان اهل ولخرجی در زندگی شخصی‌شان نبودند؛ اما تولید آلبوم Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band همه این صرفه‌جویی‌ها را جبران کرد!

بیتلز و جورج مارتین (George Martin)، برای خلق یکی از مهم‌ترین آلبوم‌های تاریخ موسیقی، بیش از ۷۰۰ ساعت در استودیو کار کردند و روشن است که چنین پروسه تولید طولانی‌مدتی، هزینه زیادی در پی خواهد داشت.

گفته می‌شود که هزینه خلق Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band حدود ۲۵۰۰۰ پوند بوده است؛ رقمی که در سال ۱۹۶۷ و با احتساب ارزش پول در آن زمان، برای تولید یک آلبوم موسیقی حیرت‌آور بود. البته با توجه به ارزش هنری این آلبوم و این امر که در آن روزگار هنوز ضبط دیجیتال پا به عرصه ننهاده بود، می‌توان گفت که این پول به‌‌خوبی خرج شده است!

۴. Untouchables از گروه Korn (سال ۲۰۰۲)

پنجمین آلبوم استودیویی گروه کورن، یعنی Untouchables، در سال ۲۰۰۲ منتشر شد و با استقبال بسیار خوبی از جانب مخاطبان مواجه شد؛ اما شاید ندانید که تولید این آلبوم حدود ۴ میلیون دلار هزینه داشته است!

بنا بر گفته‌های اعضای گروه، بخش زیادی از این بودجه صرف هزینه‌های زندگی لوکس آنها، جابجایی میان فینیکس، لس آنجلس و کانادا و اجاره ملک شده است. در واقع، هر یک از پنج عضو گروه، در هر یک این مکان‌ها یک عمارت شخصی اجاره کرده بود و بابت اجاره عمارت، حدوداً هفته‌ای ۱۰۰۰۰ دلار می‌پرداخت.

با اینکه Untouchables فروش خوبی داشت و حدود پنج میلیون نسخه از آن به فروش رسید، اما در نهایت نتوانست رکورد فروش ۱۳ میلیون دلاری آلبوم قبلی کورن، یعنی Issues را جابجا کند.

۳. Hysteria از گروه Def Leppard (سال ۱۹۸۷)

پس از اینکه در سال ۱۹۸۴، ریک الن (Rick Allen)، درامر گروه Def Leppard، در یک تصادف رانندگی دست چپ خود را از دست داد، اکثر افراد تصور می‌کردند که زندگی حرفه‌ای او به پایان رسیده است؛ اما دیگر اعضای گروه، تمام‌قد از ریک الن حمایت کردند تا او نواختن درامز با یک دست را یاد بگیرد و بتواند مجدداً به جهان موسیقی برگردد.

پروسه ضبط آلبوم Hysteria سه سال به طول انجامید. در طی این مدت زمان، پرودوسر کار یعنی موت لنگ (Mutt Lange)، یک بار از شدت کلافگی پروژه را به‌کلی رها کرد و گروه مجبور شد یک فرد دیگر به نام جیم استاینمن (Jim Steinman) را استخدام کند. اما کار با استاینمن نیز خوب پیش نرفت و Def Leppard دوباره به سراغ موت لنگ رفت. زمانی که لنگ به استودیو بازگشت، درخواست کرد که کل کار را از ابتدا ضبط کند.

نتیجه این فراز و نشیب‌ها، صرف مبلغی چیزی نزدیک به ۴.۵ میلیون دلار بود! البته خوشبختانه بیش از ۲۵ میلیون نسخه از Hysteria به فروش رسید و این آلبوم نه‌تنها هزینه‌های تولید خود را جبران کرد، بلکه به یکی از مهم‌ترین آثار راک تاریخ بدل شد.

۲. Chinese Democracy از گروه Guns N’ Roses (سال ۲۰۰۸)

جایگاه دوم این فهرست، به آلبوم Chinese Democracy از Guns N’ Roses تعلق می‌گیرد؛ آلبومی که پروسه ساخت آن ۱۴ سال به طول انجامید!

در طول این مدت بسیار طولانی، اسلش (Slash)، مت سورم (Matt Sorum)، گیلبی کلارک (Gilby Clarke) و داف مک‌کگن (Duff McKagan)، خواسته یا ناخواسته از Guns N’ Roses جدا شند و این گروه با چالش‌های متعددی دست‌و‌پنجه نرم کرد.

این آلبوم پس از ضبط اولیه، یک بار با اعضای جدید گروه مجدداً ضبط شد؛ اما ترکیب Guns N’ Roses دوباره دستخوش تغییر شد و به‌ناچار در سال ۲۰۰۰، بخش‌هایی از آلبوم مجدداً ضبط شد.

سرانجام در سال ۲۰۰۷، پس از سالها کار پر از وقفه و پیچیدگی و صرف بیش از ۱۳ میلیون دلار، تولید Chinese Democracy به پایان رسید و حدود یک سال بعد نیز به بازار عرضه شد.

۱. Invincible از Michael Jackson (سال ۲۰۰۱)

رتبه اول این فهرست برای بسیاری از موسیقی‌دوستان قابل حدس است: آلبوم آخر مایکل جکسون، یعنی Invincible.

پروسه تولید ۵ ساله این آلبوم، هزینه‌ای نزدیک به ۳۰ میلیون دلار را به شرکت سونی تحمیل کرد و بدین نحو، رکوردی را در تاریخ موسیقی بر جای گذاشت. در طول این پنج سال، سه استودیوی تراز اول توسط سونی اجاره شد تا مایکل جکسون بتواند در کمال راحتی و آزادی عمل و با همکاری برخی از بهترین نوازندگان و پرودوسرهای جهان، بین ۵۰ تا ۸۷ آهنگ را خلق کند و نهایتاً از میان آنها، ۱۶ آهنگ را برای انتشار انتخاب کند.

زمانی که تولید Invincible تمام شد، روابط مایکل جکسون و شرکت سونی رو به تیرگی نهاده بود؛ اما باز هم سونی مجبور شد برای تبلیغات آلبوم، حدود ۲۵ میلیون دلار دیگر هزینه کند.

منبع: GearNews
نویسنده: Stefan Wyeth

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *